Aparaty bezlusterkowe – czym się wyróżniają?

Aparaty bezlusterkowe mają przed sobą duże wyzwanie. Wchodzą bowiem na mocno konkurencyjny rynek, które obecnie jest zdominowany wręcz przez lustrzanki. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety, ale faktem jest również, że bezlusterkowce – pomału – zyskują uznanie coraz szerszej publiczności. Ich wybór zależny jest głównie od oczekiwań, co do aparatu, ale i wykonywanych fotografii. Mimo wszystko postęp technologiczny sprawia, że aparaty bezlusterkowe oferują coraz więcej opcji i możliwości, a to znacząco zbliża je do segmentu lubianych lustrzanek.

Aparaty bezlusterkowe – czym się wyróżniają?

Aparaty bezlusterkowe – nie tylko dla amatorów

Atutem, który wymienia się jako jeden z wielu w przypadku bezlusterkowców, to możliwość wzięcia ich w ręce zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Mówiąc amatorów, można mieć na myśli nawet tych, którzy mierzą się z zamiarem kupna swojego pierwszego aparatu. Choć nie jest to najważniejsze, warto wspomnieć o nieco vintagowym wyglądzie bezlusterkowców. Ci z nas, którzy z rozrzewnieniem rozpamiętują dawne aparaty, chętnie sięgają po takie wydanie.

Z zalet, wobec których nie sposób przejść obojętnie, wymienia się mniejsze gabaryty i lekkość. Choć jakościowo aparaty bezlusterkowe prawie dorównują lustrzankom, są lżejsze i mniejsze. Łatwiej je zatem użytkować, zabierać ze sobą w podróż, pomimo kolejnych obiektywów zmienianych, w zależności od planowanej do wykonania fotografii. Ta zaleta dla profesjonalistów z kolei może być pewną wadą. W czym rzecz? Fotograf z małym aparatem – choć nie ocenia się książki po okładce, a miniaturyzacja jest dziś na topie – taki widok u wielu odbiorców nie budzi pozytywnych skojarzeń. Nie wielkość aparatu powinna decydować o profesjonalnie wykonanych fotografiach, ale wrażenie, że mały może mało, pozostaje nieodparte.

Nowy segment, coraz więcej możliwości

Aparaty bezlusterkowe są aparatami kompaktowymi, które pozwalają na wymianę optyki. Na prowadzenie wysuwa się ich prosta obsługa, bo chociażby lustrzanki wymagają już nieco wiedzy, umiejętności i cierpliwości, by się z nimi obchodzić, a to ważne. Przecież każdemu zależy na dopracowanych fotografiach. Prostota idzie w parze z wieloma dodatkowymi funkcjami, jakie mogą posiadać aparaty bezlusterkowe.

Wiele zależy od producenta i modelu, jednak poza dotykowym ekranem, który dla wielu jest sporą wygodą w użytkowaniu, z kolejnych funkcjonalności wymienia się chociażby bezgłośną migawkę. Robienie zdjęć w tłumie sprawia, że dźwięki dochodzące z aparatu raczej nie przeszkadzają, ale fotografia portretowa, sesje dziecięce, podczas których maluchy bardzo często usypiają, albo chociażby chęć zrobienia zdjęcia własnemu śpiącemu dziecku, wymagają rozwiązań możliwie cichych.

Do zrobienia dobrego zdjęcia potrzeba nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale i warunków. Niestety, nie zawsze jest możliwe. Z bezlusterkowcami te minusy stają się praktycznie niezauważalne, bo można z powodzeniem wykonywać fotografie mierząc się z niestabilną pozycją, jak i słabym oświetleniem. Pomocą staje się bowiem funkcja w postaci podwójnej stabilizacji obrazu. Co bardziej wymagający, mogą również znaleźć modele, które są odporne na zachlapania i kurz, a to już duży atut w postaci do tradycyjnych lustrzanek.

W aparatach bezlusterkowych spotyka się również funkcję Live View, czyli podglądu obrazu na żywo, który widoczny jest na sporym ekranie. Duża płynność tej funkcji sprzyja wykonywaniu lepszych jakościowo fotografii czy też ich sprawniejszemu korygowaniu względem wad wykazywanych przez przechwytywane zdjęcie, jeszcze przed jego realnym wykonaniem. Do tego dochodzą matryce pełnoklatkowe. Szersze, z odpowiednią stabilizacją, które wpływają na większą popularność takich modeli. Dotychczas pełnoklatkowy bezlusterkowiec był tworem nieistniejącym, bo tego typu matryce występowały jedynie w lustrzankach. Dziś bezlusterkowce niczym nie ustępują lustrzankom pod tym względem.

Wizjer

Lustrzanki posiadają jasne i duże wizjery. W aparatach bezlusterkowych wizjer optyczny nie występuje, zastępuje go za to wizjer elektroniczny, ale i są modele w ogóle nie oferujące wizjera. Jak ta różnica wpływa na użytkowanie? Do niedawna elektroniczny wizjer działający na zasadzie niewielkich rozmiarów ekranu LCD, powodował opóźnienia, bo technologia była niedopracowana. Taki wizjer był dość uciążliwy w użytkowaniu. Technologia poszła do przodu i dziś wizjery elektroniczne radzą sobie o wiele lepiej, a ewentualne opóźnienia przy szybkich ruchach aparatu, pozostają często niezauważone lub przeszkadzają w minimalnym stopniu.

Plusem przemawiającym za wizjerem elektronicznym jest to, że widać w nim zdjęcie o efekcie finalnym. Możliwe jest również wyświetlanie większej liczby elementów i parametrów, a tego nie są w stanie zaoferować lustrzanki, przez wizjer których widziane są obrazy takie, jak rejestruje je oko ludzkie.

Autofocus

Jeszcze jedna z największych różnic między lustrzankami a aparatami bezlusterkowymi, to autofocus. W tych pierwszych detekcja ostrości sprowadza się do detekcji fazy, a ostrzenie wymaga opuszczonego lustra. Na półprzepuszczalne lustro wpada światło przez obiektyw. Jego część kierowana jest na lustro pomocnicze, a stamtąd trafia na specjalne czujniki CCD. Aparaty bezlusterkowe wykrywanie ostrości oferują na zasadzie kontrastu. Lustrzanki to zatem szybsze i precyzyjniejsze działanie, ale producenci radzą sobie z tym problemem, stosując systemy hybrydowe, czyli montowanie czujników CCD na matrycy pomijając konieczność występowania lustra. Ostatecznie to jednak model aparatu oraz zastosowany system detekcji ostrości decydują o tym, co sprawdza się lepiej.

Z różnic można wymienić również szybkość wykonywania zdjęć seryjnych. Pod tym względem pełnoklatkowy bezlusterkowiec poradzi sobie o wiele lepiej, ale równowagę w jakości determinuje bateria, która w lustrzankach cechuje się znacznie większą wytrzymałością.

Aparaty bezlusterkowe stają się poważną konkurencją dla dzisiejszych lustrzanek, choć wcale nie muszą ich wyprzeć z rynku. Różnorodność modeli, ale i oczekiwania fotografa oraz rodzaj fotografii, jakiej ten się podejmuje, w pierwszej kolejności będą determinować ostateczny wybór.

Źródła:

l https://fotoblogia.pl/9163,co-wybrac-lustrzanka-czy-bezlusterkowiec

l https://www.pasazfoto.pl/aparaty-bezlusterkowe-na-czym-polega-ich-fenomen

l http://www.logo24.pl/Logo24/1,161292,22584676,dlaczego-bezlusterkowiec-to-sprzet-dla-ciebie.html

l https://www.fotopolis.pl/opinie/analizy/16061-7-powodow-dlaczego-bezlusterkowce-jeszcze-nie-rzadza-rynkiem-analiza

l http://fototipy.pl/porady/lustrzanka-czy-bezlusterkowiec-roznice-wady-zalety/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here