Kręcenie i montaż filmów – od czego zacząć?

Nareszcie postanowiłeś zgłębić tajniki tworzenia filmów? Przed Tobą wiele nauki, ale także frajdy. Sprawdź, od czego najlepiej zacząć swoją przygodę ze sztuką filmową.

Określ obszar zainteresowań

Film to bardzo obszerne słowo. Zanim zaczniesz pełną parą tworzyć swoje pierwsze produkcje, usiądź i zastanów się, do czego dążysz. Ciągnie Cię do dokumentów? Od dawna masz napisany scenariusz fabularny? A może chcesz zostać vlogerem? Oczywiście nie musisz się ograniczać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poeksperymentował i sprawdził się w każdym gatunku. Wybór konkretnej ścieżki ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zakupu sprzętu oraz nauki technicznych podstaw.

montaż filmów

Kupuj tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne

Nie wydawaj na starcie zbyt dużych kwot w nadziei, że lepszy sprzęt uzupełni Twoje braki techniczne. Jeśli jesteś na samym początku drogi, kamera w smartfonie w zupełności Ci wystarczy. Możesz też popytać znajomych w nadziei, że któryś pożyczy Ci swoją starą lustrzankę. Dobre aparaty starzeją się naprawdę wolno.

Jeżeli zależy Ci na nagrywaniu dźwięków, konieczny będzie mikrofon. Na nim nie warto usilnie oszczędzać. W zależności od budżetu, postaw na coś ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Największym wydatkiem, jaki na Ciebie czeka, będzie komputer. W internecie możesz znaleźć darmowe i legalne programy do zaawansowanej obróbki nagrań. Niestety do ich płynnego funkcjonowania niezbędna będzie wydajny procesor wielordzeniowy, sporo wolnego miejsca na dysku i porządna karta graficzna oraz. Dowiedz się więcej: Karta graficzna – co to jest i do czego służy?

Kręcenie filmów

Interesuj się

Nadrabiaj klasykę kina, przewertuj parę podręczników, wybierz się na festiwal albo dołącz do dyskusyjnego klubu filmowego. Podpatruj techniczne rozwiązania u najlepszych. Wyłapuj wszystko: intrygujące kadry, ciekawe rozwiązania fabularne, przejścia pomiędzy poszczególnymi scenami. Bądź na bieżąco i nie bój się dyskutować z innymi. Miej oczy i uszy szeroko otwarte, ponieważ nigdy nie wiadomo, z której strony nadejdzie inspiracja.

Przejdź do działania

Na poznanie całego kanonu prawdopodobnie nie starczyłoby Ci życia. Nie zapomnij o tym, że Twoim celem jest przecież tworzenie. Równoległe ze zdobywaniem wiedzy, zaczynaj działać. Zdaj się na intuicję albo podążaj za starannie skonstruowanym scenopisem – decyzja należy do Ciebie. Najważniejsze jest to, żebyś praktykował zarówno kręcenie, jak i montaż. Jeśli nie masz jeszcze konkretnych pomysłów, przejdź się na spacer po okolicy i uchwyć kilka momentów. Następnie wgraj je do komputera i poćwicz łączenie obrazów na różne sposoby.

Szukaj mentorów

Do wszystkiego można dojść na własną rękę. Niemniej jednak możliwość podglądania kogoś przy pracy bardzo przyspiesza proces nauki. Jeżeli tylko masz taką okazję, poproś osobę, którą uznajesz za swój autorytet, o pomoc. Zaprezentuj jej dotychczasowy materiał i poproś o kilka krytycznych uwag albo zaoferuj pomoc na planie filmowym. Pokaż, że tworzenie jest Twoją pasją, a na pewno nie zostaniesz odesłany z kwitkiem.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here