Skuteczne tricki, którymi wygrasz niemal każdy konkurs fotograficzny

Jesteś mniej lub bardziej zaawansowanym fotografem lub fotografką. Może nie myślisz o rozpoczęciu kariery profesjonalisty, ale robienie zdjęć wszystkim i wszystkiemu sprawi ci ogromną radość. Widzisz w świecie więcej, dostrzegasz to czego pewnie inni nie widzą a wielu znajomych wprost zachwyca się twoimi pracami. Chcą w tym uczestniczyć, chcą również byś tworzył więcej.

Skuteczne tricki, którymi wygrasz niemal każdy konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny

Najlepszą metodą na sprawdzenie swoich umiejętności jak i na dowartościowanie się jest wzięcie udziału w konkursie fotograficznym. Tych jest obecnie mnóstwo. Konkursy organizowane cyklicznie pozwalają spojrzeć również na fotografie, które wygrywały w pozostałych miesiącach by się do nich odnieść i czerpać inspirację. Konkurs fotograficzny organizowany przez Szeroki Kadr jest świetną okazją do prezentacji swoich prac. Znajdują się tam również porady i kursy dla początkujących oraz średnio zaawansowanych fotografów. Przyjrzyjmy się najważniejszym rzeczom, na które warto zwrócić uwagę podczas fotografowania.

Jakość obrazu

Co wyróżnia dobre zdjęcie od bardzo słabego? Z pewnością nie jest to cena samego urządzenia. Gwarantuję, że mając dobre oko i pewną rękę można wykonać bardzo atrakcyjne fotografie bardzo średnim sprzętem. Biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu nie mogliśmy nawet marzyć o wszystko robiących aparatach w smartfonach, należałoby się zastanowić, co więc stanowiło wtedy o jakości? Fotografia, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje światło. W tradycyjnym aparacie wpadało ono przez obiektyw naświetlając kliszę, obecnie oświetla matrycę. By uzyskać zdjęcie o wysokiej ostrości, pozbawione tak zwanego ziarna, potrzebna jest duża ilość światła. Ziarno pojawia się, kiedy jest zbyt ciemno, klisza czy matryca jest niedoświetlona lub gdy na siłę próbujemy zwiększać czułość ISO. Kiedyś miało to pomóc w pracy w słabo oświetlonych miejscach, jednak obecnie uznaje się, że czułość ISO powyżej 400 jest zbędna. Ziarno można wykorzystać do uzyskania celowego efektu artystycznego, natomiast raczej powinno się go unikać.

Kolorystyka

Z kolorystyką w fotografii można spokojnie eksperymentować. Jeśli jednak planujemy założenie konta na Instagramie lub galerii na Pintereście zadbajmy, by cała kompozycja była spójna. Odwiedzający lubią, kiedy każda fotografia ze sobą współgra. Tworzy to wrażenie, że mamy swój styl i jesteśmy do niego przywiązani. Wrzucanie zdjęć, kiedy każde jest inne, jedno czarno-białe, inne przejaskrawione, a jeszcze inne wygląda jak robione kalkulatorem sprawia, że widz czuje się przytłoczony ilością impulsów. Jedzenie lepiej prezentuje się w tonacjach bardzo jasnych lub bardzo ciemnych, natomiast osoby w lekko niebieskich. Nie przesadzajmy również z powtarzalnością kadrów. Nie o to w sumie chodzi by widza zanudzić tym samym. Wymyślanie co raz to nowej perspektywy pozwoli się również rozwijać.

Kompozycja

Kompozycja to temat rzeka. Największy nacisk na nią kładli już starożytni rzeźbiarze a następnie malarze. W końcu oni nie mogli sobie pozwolić na zrobienie kilkudziesięciu tych samych ujęć z lekko przesuniętej perspektywy lub wymazanie czegoś w programie graficznym. Chyba, że odstukali młotkiem kawałek marmuru lub zamalowali ten fragment czarną farbą i udawali, że tak miało być od początku. Kompozycja sprawia, że oko skupia się dokładnie na tym co istotne lub wyłapuje detale, które chcemy uwypuklić.

Podstawowym błędem niemal wszystkich amatorskich fotografów jest umieszczenie na zdjęciu zbyt dużej przestrzeni lub też zbytnie przybliżenie. Umiejętne wypełnienie kadru dokładnie tym, co będzie w nim interesujące jest sztuka, której można się łatwo nauczyć. Wystarczy nieco poczytać, pooglądać i potrenować. Klasycznym błędem jest stawianie osoby zbyt daleko od aparatu w imię tego, by budynek czy przedmiot za nią się zmieścił. Podczas gdy wystarczy by osoba podeszła bliżej, a obiekt znalazł się za nią. W ten sposób uzyskujemy ciekawe ujęcie, na którym widać i miejsce, i twarz postaci. Jednocześnie najbardziej pożądanym ustawieniem w kompozycji nie jest wcale punkt centralny, a ustawienie lekko po lewej lub prawej stronie. Do tego wykorzystuje się siatkę widoczną w obiektywie. Punkty przecięcia linii poziomych i pionowych stanowią osie skupienia wzroku. Tam właśnie powinny znaleźć się rzeczy najbardziej interesujące.  

Klucz – perspektywa

Dochodzimy do miejsca, gdzie kluczowa jest perspektywa. Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasze oczy nie do końca widzą wszystko co jest naokoło. Aparat zaś raczej tak. Sprawia to, że właśnie na zdjęciu znajduje się zbyt wiele elementów mało istotnych. Do tego należy wykorzystać głębię ostrości. Czyli wyostrzyć dokładnie to co chcemy, by to co w tle nieco rozmyć. Tak widzi oko i to jest dla nas naturalne. Niekiedy warto zrobić kilka kroków w prawo lub w lewo wykonując przy tym kolejno fotografie by na koniec sprawdzić, które ostatecznie ujęcie będzie tym najlepszym.

Inspiracja

Szukając inspiracji warto wrócić do swoich starych zdjęć i spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Być może uda się dostrzec w nich nowy potencjał lub właśnie zauważyć często popełniane błędy. Niekiedy jest tak, że w danym momencie jesteśmy całkiem zadowoleni ze swoich prac, a wracając do nich po roku czy nawet dwóch dostrzegamy, że nasz warsztat mocno się zmienił. Jeśli mamy taką możliwość możemy wrócić w tamte miejsca, spotkać te same osoby i powtórzyć te same ujęcia nowym sposobem.

Podobnie poszukując świeżego spojrzenia czy pomocy, warto w wyszukiwarce czy na Instagramie wpisywać frazy, jakimi sami posługujemy się do opisywanie swoich fotografii i obejrzeć prace innych. Być może spojrzenie obcym okiem na podobny temat sprawi, że osiągniemy nową perspektywę, otworzy nam się w głowie nowa klapka lub też dana osoba na swojej stronie zdradzi nieco swojego warsztatu, co będziemy mogli wykorzystać w przyszłości?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here