Abonament z telefonem

Abonament z telefonem to rozwiązanie wybierane stosunkowo często, chociaż rzadziej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Zakup smartfona do abonamentu ma zarówno wady, jak i zalety, które warto znać przed podpisaniem umowy.

Abonament z telefonem

Zalety i wady zakupu abonamentu ze smartfonem

W telewizji i w Internecie często pojawiają się reklamy, zachęcające do wyboru abonamentu z telefonem w atrakcyjnej cenie. Rzeczywiście takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim, klient, który zdecyduje się na smartfon w abonamencie, może spłacać ratę za telefon i za umowę o świadczenie usług w abonamencie łącznie, dzięki czemu zamiast dwóch płatności, jest tylko jedna. Kolejną zaletą jest możliwość wyboru różnych smartfonów, zarówno flagowców, jak i telefonów średniej klasy, a także najtańszych. Telefon na abonament to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą kupować smartfona za gotówkę, ponieważ nie posiadają wystarczającej liczby funduszy lub też nie chcą narażać budżetu domowego na sporą stratę. Z drugiej strony, smartfon do abonamentu ma także wady. Przede wszystkim, zwykle koszt telefonu po spłacie wszystkich rat jest dużo wyższy niż w przypadku, w którym klient zdecydowałby się na zakup smartfona w sklepie. Warto także pamiętać o tym, że abonament z telefonem zawierany jest na czas określony, zwykle na 24 miesiące, a za zerwanie umowy naliczane są kary. Właśnie dlatego dla niektórych lepszą i bardziej elastyczną opcją jest abonament bezterminowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Kolejną wadą abonamentu z telefonem jest liczba dostępnych smartfonów u operatora. Może się zdarzyć, że w danej sieci nie ma takiego telefonu, który akurat chciałby mieć użytkownik. Warto wiedzieć, że w przypadku abonamentu ze smartfonem zawartość pakietu minut i transferu danych jest zwykle mniejsza niż w przypadku, w którym klient zdecyduje się na podpisanie umowy bez telefonu. Ostatnim problemem jest konieczność podpisania umowy kredytowej, a nie każdy posiada odpowiednią zdolność, na przykład ze względu na zbyt niskie zarobki lub pracę na zasadzie umowy cywilnoprawnej.

Telefon za symboliczną złotówkę czy flagowiec?

Można uznać, że telefon na abonament to rozwiązanie wygodne, ale tylko dla części użytkowników. Zwykle klienci stają także przed dylematem, dotyczącym tego, jaki wziąć smartfon: czy najtańszy, czy też flagowca. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wybór tańszego smartfona, którego nie trzeba spłacać. Warto także wiedzieć, że w niektórych sieciach konieczne jest wpłacenia sporej kwoty „na start”, czyli przy podpisywaniu umowy. Dodatkowo należy sprawdzić inne opłaty dodatkowe i czas trwania umowy. W Polsce, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, flagowce są zwykle droższe w abonamencie niż w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Warto jednak szukać dobrych ofert i porównywać ceny u różnych operatorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here