Najlepsze smartfony

Smartfony z powodzeniem zastąpiły tradycyjne telefony komórkowe, co w największej mierze jest zasługą ich rozbudowanych funkcjonalności oraz o wiele większych możliwości. Są stosowane zarówno na użytek prywatny, jak i biznesowy. Zastanawiając się nad zakupieniem odpowiedniego modelu do pracy, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych czynników.

Smartfon – wielofunkcyjne urządzenie

Smartfon to obecnie jedno z narzędzi nieodzownych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Spełnia nie tylko rolę standardowego telefonu, umożliwiając prowadzenie rozmów i wysyłanie smsów. Oprócz tego służy również m. in. do korzystania z Internetu, map i nawigacji. Standardem są dzisiaj moduły WiFi, Bluetooth, USB i GPS oraz moduły do transmisji danych: GSM, GPRS, EDGE/EGPRS. Zgromadzone w pamięci smarftona dane można bez problemu zsynchronizować z komputerem. W związku z tym istotne jest to, by smartfon był urządzeniem wydajnym, praktycznym i przystosowanym do dość intensywnej eksploatacji.

Parametry smartfona – na co zwracać uwagę?

Parametry smartfona to ważny czynnik przekładający się na walory użytkowe urządzenia. W tym obszarze należy koniecznie zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Procesor – nie odgrywa on co prawda tutaj tak ważnej roli jak w komputerze, niemniej jednak tego aspektu nie wolno pominąć. W smartfonach najnowszej generacji stosowane są procesy dwurdzeniowe o częstotliwości taktowania wynoszącej minimum 1 GHz. Duże znaczenie ma w tym kontekście zainstalowany na smartfonie system operacyjny, o którym będzie mowa poniżej.
  • Bateria – należy w miarę możliwości wybierać te modele, które są wyposażone w jak najbardziej pojemną baterię. Przeważnie pojemność mieści się w przedziale od 1200 do 1900 mAh. Na czas pracy baterii wpływ mają m. in. duży wyświetlacz, mocny procesor, korzystanie z Internetu etc.
  • Pamięć – w przypadku smartfonów biznesowych niezwykle istotne jest zachowanie płynności obsługi, co w dużej mierze jest zasługą pamięci. Standardowo jest to 2 GB, chociaż na rynku dostępne są modele z pamięcią 3 GB. Poza tym większość smartfonów posiada dodatkowy  slot na karty microSD, co umożliwia rozszerzenie wbudowanej pamięci. Na pewno opcja ta przyda się komuś, kto na smarffonie przechowuje np. dużo zdjęć.
  • Klawiatura i ekran – do celów biznesowych bezapelacyjnie najlepszy jest smartfon posiadający dotykowy ekran oraz fizyczną klawiaturę QWERTY. Dotykowy ekran świetnie się sprawdza przy przeglądaniu stron internetowych czy korzystaniu z różnych aplikacji, natomiast fizyczna klawiatura jest wręcz niezastąpiona m. in. przy tworzeniu rozmaitych dokumentów czy sprawnym wysyłaniu wiadomości za pomocą poczty elektronicznej.
  • Aparat fotograficzny – warto zwrócić uwagę na to, by posiadał przyzwoitą rozdzielczość, minimum 3 megapiksele. Czasem trzeba sfotografować np. jakiś dokument, więc wskazane jest, by smartfon zapewniał dobrej jakości zdjęcia.
  • Obudowa – porządna, precyzyjnie wykonana obudowa minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Mile widziane są np. obudowy aluminiowe. Na rynku dostępne są smartfony znakomicie nadające się do pracy w terenie – są one odporne na wstrząsy, wodę, kurz oraz pył.

System operacyjny w smartfonie

Jednym z kryterium wyboru smartfona biznesowego jest też zainstalowany na nim system operacyjny. W tym obszarze są do wyboru trzy opcje:

  • Android – najpopularniejszy system dla smartfonów. Posiada wiele zalet takich jak np. sporo różnorodnych aplikacji do wyboru, spore możliwości w zakresie konfigurowania systemu czy otwarty kod systemu. Z drugiej zaś strony użytkownik nie ma całkowitej pewności co do płynności systemu, niekiedy też pojawiają się kłopoty ze zaktualizowaniem go do najnowszej wersji.
  • Windows Phone – w stosunkowo bezpieczny i stabilny system zapewniający sprawne i płynne funkcjonowanie urządzenia. Nie oferuje jednak do wyboru tylu aplikacji co Android i ma zamknięty kod systemu. Ponadto smartfony z tym systemem są na ogół droższe od modeli z Androidem.
  • iOS – system operacyjny charakteryzujący się intuicyjnym interfejsem i dużym poziomem bezpieczeństwa. Ma też niezłe wsparcie oraz oferuje użytkownikowi sporą ilość aplikacji. Decydując się na ten wariant, trzeba liczyć się z ograniczonym wyborem w zakresie smartfonów, które są przy okazji najdroższymi tego typu urządzeniami na rynku.
Dual SIM w smartfonie?

Dual SIM to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ za pomocą jednego smartfona można obsługiwać dwie karty SIM. Urządzenie jest wyposażone w dwa sloty, a przełączanie się pomiędzy kartami odbywa się dzięki specjalnemu przyciskowi. Funkcja dual SIM przydaje się biznesmenom posiadającym dwa telefony firmowe oraz osobom, które chcą mieć jednego smartfona obsługującego zarówno numer służbowy, jak i prywatny.

Podsumowanie

Reasumując – biznesowy smarfton musi sprostać większym wymaganiom aniżeli smartfon przeznaczony do użytku prywatnego. Powinien m.in. umożliwiać szybki odczyt dokumentów i wiadomości, edytowanie plików Office oraz obsługę pakietu biurowych aplikacji, do których zaliczają się kalkulator, terminarz z powiadomieniami, alarm, dyktafon etc. Porządnej klasy smartfon biznesowy to urządzenie z nieco wyższej półki, jednakże mając na względzie zadania, jakie ma do spełnienia, jest to wydatek w pełni uzasadniony.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here