Laptop do gier

Laptop czy komputer stacjonarny? Coraz więcej osób nie ma problemu z podjęciem decyzji – częściej wybór pada na laptop, który pod wieloma względami jest o wiele bardziej praktycznym sprzętem. Można z niego korzystać nie tylko w domu, ale też i w terenie. Niejednokrotnie sprzęt ten stanowi podstawowe narzędzie pracy i jest wykorzystywany do innych celów aniżeli tylko rozrywka. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy jego zakupie, by inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę?

O czym pamiętać przed dokonaniem zakupu laptopa do gier?

Zastanawiając się nad zakupem laptopa, który będzie wykorzystywany do celów profesjonalnych, trzeba mieć na uwadze kilka niezwykle ważnych aspektów. Oczywiście, decydującą rolę odgrywają indywidualne preferencje, niemniej jednak pamiętać trzeba także m. in. o:

  • Warunkach, w jakich będzie eksploatowany sprzęt – dla każdego określenie „praca w terenie oznacza co innego, ale we wszystkich tych przypadkach liczą się w głównej mierze mobilność urządzenia oraz wytrzymałość baterii. W tym kontekście dużego znaczenia nabiera też jakość wykonania laptopa.
  • Aplikacjach wykorzystywanych w pracy – na innych programach pracuje np. grafik, a na innych architekt. Tutaj ważne są przede wszystkim stabilność i wydajność sprzętu oraz mocniejsze konfiguracje.
  • Możliwości rozbudowy – na korzyść laptopa przemawiają m. in. możliwości w zakresie zwiększenia ilości RAM-u czy wymiany dysku twardego na szybszy i bardziej pojemny. To przekłada się nie tylko na żywotność komputera, ale także na jego walory użytkowe.
  • Budżecie na zakup – jeśli ktoś oczekuje profesjonalnego sprzętu o dobrych parametrach, przystosowanego do różnych warunków pracy, musi liczyć się z wydatkiem większym niż 2 tys. zł. Im więcej może wydać, tym generalnie lepiej, gdyż sprzęty z niższych półek cenowych nie sprostają zaawansowanym wymaganiom.

Najważniejsze kryteria wyboru laptopa do gier

Przy wyborze laptopa do zadań specjalnych należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  1. Wydajność – jest ona uzależniona od podzespołów zastosowanych w komputerze. W rachubę wchodzą tutaj przede wszystkim:
  • Procesor – jego prędkość jest podawana w GHz, minimalnym wymogiem jest w omawianej sytuacji 3 GHz. Ważna jest również jego podręczna pamięć – w procesorach najnowszej generacji wynosi on nawet 8 MB. Jeśli zaś chodzi o markę, to w praktyce w rachubę wchodzą jedynie Intel i AMD.
  • Pamięć – obowiązuje tu zasada, że im więcej, tym lepiej. W laptopie do zadań specjalnych musi ona oscylować na poziomie co najmniej 8 GB, przy czym producent powinien oferować opcję jej rozszerzenia. Istotnym parametrem pamięci jest częstotliwość w znacznym stopniu decydująca o wydajności komputera.
  • Karta graficzna – dobre parametry takie jak wielkość, szerokość magistrali i taktowanie rdzenia układu to podstawa.
  1. Mobilność – to cecha ważna z punktu widzenia osób używających laptopa poza domem czy biurem. Tu trzeba zwrócić uwagę na akumulator i na to, ile czasu może on pracować bez podłączania do źródła zasilania. Standardem dla wydajnych laptopów jest obecnie od 8 do 10 godzin nieprzerwanej pracy.
  2. Wyświetlacz – jest to czynnik wpływający w dużym stopniu komfort pracy, ale im większy wyświetlacz, tym bardziej ograniczona jest mobilność laptopa. W klasie ekonomicznej standardem w zakresie rozdzielczości matrycy jest 1366 x 768 pikseli, zaś klasie biznes to co najmniej 1920 x 1080 pikseli. Matryca powinna zapewniać też stosunkowo duży kąt widzenia oraz mieć koniecznie matową powłokę – takie rozwiązanie lepiej zdaje egzamin w terenie, ponieważ eliminuje refleksy świetlne. Można również zastanowić się nad zakupem laptopa wyposażonego w dotykowy wyświetlacz – jest to wygodne, choć z drugiej strony trudniej jest utrzymać taki wyświetlacz w czystości.
  3. Jakość wykonania – o niej decyduje wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest konstrukcja klapy. Jeśli klapa jest zbyt cienka i wiotka, łatwo uszkodzić matrycę – jej naprawa jest bardzo droga i koniec końców nieopłacalna. Zawiasy, za pomocą których klapa jest przymocowana do obudowy, powinny być zrobione albo z jego kawałka aluminium, albo z trwałego i wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. Materiał, z którego wykonana jest obudowa laptopa, ma niebagatelne znaczenie. Nie jest zalecane, by był to tylko plastik, gdyż taki komputer jest na dłuższą metę mało wytrzymały. Natomiast połączenie plastiku z aluminium to już inna sprawa. Warto przy tej sposobności wspomnieć o laptopach z obudową zrobioną ze stopu magnezu – takie modele są co prawda znacznie droższe, ale też i w znacznie większym stopniu odporne na uszkodzenia.
  4. Wodoszczelność – solidny laptop to komputer wodoszczelny. Wodoszczelności nie można mylić z odpornością na zalania, bo to nie do końca to samo. Wodoszczelne laptopy są skonstruowane w taki sposób, by były w stanie przetrwać zalanie nawet większą ilością wody. Poszczególne ich elementy takie jak klawiatura czy touchpad są do tego doskonale przystosowane. Laptop posiada kanaliki do odprowadzania wody oraz uszczelki w gniazdach, dzięki którym woda nie przedostaje się do wnętrza obudowy. Laptopy odporne na zalanie z dużą ilością wody sobie nie poradzą.
[Głosów:2    Średnia:3/5]

1 KOMENTARZ

  1. Laptop do gier warto kupować, jeśli gra się przy okazji – a jak chce się tylko i wyłacznie grać i na jak najlepszych wymaganich to lepiej postawić na komputer stacjonarny, który dużo łatwiej rozbudować i na którym łatwiej osiągnąć lepszą wydajność za mniejsze pieniądze. Dlatego w jednym punkcie nie zgodzę się z autorem tekstu – laptop nie jest łatwiejszy w rozbudowaniu. Można sobie wymienić tylko dysk, baterie i RAM. W stacjonarnym PC można wymienić praktycznie wszystko. Ale z resztą porad się zgadzam, początkującym mogą się przydać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here