Jak wybrać telewizor

Kino domowe nie jest już dzisiaj luksusem dostępnym jedynie dla wybranych. Każdy w zaciszu swoich czterech ścian może obecnie zadbać o należyty komfort oglądania ulubionych filmów czy programów. Uzależniony jest od przede wszystkim od dwóch czynników, a mianowicie od jakości obrazu i dźwięku. W związku z tym przy zakupie kina domowego kluczową kwestią okazuje się wybór telewizora oraz głośników. Na co należy przy tej okazji zwracać uwagę?

Podstawowe parametry telewizora

Telewizor wybierany na potrzeby kina domowego powinien sprostać licznym kryteriom. Musi być to koniecznie dobrej jakości model, który zapewni właściwy odbiór obrazu. Przeglądając oferty w tym zakresie, należy zwrócić uwagę na następujące parametry telewizora:

  • Rozdzielczość – nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w tym przypadku najlepszy będzie model panoramiczny o wysokiej rozdzielczości. Spotykane w tym obszarze są oznaczenia Full HD i HD Ready – pierwszy wariant oznacza większą rozdzielczość, wydaje się więc bardziej uzasadnionym wyborem.
  • Przekątna ekranu – w kinie domowym obowiązuje zasada, że im większy jest ekran, tym lepiej. Jego przekątna powinna wynosić minimum 32 cale – inaczej trudno będzie w ogóle mówić o kinie domowym.
  • Jasność ekranu – ten parametr jest uzależniony od tego, jaka technologia obrazu została zastosowana w telewizorze. Pod tym względem wyróżnia się głównie telewizory:

– plazmowe,

– LCD,

– LED,

– 3D.

Dla przykładu zaletą telewizorów LED jest lepszy kontrast i lepsze nasycenie barw w porównaniu z telewizorami LCD, które z kolei mają stosunkowo szybki czas reakcji. A ponieważ są na chwilę obecną najbardziej rozpowszechnionymi na rynku modelami, wybór w ich zakresie jest bardzo duży.

Wybór telewizora – ważne aspekty

Parametry telewizora to jednak nie wszystko. Nie wolno zapomnieć także i o poniższych kwestiach takich jak:

  • Wielkość pomieszczenia – pokój przeznaczony na kino domowe nie może być ciasną klitką, gdyż musi być zachowana właściwa odległość pomiędzy telewizorem a miejscami dla widzów.
  • Cena – wybór elementów kina domowego jest w dużej mierze zdeterminowany możliwościami finansowymi kupującego, aczkolwiek jeśli tylko taka opcja istnieje, najlepiej zainwestować w droższy model.
  • Funkcjonalność – niektórym kino domowe służy tylko do oglądania filmów i programów, więc spokojnie mogą oni zdecydować się na model oznaczony etykietką HD Ready. Telewizor o rozdzielczości Full HD na pewno okaże się lepszym wariantem w sytuacji, gdy kino domowe ma być traktowane w kategoriach centrum rozrywki, a to oznacza m. in.:

– komunikację z Internetem,

– współpracę z komputerem,

– nagrywanie programów,

– korzystanie z internetowych komunikatorów,

– granie w gry na konsole.

Liczy się też dźwięk – czyli co decyduje o wyborze głośników?

Idealna jakość obrazu musi oczywiście iść w parze z doskonałą jakością dźwięku, dlatego też warto należycie przyłożyć się do wyboru głośników. Ich zestaw w kinie domowym złożony jest z kilku egzemplarzy, z których każdy ma do spełnienia inne zadanie. W tym kontekście wyszczególnia się głośniki:

  • podłogowe – są to głośniki stereo,
  • podstawkowe – gwarantują efekt przestrzenności dźwięku,
  • głośnik centralny,
  • subwoofer – jest niezbędny do uzyskania dźwięków o najniższym brzmieniu.

Głośniki można kupić w formie gotowego już zestawu bądź skompletować je we własnym zakresie. Jeżeli ktoś decyduje się na ten drugi wariant, musi obowiązkowo sprawdzić, ile mocy wyjść posiada amplituner. Do najpopularniejszych zestawów głośnikowych zaliczają się:

  • zestaw 5.0 – nie ma w nim subwoofera,
  • zestaw 5.1 – w jego skład wchodzi 6 głośników: przednie – 2 sztuki, centralny – 1 sztuka, tylne – 2 sztuki oraz 1 dodatkowy subwoofer,
  • zestaw 7.1 – na jego wyposażeniu znajdują się te same głośniki, co w zestawie 5.1 plus dodatkowe 2 głośniki przednie.

Oprócz przedstawionych powyżej aspektów przy wyborze głośników niebagatelną rolę odgrywają te oto przesłanki:

  • wielkość pomieszczenia – zasada jest taka, że im bardziej rozbudowany zestaw, tym większy musi być pokój, w którym znajduje się kino domowe,
  • rozmiar głośników – jest zalecane, by wszystkie kolumny odznaczały się jednakowymi rozmiarami, chociaż dopuszcza się też taką opcję, by głośniki centralny oraz przednie były większe od głośników tylnych,
  • materiał, z którego wykonano obudowę – najlepsza jest obudowa drewniana gwarantująca wysokiej jakości dźwięk, jednakże wadą wyposażonych w nią głośników jest wysoka cena; w wersjach tańszych używane są tworzywa sztuczne oraz sklejka, ale niższa cena odbija się w tym układzie niekorzystnie na brzmieniu,
  • moc głośników – kolejny czynnik wpływający na jakość dźwięku,
  • pasmo przenoszenia – ten parametr ma do spełnienia takie same zadanie jak moc głośników.
Rozstawienie głośników

Przy montażu kina domowego trzeba też pamiętać o odpowiednim ustawieniu głośników, które znajduje przełożenie na odbiór dźwięku. Przy tym najrozsądniej jest stosować się do ogólnych zasad mówiących o tym, że:

  • głośnik centralny powinien być umieszczony pod telewizorem,
  • głośniki przednie ustawia się po obu bokach telewizora,
  • miejsca na pozostałe kolumny należy szukać w tylnej części pokoju, np. można je rozstawić za kanapą.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here