Cała produkcja w komputerze – wystarczy jeden program

Jest fabryka, są maszyny, ludzie i technologia. Nic, tylko produkować i sprzedawać. No tak, ale potrzebne są jeszcze surowce, materiały i podzespoły. Konieczne są także finanse, księgowość, zaopatrzenie i sprzedaż, czyli niegdysiejszy zbyt. Wszystko to kosztuje, a na końcu musi się opłacać. Żeby się opłacało, wszystkie elementy tej misternej układanki muszą do siebie idealnie pasować, uwzględniając przy tym czynnik czasu.

Cała produkcja w komputerze – wystarczy jeden program

Produkcja od A do Z w jednym programie

Aby ludzie mieli mniej planowania i obliczania, można posłużyć się kompletnym programem ERP, który zrobi to za nich. Przykładem może być HermesSQL, dostępny na stronie https://humansoft.pl/produkcja/. Jest to oprogramowanie spinające wszystko, łączące planowanie, produkcję i sprzedaż z finansami i księgowością. Sprawdza się zarówno tam, gdzie powstaje produkcja jednostkowa, jak i w fabrykach bazujących na produkcji seryjnej.

Do programu wprowadzić można dane dowolnej technologii produkcyjnej. Dany wyrób będzie miał przypisane surowce, materiały, półprodukty i ewentualne zamienniki. Wprowadzona może zostać każda czynność i operacja z uwzględnieniem ludzi, maszyn i narzędzi niezbędnych do jej wykonania. Program zgromadzi dane dotyczące kosztów, czasu, zleceń dla podwykonawców i kooperantów oraz powstających odpadów produkcyjnych. Danej technologii przypisać można nawet rysunki techniczne oraz elementy dokumentacji.

Komputer wskaże, czy dana produkcja się opłaci

HermesSQL potrafi dokonać analizy rentowności danej produkcji. Znany będzie koszt wytworzenia danego wyrobu, przeprowadzone zostaną obliczenia w różnych wariantach i okresach. Co więcej: program może analizować i prognozować sprzedaż, uwzględniając zamówienia, prognozy, a nawet stany materiałowe. Oblicza zapotrzebowanie na materiały i możliwą wydajność ludzi oraz maszyn.

Cały łańcuch dostaw można także obliczyć i starannie zaplanować, dzięki czemu nie będzie dochodziło ani do przestojów z powodu braku surowców czy komponentów, ani do gromadzenia niepotrzebnych zapasów w magazynach. Zapotrzebowanie można obliczać na wiele sposobów, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia z konkretnymi dostawcami.

Kontrola, analizy, powiadomienia

Hermes potrafi także planować produkcję, wykorzystując dane o wydajności maszyn, a także informacje o pracach wykonywanych przez kooperantów. Zawiera algorytmy, na podstawie których ustali daty początkowe i końcowe oraz umożliwi sporządzenie planu pracy dla stanowisk, zespołów i pojedynczych pracowników. Cały proces produkcji będzie monitorowany, co pozwoli reagować, ilekroć pojawią się problemy. Możliwe są także analizy produkcji w toku, znacznie ułatwiające nadzór.

Istotnym elementem pracy programu jest wykres Gantta, a więc analiza harmonogramu produkcji. Można w oparciu o niego symulować przestoje konieczne do prowadzenia przeglądów, remontów i napraw.

Wreszcie – komunikacja. HermesSQL może wysyłać maile i SMS-y z informacjami o istotnych zdarzeniach w toku produkcji, a także zmianach statusu zamówień i dostaw. Raporty i powiadomienia może otrzymywać zarówno użytkownik programu, jak i jego klienci, jeśli będzie sobie tego życzył. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here