Rodzaje statywów

Stabilność to jeden z najważniejszych czynników decydujących o ostatecznej jakości obrazu. Choć obecnie wiele urządzeń jest wyposażonych w cyfrową lub optyczną stabilizację, zdarzają się sytuacje, w których nie jest ona wystarczająca. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest statyw gwarantujący nieporuszone ujęcia nawet w trudnych warunkach. Z jakimi rodzajami urządzeń można się spotkać?

Rodzaje statywów

Przeznaczenie statywów

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność statywów jest ich waga. Lekkie modele mają dużą zaletę w postaci mobilności i sprawdzą się w sytuacjach, gdy operator musi się często przemieszczać podczas rejestrowania obrazu.  Należy jednak pamiętać, że budżetowe modele są najczęściej kompatybilne z małymi kamerami i aparatami fotograficznymi. W takim przypadku udźwig całego zestawu jest niewielki i w żadnym wypadku nie należy przekraczać wagi deklarowanej przez producenta sprzętu, gdyż może to doprowadzić do wywrócenia się całej konstrukcji.

  • Do pracy na płaskich powierzchniach często kupowane są modele wyposażone w dolną rozpórkę, która jest odpowiedzialna za dodatkową stabilizację. Dodatkowo zastosowanie podwójnych rurek wykonanych z lekkich, aczkolwiek wytrzymałych materiałów takich jak włókno węglowe umożliwia pracę nawet z dużymi kamerami.
  • Statywy ze środkowym spinaczem oraz opcjonalnie wysuwanymi kolcami to idealne rozwiązanie do pracy w zróżnicowanym terenie. Miękkie gumy chronią delikatne podłogi przed zarysowaniami, dzięki czemu można swobodnie pracować nawet w zabytkowych pomieszczeniach. Filmowanie i fotografowanie na grząskim gruncie jest możliwe dzięki metalowym kolcom, które stabilizują całą konstrukcję.
  • Modele bezrozpórkowe w większości przypadków są najbardziej mobilne. W połączeniu z głowicą wykorzystującą technologię azotową, umożliwiają uzyskanie niezwykle płynnych ujęć panoramicznych.
  • Coraz większą popularnością cieszą się monopody, których główną cechą jest wszechstronność użytkowania. Są szczególnie lubiane przez filmowców używających aparatów bezlusterkowych. Kompaktowe rozmiary w połączeniu z niską wagą gwarantują szeroką funkcjonalność i wysoki komfort użytkowania.

Dodatkowe informacje o statywach

Wybierając konkretny model warto również zwrócić uwagę na maksymalną i minimalną wysokość roboczą oraz na długość statywu po złożeniu. Kolejną kwestią jest sama głowica odpowiedzialna za płynny ruch kamery. Oprócz wspomnianej wcześniej technologii azotowej, m.in. firma Manfrotto stosuje modele olejowe, wysoko oceniane przez profesjonalnych filmowców. Równie ważny jest uchwyt, dzięki któremu operator zmienia położenie kamery. Rączka powinna być odpowiednio wyprofilowana i pokryta antypoślizgowym materiałem, który gwarantuje pewny i stabilny uchwyt. W większości przypadków podczas zakupu statywu użytkownik otrzymuje również torbę ułatwiającą transport i przechowywanie sprzętu. Warto sprawdzić, czy konkretny statyw jest kompatybilny z wózkami, które są szczególnie przydatne podczas częstego przesuwania kamery na planie zdjęciowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here