Plazma czy LED

Wybór telewizora w dzisiejszych czasach nie jest tak oczywistą kwestią jak kiedyś. Wynika to z tego, że producenci oferują bardzo szeroki wybór w zakresie różnych modeli, w związku z czym podjęcie zakupowej decyzji wiąże się z koniecznością rozstrzygnięcia licznych dylematów. Bardzo często pada przy tej sposobności pytanie o to czy lepszy jest model plazmowy, czy LED? Warto zatem poznać mocne i słabe strony obu tych rozwiązań.

Atuty i mankamenty telewizorów plazmowych

Telewizory plazmowe wywołały swego czasu prawdziwą rewolucję na rynku, skutecznie wypierając z niego modele kineskopowe. Technologia plazmowa bazuje na właściwościach gazów szlachetnych, które przechodząc w stan plazmy wytwarzają niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie ultrafioletowe. Aby człowiek mógł je zobaczyć, musi przejść ono przez warstwę fosforu w kolorze czerwonym, zielonym bądź niebieskim. Warstwy te określane są mianem subpikseli – każdy piksel matrycy składa się z 3 subpikseli.

Telewizory plazmowe szybko zyskały sobie szerokie grono zwolenników, co stało się zasługą takich ich zalet jak:

  • Znakomite odwzorowanie czerni – piksele w telewizorach plazmowych są źródłem światła, w związku z czym jeżeli zachodzi takowa konieczność, można je wyłączyć.
  • Dobre kąty widzenia – na jakość obrazu nie ma wpływu to, pod jakim kątem się go ogląda.
  • Powierzchnia oświetlenia – w omawianych modelach jest ona stabilna, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż poszczególne obszary danej sceny będą się między sobą różnić stopniem jasności.
  • Przekątna ekranu – pod tym względem telewizory plazmowe dają ogromne pole do popisu. Standardowo przekątna mieści się w przedziale od 32 do 103 cali, ale niektóre modele mają przekątną wynoszącą nawet 150 cali.
  • Barwy i kontrast – plazma to gwarancja świetnie odwzorowanych barw i wysokiego kontraktu, co przekłada się na jakość obrazu.
  • Czas reakcji – jest on szybki, plasuje się na poziomie ok. 0,001 ms. W praktyce oznacza to brak efektu smużenia – czyli mówiąc innymi słowy, podczas dynamicznych scen kontury poszczególnych obiektów nie ulegają zacieraniu.

Pod adresem telewizorów plazmowych kierowane są następujące zarzuty:

  • Duże zużycie energii.
  • Efekt wypalania obrazu – statyczne zdjęcie wyświetlane przez dłuższą chwilę na ekranie jest na nim widoczne przez jakiś czas.
  • Problemy z kolorami – uzyskanie jasnego obrazu bywa kłopotliwe, dlatego też plazma nie nadaje się zbytnio do nasłonecznionych pomieszczeń. Poza tym często można zauważyć, iż zieleń i czerwień nie są w dostatecznym stopniu nasycone.
  • Kłopotliwy transport – telewizor plazmowy wolno przenosić jedynie w pionowej pozycji. Inaczej zachodzi spore ryzyko, że ekran ulegnie nieodwracalnym uszkodzeniom.

Zalety i wady telewizorów LED

Telewizory LED to obecnie najpopularniejsze modele, które okazały się bardzo silną konkurencją dla telewizorów plazmowych. Źródłem światła w nich są diody LED, które mogą zostać umieszczone albo na krawędziach ekranu, albo bezpośrednio za nim. Podświetlanie bezpośrednie określane jako Full LED pozwala równomiernie podświetlić cały ekran, ale wymaga zastosowania grubszej obudowy i wiąże się z większym zapotrzebowaniem na prąd. Podświetlanie krawędziowe – czyli Edge LED – ma pewne mankamenty jak choćby to, że brzegi ekranu są nieco jaśniejsze. Jednakże to właśnie tego typu modele przeważają w sprzedaży. Ponadto w technologii LED zastosowanie znajdują polaryzatory i komórki ciekłego kryształu z filtrami kolorów.

Do największych zalet telewizorów LED zaliczają się:

  • Efekt głębokiej, prawdziwej czerni – dominują tu zwłaszcza modele Full LED.
  • Dobry kontrast – na tym tle telewizory LED wypadają znacznie lepiej niż np. telewizory LCD.
  • Oszczędność w poborze energii – to zasługa diod LED, dzięki którym zapotrzebowanie prezentowanych telewizorów na energię spada nawet o 70 proc. w porównaniu z modelami LCD.
  • Ergonomiczny kształt – jedną z charakterystycznych cech telewizorów LED jest ich niewielka grubość. Są znacznie lżejsze od telewizorów plazmowych i mniej kłopotliwe przy transporcie.
  • Duże zróżnicowanie w zakresie przekątnych ekranu, funkcji, typów złącz etc., dzięki czemu każdy ma sposobność znaleźć wariant adekwatny do jego indywidualnych potrzeb i preferencji.

Telewizory LED posiadają stosunkowo niewiele wad. Ich mankamentami są:

  • Wysoka cena – za porządny telewizor o doskonałych parametrach trzeba niestety sporo zapłacić, aczkolwiek plus jest taki, że jest on przyjazny w eksploatacji w ekonomicznym kontekście.
  • W porównaniu z telewizorami LCD telewizory LED wyświetlają nieco ciemniejszy obraz.
  • W niektórych modelach – głównie tych starszych – pojawią się kłopoty z wyświetlaniem mocno kontrastujących ze sobą obiektów.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy plazmami a telewizorami LED nie jest jak widać prosty. Na korzyść tych drugich przemawiają nade wszystko bogatszy wybór oraz oszczędna eksploatacja. Plazma z kolei wiąże się jednorazowo z mniejszych wydatkiem i gwarantuje lepszą jakość obrazu, co jednak ma swoją cenę w postaci wyższych rachunków za prąd. Trzeba też mieć na względzie warunki, w których korzysta się z telewizora oraz częstotliwość, z jaką się to odbywa.

[Głosów:49    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here