Jaki aparat fotograficzny

W dzisiejszych czasach każdy może zajmować się fotografią – ma ona zresztą bardzo szerokie grono zwolenników. Dzieje się tak za sprawą rozpowszechnienia fotografii cyfrowej, która dosłownie zrewolucjonizowała rynek. Jej rozwój sprawił, że zaopatrzenie się w dobry sprzęt nie stanowi obecnie najmniejszego problemu. O ile kiedyś tradycyjne lustrzanki były dostępne jedynie dla wybranych, o tyle teraz nabycie lustrzanki cyfrowej nie jest przeszkodą. Zwłaszcza, że w zakresie cen tych aparatów jest ogromna rozpiętość. O czym warto przy tej sposobności pamiętać?

Megapiksele – czyli dobry chwyt reklamowy

Przy promowaniu aparatów fotograficznych producenci najczęściej kładą największy nacisk na liczbę megapikseli. Jest to wielkość, która opisuje liczbę elementarnych punktów matrycy. Oznaczana jest skrótami Mpx bądź Mpix. Trzeba pamiętać o tym, że wojna na megapiksele to nic więcej jak chwyt reklamowy, ponieważ w rzeczywistości wartość ta ma drugorzędne znaczenie. Najistotniejsze są wielkość matrycy oraz parametry obiektywu. Duża ilość megapikseli wcale nie gwarantuje doskonałej jakości zdjęcia.

Na indywidualne potrzeby w zupełności wystarczy już od 6 megapikseli. Wartość ta jest zresztą nierozerwalnie powiązana z wielkością matrycy. Jeśli przykładowo matryca nie jest duża, ale megapikseli jest sporo, może pojawiać się wiele problemów takich jak plamy na zdjęciach czy szumy. Wynika to z umieszczenia obok siebie dużej liczby światłoczułych elementów, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia jakości zdjęcia. Mówiąc zaś innymi słowy, poszczególne elementy nie są w odpowiedni sposób doświetlone. Generalnie obowiązuje zasada, że im mniejszymi rozmiarami odznacza się aparat, tym mniejszą matrycę posiada. Jeśli zatem producent chwali się tym, że sygnowany jego marką nieduży model ma ponad 10 megapikseli, trzeba dobrze zastanowić się nad zakupem – odnosi się to przede wszystkim do aparatów kompaktowych.

Co to jest matryca?

Matryca określana jest często mianem sensora. Jest to układ składający się ze światłoczułych elementów. Obecnie wykorzystywane są w aparatach takie rodzaje matryc jak:

  • Matryca CCD – znajduje zastosowanie na bardzo szeroką skalę. Jej rozdzielczość wynosi od kilku do nawet przeszło ponad 100 megapikseli, z tym zaznaczeniem, że najwyższe wartości są zarezerwowane dla profesjonalnych aparatów. Na użytek indywidualny wystarczy matryca o rozdzielczości od kilku do kilkunastu megapikseli.
  • Matryca CMOS – jest popularna zwłaszcza w lustrzankach, ale charakteryzuje się mniejszą światłoczułością i dynamiką aniżeli matryca CCD. Do jej zalet należy zaliczyć m. in. szybki odczyt oraz niskie ryzyko pojawiania się zakłóceń podczas przesyłania danych.

Jeżeli zaś chodzi o konkretne typy matryc znajdujące zastosowanie we współczesnych aparatach fotograficznych to są to m. in.:

  • matryca CCD 1/2.5″ – w modelach kompaktowych,
  • matryce APS-C i DX o przekątnej odpowiednio 27,1 i 27,5 mm oraz o proporcji boków wynoszącej 3:2 – w lustrzankach.

Rodzaje i najważniejsze parametry obiektywów

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem wymagającym uwzględnienia przy wyborze aparatu jest obiektyw oraz jego parametry. To właśnie on ma kluczowe znaczenie dla jakości zdjęć, przy czym ma oczywiście związek z opisanymi powyżej kwestiami. Obiektywy – w zależności od możliwości zmian w obszarze kątów widzenia oraz ogniskowej – można podzielić w następujący sposób:

  • obiektywy stałoogniskowe – czyli nie dające możliwości przybliżania:

– szerokokątne: prostokątne i „rybie oko”,

– standardowe,

– teleobiektywy,

  • zmiennoogniskowe – czyli dające możliwość regulowania przybliżania:

– zoomy szerokokątne,

– zoomy standardowe,

– „spacer zoomy” – czyli obiektywy o dużym zakresie ogniskowych,

– telezoomy.

Mając zaś na uwadze zastosowanie obiektywów, wyróżnia się m. in.:

  • obiektywy kitowe – są to obiektywy sprzedawane w standardzie z korpusem aparatu; ich jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, aczkolwiek są wyjątki od tej reguły,
  • portretówki – umożliwiają wykonywanie zdjęć portretowych wysokiej jakości,
  • obiektywy makro – idealne do fotografowania w dużym zbliżeniu małych obiektów, np. owadów.

 

Aby uzyskać naprawdę porządną jakość zdjęcia, trzeba koniecznie mieć na względzie takie parametry obiektywu jak:

  • Zakres ogniskowych – im jest on węższy, tym lepiej. Najkorzystniejszymi pod tym względem parametrami odznaczają obiektywy stałoogniskowe, przy czym zaleca się, by zoom miał jeden zakres, np. w przypadku obiektywów szerokokątnych niech to będzie 17-35 mm.
  • Jasność – często można się zetknąć ze stwierdzeniem, że dobry obiektyw to jasny obiektyw. To prawda.  Jasność porządnych obiektywów stałoogniskowych mieści się przeciętnie w przedziale od f/1.4 do f/1.8, ale są i modele o jasności f/1.0. Im większa jest ta wartość, tym więcej trzeba zapłacić za obiektyw. Jasność obiektywu ma zasadniczy wpływ na to, jak pracuje AF – czyli autofocus.
  • Winietowanie – jest to zaciemnienie rogów wykonanego zdjęcia.
  • Dystorsja – tym mianem określa się stopień deformacji obiektów widocznych na fotografii. Największe z tym problemy występują w obiektywach szerokokątnych – w praktyce fotografowane nimi obiekty mogą wyglądać tak, jak odbicia w krzywym zwierciadle.
[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here