Jak przyspieszyć działanie komputera?

Praca Twojego komputera nie jest tak efektywna, jak można byłoby tego oczekiwać? Odnosisz wrażenie, że sprzęt o jego parametrach powinien działać szybciej? Masz dość oczekiwania na wykonanie najprostszych czynności? Na szczęście, nie oznacza to wcale, że w najbliższym czasie czeka Cię wymiana sprzętu. Komputer można przyspieszyć i nie jest to wcale ani trudne, ani kosztowne. Co wcale nie mniej ważne, działanie takie można wykonać bez względu na to, czy mamy do czynienia z komputerem stacjonarnym, czy z laptopem, choć nie da się ukryć, że w tym drugim przypadku mamy nieco mniej możliwości.

Jak przyspieszyć działanie komputera?

Po pierwsze – sprawdź, co może zaoferować Twój system operacyjny
Najpopularniejszym, a jednocześnie jednym z najbardziej efektywnych sposobów na przyspieszenie pracy komputera jest defragmentacja dysku, którą można przeprowadzić bez względu na to, czy mamy do czynieni z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem. Defragmentacja jest jedną z funkcji, jakie otwiera przed nami system Windows, a jej zadanie polega na uporządkowaniu nośnika informacji poprzez takie ułożenie na nim danych, które sprawi, że będą one łatwiej dostępne. Jej przeprowadzenie może nam zająć nawet parę godzin, jeśli dysk jest już zapełniony, często jest jednak zabiegiem, który okaże się wystarczający, jeśli zależy nam na tym, aby nasz sprzęt działał szybciej.
Jeśli sama defragmentacja nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów, powinniśmy zastanowić się nad wyczyszczeniem rejestru Windows. Rejestr można porównać do dziennika prowadzonego przez nasz komputer, a ponieważ w pewnym momencie znajdują się w nim tysiące wpisów, komputer działa wolniej. W uporządkowaniu rejestru pomagają programy takie, jak choćby CCleaner automatycznie usuwające niepotrzebne nam pliki tymczasowe.
Wśród działań, jakie można wykonać z poziomu systemu Windows wymienia się również: zwiększenie ilości pamięci wirtualnej, decyzję o odinstalowaniu programów, z których już nie korzystamy, skan programem antywirusowym, wyłączenie szeregu programów, które zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach uruchamiają się wraz ze startem systemu oraz zainstalowanie odpowiednich sterowników do urządzeń. Niestety, jeśli uszkodzenia w systemie są poważne, jedynym naprawdę skutecznym rozwiązaniem może okazać się format dysku.

Po drugie – przyspiesz podzespoły komputera
Podkręcanie podzespołów komputera cieszy się dużą popularnością, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jest jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym sposobem na przyspieszenie pracy komputera. Przyspieszenie działania procesora lub karty graficznej znane też jako overclocking sprawia, że sprzęt może zacząć działać zauważalnie szybciej niż przed wykonaniem czynności z nim związanych. Jeśli jednak brakuje nam wiedzy, cierpliwości lub wyczucia, działanie takie może przynieść więcej strat niż korzyści.
Tu warto podkreślić, że overclocking jest współcześnie znacznie mniej skomplikowany niż miało to miejsce jeszcze kilka lat wcześniej. Jeśli więc obawiamy się, że samodzielna zmiana ustawień w BIOS-ie nie wyjdzie sprzętowi na dobre, możemy zdecydować się na skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania, które wykona niemal wszystkie czynności związane z przyspieszaniem podzespołów komputera w naszym imieniu. Oczywiście, korzystanie ze wspomnianego oprogramowania również musi być prowadzone rozważnie, ryzyko błędu jest jednak znacznie mniejsze.
Nie można zapominać i o tym, że efektywne podkręcanie podzespołów wymaga od nas nieustannej troski o to, aby utrzymywać odpowiednio niską temperaturę. Jeśli przetaktowania odbywają się w granicach rozsądku (a tylko takie mogą przynieść spodziewany efekt), standardowy układ chłodzący jest w stanie poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, profesjonaliści zawodowo zajmujący się overclockingiem korzystają jednak między innymi z ciekłego azotu oraz suchego lodu.
Najczęściej podkręca się taktowanie procesora CPU i GPU, istnieje jednak również możliwość zwiększenia szybkości pamięci RAM oraz karty graficznej. Laik powinien poradzić sobie również ze zwiększeniem napięcia pracy na podzespołach, a nawet z czasami dostępu na pamięciach RAM. Zwykle jesteśmy w stanie poprawić osiągi komputera o 20 lub 30 procent, choć overclocking sprawdza się przede wszystkim w przypadku komputerów stacjonarnych i nie poleca się go właścicielom laptopów.

Po trzecie – pomyśl o konserwacji komputera
Bardzo często komputer nie pracuje tak szybko, jak tego oczekujemy wcale nie dlatego, że jego podzespołu są nadgryzione przez ząb czasu, a niepotrzebne nikomu programy blokują jego pamięć. Przyczyna potrafi być o wiele bardziej banalna, zaskoczeniem nie powinno być więc to, że komputer nie spełnia naszych oczekiwań, bo jest… brudny! O jego konserwacji często zapominają nawet profesjonaliści, a przecież potrafi ona przynieść znakomite rezultaty.
Lista czynności z nią związanych wcale nie jest krótka, warto więc pomyśleć między innymi o wymianie past termoprzewodzących i termopadów, czyszczeniu komputera z kurzu, wymianie radiatorów lub naprawie tych, z których korzystaliśmy do tej pory, wymianie wentylatorów oraz o odpowiednim rozlokowaniu przewodów we wnętrzu komputera. Każde z tych działań powinno przyczynić się do obniżenia temperatury podzespołów, a tym samym sprawić, że sprzęt będzie działał szybciej.
Oczywiście, konserwacja komputera również stawia przed nami określone wymagania. Nie jest może aż tak niebezpieczna, jak overclocking, należy jednak liczyć się z tym, że prowadzona nieumiejętnie potrafi przyczynić się do poważnych strat z wymianą podzespołów włącznie. Na szczęście, korzystając z kilku wskazówek można zwiększyć szansę na powodzenie przedsięwzięcia.
Naczelną zasadą jest oczywiście wyłączenie komputera, odłączenie zasilania, a następnie – wypięcie wszystkich kabli. Jeśli tego nie zrobimy, konserwacja musi zakończyć się niepowodzeniem, a ryzyko uszkodzenia sprzętu jest naprawdę duże. Jeszcze przed dotknięciem obudowy wskazane jest też przyłożenie ręki do metalowego elementu stanowiącego uziemienie. Może nas to uchronić przed przeskoczeniem ładunku elektrycznego wprost na podzespoły komputera, co doprowadziłoby do zwarcia. Praca z pewnością okaże się też bardziej efektywna, jeśli zdecydujemy się na ściągnięcie obu boków obudowy. W innym wypadku wydmuchiwanie kurzu może się okazać pracą pozbawioną sensu, ten będzie bowiem w stanie z łatwością zgromadzić się pod płytą główną. Samo czyszczenie komputera nigdy nie powinno się też odbywać za pośrednictwem odkurzacza. Ze względu na bezpieczeństwo naszego sprzętu, należy sięgać po sprężone powietrze pamiętając o tym, aby puszka z nim zawsze była trzymana pionowo. Jeśli ją przekrzywimy, powietrze ulegnie ochłodzeniu, a to sprawi, że będzie się ono skraplać na poszczególnych częściach sprzętu.
Konserwacja komputera to metoda przyspieszenia jego pracy, która powinna budzić nasze szczególne zainteresowanie, sprawdza się bowiem nie tylko w przypadku komputerów stacjonarnych, ale również w odniesieniu do laptopów.

Po czwarte – wymień podzespoły
Nasze komputery starzeją się i często, nawet mimo najlepszych chęci, nie jesteśmy w stanie zahamować upływu czasu. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że musimy myśleć poważnie o tym, aby co kilkanaście miesięcy zaopatrywać się w nowy komputer stacjonarny lub laptop. Często pomocna okazuje się wymiana tych podzespołów, które działają najgorzej lub tych, o których wiemy, że mają decydujący wpływ na pracę naszego sprzętu.
Gdy mamy do czynienia z komputerem przenośnym, nasze możliwości są ograniczone, nie oznacza to jednak, że nie możemy w żaden sposób pomóc sprzętowi, którym dysponujemy. Największą popularności cieszy się w tym kontekście dodanie kości RAM, jeśli sprzęt nam na to pozwala, a także wymiana kości wadliwych. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w lepszy zasilacz, choć w tym przypadku wskazane jest upewnienie się, że jest on kompatybilny ze sprzętem, z którym ma stanowić całość.
Właściciele komputerów stacjonarnych mogą znacznie więcej, choć i oni powinni rozpocząć od zwiększenia ilości pamięci RAM. Dobrym pomysłem z pewnością okaże się również zakup mocniejszego procesora, jeśli zaś jesteśmy graczami – cennym wsparciem może być nowa karta graficzna. W tym przypadku wymiana przestarzałych podzespołów może nieść za sobą jeszcze jedną korzyść. Nie tylko poprawi pracę komputera, ale również da nam szansę na jeszcze bardziej efektywny overclocking.

Jak najlepiej pomóc komputerowi?
Osoby, które nie mają dużego doświadczenia często zdają sobie sprawę z tego, że ich komputer nie działa tak szybko, jak powinien, nie mają jednak pomysłu na to, jak go przyspieszyć. Na szczęście, nie brakuje programów komputerowych, które mogą im pomóc. Wzmiankowane już programy ułatwiające efektywny overclocking nie są wcale jedynymi, w sieci nie brakuje bowiem również oprogramowania przeznaczonego do optymalizacji systemu Windows.
Zawsze warto też zastanowić się nad tym, czy nie poszukać wsparcia profesjonalisty, zbyt wolny sprzęt można więc oddać do serwisu komputerowego i poprosić jego pracowników o pomoc. Działanie takie jest szczególnie popularne wśród właścicieli laptopów, choć bowiem i one mogą być przyspieszane, wymaga to znacznie większej wiedzy i precyzji niż ma to miejsce wówczas, gdy chcemy zwiększyć efektywność komputera stacjonarnego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here