Aparat w iPhone 6 - sprawdzamy, czy robi dobre zdjęcia

Smartfony należące do marki Apple chwali się za doskonałą jakość zdjęć. Czy oczekiwania użytkowników spełnia także iPhone 6 – jeden z najbardziej popularnych modeli? Sprawdź i przekonaj się, czy aparat faktycznie robi bardzo dobre zdjęcia.

Pojawienie się iPhone 6 było sporym wydarzeniem – szczególnie, że producent zapewniał o przełomie w kwestii robienia zdjęć. Chociaż aparat nadal miał mieć 8Mpx, zgodnie z zapowiedziami modyfikacjom miały ulec pozostałe parametry, co miało przełożyć się na lepszą jakość fotografii.

iPhone 6 – specyfikacja aparatu

Aparat w iPhone 6 - sprawdzamy, czy robi dobre zdjęcia

Aparat w iPhone 6 posiada 8-megapikselową matrycę, która w porównaniu z modelem iPhone 5 ma wartość 1/2,6″. Zastosowano tutaj obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej min. 29 mm i jasności f/2.2.

Megapiksele to nie wszystko

Przeciwnicy smartfonów marki Apple zarzucają, że iPhone 6 posiada zaledwie 8 Mpx, co jest niewielką wartością w porównaniu z innymi smartfonami. Warto jednak pamiętać, że piksele to nie wszystko. Bardziej istotna jest fizyczna wielkość matrycy aparatu mierzona w milimetrach lub calach. Im większa i mniej „upchniętych” tam pikseli, tym lepsza jakość zdjęć – szczególnie w słabym świetle. W przypadku iPhone 6 przekątna 1/3 cala i 8 Mpx to parametry optymalne – na tyle dobre, że zapewnia odpowiednią szczegółowość bez większego wpływu na degradację obrazu. Pod tym względem iPhone 6 może śmiało konkurować z innymi smartfonami.

Technologia Focus Pixels

Mimo że wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone 6 nie wprowadzono żadnych zmian w zakresie głównych cech matrycy oraz obiektywu, smartfon od Apple wyróżnia się obecnością technologii Focus Pixels. Jest to system ustawiania ostrości, który bazuje na detekcji fazy – znany m.in. z niektórych lustrzanek oraz topowych aparatów „bezlusterkowców”.

Nowa technologia jest dużo lepszą alternatywą dla klasycznego autofocusa. Udało się to osiągnąć, dzięki pokryciu matrycy specjalnymi komórkami, które są w stanie określić – na podstawie kąta padania światła – czy ostrość jest aktualnie ustawiona przed czy za obiektem. Przekłada się to na znacznie krótszy czas ustawienia ostrości – nawet kilkukrotnie. To oznacza, że szybciej można zrobić ostre i dobre jakościowo zdjęcie.

Szumy i detale wpływające na jakość zdjęć

iPhone 6 nie pozwala na manualną zmianę czułości ISO, w efekcie czego jedyną opcją jest konieczność zmiany warunków oświetleniowych – dopiero wtedy możliwe jest zwiększenie czułości ISO.

W przypadku fotografii wykonywanych przy czułości ISO 32, udaje się zrobić zdjęcia pozbawione szumów. Przy czułości 250 pojawiają się drobne szumy, jednak fotografia nadal wyróżnia się dobrą jakością. Fotografie wykonane przy wyższej czułości ISO 400 tracą już na jakości – kolory przestają być żywe, a i pojawia się coraz więcej szumów. 

Sprawą oczywistą jest, że iPhone 6 pozwala zrobić bardzo dobre zdjęcia w świetle dziennym. W przypadku fotografii wykonywanych wieczorem radzi sobie gorzej, ale nadal trzyma poziom. Ważne jest jednak to, by fotografowane sceny nie były zupełnie ciemne – tak, by aparat w smartfonie nie był zmuszony do dobierania wysokich wartości ISO.

 

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here