Jak działają i czym się różnią tryby tematyczne w aparacie fotograficznym.

Wakacje powoli się kończą, ale sezon na zdjęcia trwa cały rok. Aparaty fotograficzne to urządzenia, z których jak się okazuje nie zawsze potrafimy odpowiednio korzystać. Czym są tryby tematyczne? Kiedy i jak je dobierać, aby nasze zdjęcia wychodziły jak najlepiej. Czym są tryby tematyczne w aparacie cyfrowym?

Jak działają i czym się różnią tryby tematyczne w aparacie fotograficznym.

Dzisiejsza technologia dostarcza nam mnóstwo rozwiązań z których korzystamy, ale czy prawidłowo? Fotograficzne programy tematyczne znajdują się w każdym aparacie i szczególnie przydają się początkującym pasjonatom fotografii. W zależności od firmy trybów może być od 6 do nawet 40 w menu aparatu. Wychodząc z założenia, że zaczynamy swoją przygodę z fotografią lub chcemy umieć robić dobre zdjęcia do albumu rodzinnego, skupmy się na tych podstawowych.

Największy laik korzysta zwykle z ustawienia programu tematycznego pt. AUTO. Oczywiście w tym programie tematycznym zdjęcia będą wychodziły dobre, ale efekt nie zawsze będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Choć na rynku spotkać możemy aparaty, które w ustawieniu auto dobierają same program tematyczny. Polecam jednak zaznajomić się z trybami tematycznymi i zacząć z nimi eksperymentować, a z pewnością będziecie zadowoleni.

aparat kompaktowy

Jaki wybrać program tematyczny w aparacie by cieszyć się pięknymi zdjęciami?

Zacznijmy od podstawowego trybu, jakim jest PORTRET. W dobie selfie to chyba najczęściej używany tryb. Zwykle robimy zdjęcia sobie lub bliskim. W takiej sytuacji aparat wyszukuje twarz i jest to najważniejsza część, na której się skupia (zwykle podświetlony kwadracik), wyeliminowane są dzięki tej funkcji czerwone oczy, twarz jest gładsza, nabiera lepszych kolorów, a tło zwykle jest bardziej rozmyte. Aparat w tym przypadku dobiera mała wartość przesłony.

KRAJOBRAZ – to program stworzony do pasjonatów wycieczek, gdzie postacie osób są elementem krajobrazu, który fotografujemy, ale aparat w tym przypadku skupia się na bezkresnych terenach, które są przed nami. W tym trybie domknięta jest przesłona, możemy uzyskać większą głębię i intensywność np. zielonych przestrzeni.

SPORT – to program tematyczny stworzony do zatrzymania ruchu. Doskonale sprawdza się w uwiecznianiu naszych aktywności fizycznych, dzieci, ruchliwych zwierząt i wszystkiego, co nie znosi stagnacji. Czas otwarcia migawki jest najkrótszy, aby w kadrze ruch nie był rozmyty.

TRYB NOCNY – aparat w tym programie ustawia jak najdłuższe czasy otwarcia migawki, doświetla tło oraz uruchamia lampę błyskową, która umożliwia doświetlenie twarzy. Chcąc zrobić dobre zdjęcie nocą musimy pamiętać przede wszystkim o stabilizacji aparatu. Najlepiej używać do tego statywu w przeciwnym razie zamiast obiektu uchwyconego w ruchu będziemy mieli rozmazane kreski.

PLAŻA/ŚNIEG – ten tryb tematyczny pozwala uzyskać jasność piasku lub śniegu. Z uwagi na intensywność promieni słonecznych najlepiej zrezygnować z fotografowania, kiedy słońce jest najwyżej. Będąc na plaży możesz skorzystać z kolejnego trybu, jakim jest MAKRO.

Program MAKRO służy do fotografowania z małych odległości. Doskonale sprawdzi się, gdy chcemy z najmniejszymi detalami uchwycić muszelki, bursztyny, kwiaty lub owady.

Więcej informacji o trybach w aparacie znajdziesz tutaj: https://cyfrowedodomu.pl/fotografia/tryby-tematyczne-w-aparatach-fotograficznych/

Jak korzystać z programów tematycznych w aparacie?

O ile nie jesteśmy profesjonalistami, którzy na temat fotografii i obróbki zdjęć wiedzą niemal wszystko, proponuję tzw. zabawę z aparatem, a konkretnie z jego trybami. Nie bójmy się eksperymentować, bo przy dzisiejszej technologii możemy bez problemu wykonać wiele zdjęć i wybrać te najlepsze. Zacznijmy od podstaw i w miarę upływu czasu będziemy widzieli coraz więcej, a dzięki temu nasze zdjęcia będą coraz lepsze. Zachęcam do własnych eksperymentów z fotografią i nieograniczania się jedynie do ustawień AUTO, bo dzisiejsza technologia to ogrom możliwości. Nigdy nie wiadomo kiedy zabawa stanie się pasją życia.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here