IoT

 Tajemniczy skrót IoT to coś, o czym być może słyszałeś już w różnych kontekstach. IoT to pewnego rodzaju koncepcja, która zawiera w sobie system połączeń pomiędzy urządzeniami sterowanymi komputerowo. Co to dokładnie jest IoT? Dowiesz się z poniższego artykułu.

IoT

Co to jest IoT?

Internet Rzeczy, czyli z angielskiego Internet of Things (IoT) to stosunkowo nowa koncepcja, mająca na celu uszeregowanie pewnego zjawiska. To zjawisko samo w sobie nie jest jednak niczym nowym; zostało natomiast wraz z rozwojem technologii komputerowej skatalogowane i nazwane.

IoT to koncepcja, która mówi o swoistej sieci przedmiotów, które połączone są ze ze sobą za pomocą inteligentnej instalacji elektrycznej KNX, lub też sieci komputerowej. W Internet of Things chodzi o to, że pewne przedmioty mogą wymieniać między sobą informacje, a także gromadzić i przetwarzać dane. Do IoT możemy zaliczyć zarówno urządzenia gospodarstwa domowego, jak pralka, lodówka czy telewizor, jak i urządzenia, które można nosić na ciele- zegarki typu smart czy opaski treningowe, a także na przykład samochody smart ( elektroniczne). Jednocześnie IoT to wszystkie połączone ze sobą systemy zabezpieczeń czy konfiguracje koordynujące na przykład pracę maszyn czy nawet urządzenia medyczne.

Aby systemy działały poprawnie, potrzeba przede wszystkim dobrego Internetu, stąd też często zaczyna się w kontekście tych rozwiązań myśleć o wprowadzeniu internetu 5G. Rozwiązania IoT dla różnych przedsiębiorstw sprawdzisz na www.aiut.com – każdy z działów IoT charakteryzuje się bowiem inną dynamiką i wymaga osobnych rozwiązań.

IoT – przykładowe urządzenia

Internet Rzeczy ma zastosowanie w różnych branżach, od komunikacji miejskiej po hale produkcyjne. Może to być centrum nawigacji maszyn, czy nawet pilot, pozwalający na otwieranie bramy do Twojej posesji. Innymi przykładami IoT są systemy stworzone do nawigacji i koordynacji wielu urządzeń naraz. Przykładem może tutaj być asystent głosowy Amazon Echo czy Google Home, które pozwalają na głosowe sterowanie poszczególnymi urządzeniami.

W kwestiach bardziej prywatnych IoT może być użyte do mierzenia kroków czy tętna – są to wspomniane już wszystkie opaski sportowe czy zegarki na rękę z wbudowaną inteligentną funkcją monitorowania aktywności.

Możesz również stworzyć swoje własne centrum dowodzenia IoT, za pomocą specjalnie zaprogramowanych, niewielkich komputerów, umożliwiających podłączenie urządzeń, którymi chcesz kierować.

Gdzie jeszcze można używać IoT? Jak Internet Rzeczy może usprawnić przedsiębiorstwo?

System IoT używany jest również w przypadku monitoringu czy odczytu różnego rodzaju urządzeń, jak zdalny monitoring zbiorników, czy butli LPG. Monitoring wykorzystać można również w przypadku transportu drogowego czy kolejowego, a także w automatyce przemysłowej. Szczególnie ta druga opcja może znacznie ułatwić zarządzanie przedsiębiorstwem.

W przypadku biznesów IT, system IoT może znacznie usprawnić koordynację komputerów i wielu systemów. Również maszyny w halach produkcyjnych, sterowane komputerem głównym znacznie ułatwiają proces produkcji.

W przypadku IoT warto jednak mieć na uwadze bezpieczeństwo. Koordynacja systemów może skutkować narażeniem na ataki w przypadku nieodpowiedniego zabezpieczenia, a co za tym idzie, grubszą awarią. Warto więc dobrze wybrać system i stale dbać o jego aktualizacje i odpowiednią ochronę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here