Laptop dla dziecka

W dzisiejszych czasach standardem stało się już to, że z komputerów korzystają nie tylko dorośli, ale również i dzieci. Kwestia tego, kiedy kupić dziecku pierwszego laptopa, jest bardzo dyskusyjna, niemniej najczęściej można się zetknąć z opiniami, że najlepiej uczynić to wtedy, gdy pociecha rozpoczyna edukację w szkole podstawowej. Czym zatem kierować się przy wyborze takiego urządzenia?

Po co dziecku laptop?

Przede wszystkim przy wyborze laptopa dla dziecka należy mieć na względzie nieco inne przesłanki aniżeli w przypadku zakupu komputera dla osoby dorosłej. Sprzęt powinien przede wszystkim pomagać dziecku w edukacji, a także zapewniać dostęp do wartościowej rozrywki. Rodzice muszą mieć tutaj na względzie również stosowane przez siebie metody wychowawcze – przy czym niezwykle ważne jest to, by nauczyć dziecko mądrego i zdroworozsądkowego korzystania z komputera, sprawując jednocześnie kontrolę nad poczynaniami pociechy. Konieczne jest zatem filtrowanie stron internetowych, gier oraz aplikacji – do wprowadzenia niezbędnych zabezpieczeń służą specjalne programy. Dziecko nie powinno mieć możliwości, by samodzielnie zmieniać rozmaite ustawienia czy we własnym zakresie instalować programy na komputerze. Poza tym zbyt duża ilość aplikacji nie jest wskazana, ponieważ po pierwsze – spowolnia to pracę sprzętu, a po drugie – rozprasza małego użytkownika. Oprócz tego należy zainstalować na laptopie dobry i skuteczny program antywirusowy.

Co mieć na uwadze?

Decydując się na sprawienie dziecku laptopa, warto pamiętać o tym, że wcale nie musi być to sprzęt drogi o parametrach technicznych z wysokiej półki. Ma bowiem służyć głównie jako pomoc przy odrabianiu lekcji i w wyszukiwaniu niezbędnych informacji. Trzeba zatem zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Jakość wykonania – laptop w rękach dziecka to większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Dlatego też obudowa powinna być mocna i solidna. Z powodzeniem sprawdzi się model wyposażony w obudowę wykonaną z wysokogatunkowego, grubego plastiku. Wskazane jest przy tym, by była ona odporna na zalania. Rzecz jasna o wiele trwalsze są obudowy zrobione ze stopu aluminium czy magnezu, ale wyposażone w nie laptopy kosztują sporo – w przypadku urządzenia dla dziecka taki wydatek mija się z celem.
  • Klawiatura – najlepsze są klasyczne, fizyczne klawiatury, przy czym wskazane jest, by były też przy okazji wodoodporne i podświetlane. Przycisk „power” powinien być umieszczony na klawiaturze w wyraźnie widocznym miejscu.
  • Myszka – nie zawsze jest dołączana w komplecie z laptopem. Dla dziecka jest wygodniejsza niż touchpad, który dość szybko męczy nadgarstki. Do wyboru są myszki bezprzewodowe i na kabel – praktyczniejsze są te drugie, ponieważ nie wymagają zmiany baterii. Ergonomiczny kształt myszki zwiększa komfort jej używania.
  • System operacyjny – powinien on umożliwiać prostą i intuicyjną obsługę laptopa. Dla dzieci poleca się w szczególności modele z Windowsem – urządzenia pracujące w środowiskach Linuxa są zbyt skomplikowane. Uwaga: laptopy bez zainstalowanego systemu są tańsze.
  • Rozmiary laptopa – są one uzależnione w głównej mierze od wielkości ekranu. W tym kontekście ważne jest to czy dziecko będzie korzystało z komputera tylko w domu, czy także poza nim. W domowych warunkach świetnie zdają egzamin laptopy o 15- bądź 17-calowych ekranach, ale są one ciężkie. Jeśli zatem dziecko będzie nosić komputer, wówczas 13-calowy ekran jest w zupełności wystarczający.

Najważniejsze parametry laptopa dla dziecka

Co się tyczy parametrów laptopa, to ich zadaniem jest zapewniać bezproblemowe korzystanie z aplikacji biurowych oraz przeglądanie stron internetowych. Komputer dla dziecka nie musi być przystosowany do pracy ze skomplikowanymi, zaawansowanymi aplikacjami. Najważniejsze są:

  • Pamięć RAM – minimum 2 GB to standard, ale im więcej, tym lepiej. Pamięć zawsze można rozbudować, jeżeli pojawi się takowa konieczność.
  • Procesor – tu do wyboru jest szereg opcji. Rozsądnym wyborem jest m. in. Intel i3 lub i5 bądź AMD APU A4 lub A6.
  • Dysk twardy – pojemność 500 GB jest na potrzeby dziecka wystarczająca.

Ponadto na wyposażeniu laptopa nie może zabraknąć:

  • kamerki,
  • podstawowych portów,
  • wi-fi,
  • napędu CD/DVD – do szkolnych podręczników są często dołączane płyty, nie może więc nagle pojawić się kłopot z ich odtworzeniem.

Podsumowanie

Przy okazji zakupu laptopa dla dziecka często pojawia się dylemat – lepszy będzie komputer nowy czy używany? Używany sprzęt to oczywiście mniejszy wydatek i rzeczywiście opłaca się wziąć ten wariant pod uwagę, ale jedynie wtedy, gdy laptop pochodzi od sprawdzonego i godnego zaufania sprzedawcy. Na korzyść nabycia komputera z drugiej ręki przemawia również to, że dzieci z reguły nie przykładają zbytniej wagi do dbania o sprzęt, więc ryzyko uszkodzeń i awarii jest spore. Z kolei zaletą nowych laptopów jest to, że udzielana jest na nie gwarancja – poza tym można wykupić dodatkowe ubezpieczenie od takich zdarzeń jak np. zalanie czy upadek. Pewne jest jednak to, że absolutnie nie ma sensu inwestować w drogie urządzenie – zwłaszcza, że za dwa lub trzy lata i tak będzie się nadawało do wymiany.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here