Sztuka fotografowania dla początkujących

Gdzie najlepiej uczyć się fotografowania? Jaki sprzęt jest odpowiedni dla początkującego fotografa? O czym warto pamiętać, zaczynając swoją przygodę z fotografią?

Dziś każdy fotografuje i to zazwyczaj telefonem. Tego typu zdjęcia są coraz lepsze, bo smartfony wyposażone są w coraz lepsze aparaty. Co prawda „wojna” na megapiksele już się skończyła, ale w zamian producenci oferują większą liczbę obiektywów z coraz bardziej zaawansowaną optyką, a także coraz lepsze oprogramowanie. To pozwala nie tylko wykonywać lepsze zdjęcia, ale również obrabiać już zrobione zdjęcia, aby prezentowały się okazalej. Nie ma to wiele wspólnego z profesjonalną fotografią, ale od czegoś trzeba zacząć! Poniżej znajdziesz garść porad przeznaczonych dla wstępujących na ścieżkę prawdziwej fotografii.

Sztuka fotografowania dla początkujących

Gdzie uczyć się jak fotografować?

Oczywiście zanim zacznie się fotografować, warto nauczyć się podstawowych zasad tej sztuki. Chodzi tu m.in. o podstawową regułę trójpodziału, złotą godzinę oraz parametry aparatu. Ogromna wiedza na ten temat ukryta jest przede wszystkim w zasobach internetu. Można czytać blogi i poradniki online czy oglądać filmiki instruktażowe w serwisie YouTube. Można także czytać e-booki czy bardziej tradycyjnie książki, podręczniki i magazyny. Tych ostatnich na polskim rynku wydawniczym jest mało, ale tych anglojęzycznych jest sporo i wiele z nich jest dostępnych online.

Warto także brać udział w różnorakich warsztatach i plenerach fotograficznych, podczas których obcuje się z profesjonalnymi fotografami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również kurs fotografii. Nic nie zastąpi wymiany fotograficznych doświadczeń, czyli rozmowy z innymi fotografami.

Sprzęt fotograficzny dla początkujących

Najważniejsze jest to, by nie kupować od razu najlepszego i najdroższego sprzętu. Prawda jest bowiem taka, że dobry fotograf może zrobić dobre zdjęcia najprostszym aparatem. W fotografowaniu chodzi nie tyle o sprzęt, co o fotografa i jego umiejętności. Człowiek robi zdjęcia, a aparat jest tylko narzędziem. Zatem nawet najlepszy sprzęt na nic się zda, jeśli fotograf nie ma wiedzy i umiejętności. Najistotniejsze jest poznanie zasad kompozycji zdjęć, opanowanie obsługi aparatu i tzw. patrzenie fotograficzne. A odpowiedni sprzęt fotograficzny dla początkujących to zwykły kompakt.

Szeroki wybór sprzętu fotograficznego dla początkujących, a także dla profesjonalistów można znaleźć na stronie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprzet_foto.

Jednym z przydatnych akcesoriów na pewno jest statyw. Sam w sobie nie wpływa na jakość zdjęć, ale pozwala ustawić precyzyjnie kadr, a potem na przykład użyć samowyzwalacza. Statyw jest przydatny zwłaszcza wtedy, gdy wykonuje się zdjęcia statyczne, które można sobie dokładnie przemyśleć i zaaranżować. Dzięki niemu można mieć pewność, że ustawienie kadru pozostanie takie samo, nawet jeśli treść zdjęcia ulegnie zmianie. Najlepszy będzie statyw metalowy, który jest lekki i odpowiednio stabilizuje aparat.

Poza tym należy korzystać z programów do obróbki zdjęć. Dzięki temu uzyskuje się lepszy rezultat końcowy, choć trzeba pamiętać, by nie przesadzić. Jeśli fotografuje się amatorsko czy dla siebie, to nie należy za bardzo ingerować w zdjęcia, ale zastosowania komercyjne wymagają obrabiania w programach graficznych.

Kilka porad dla początkujących fotografów

  • Warto mieć aparat fotograficzny zawsze przy sobie – nie wiadomo kiedy pojawi się okazja do zrobienia naprawdę dobrego zdjęcia.
  • Należy eksperymentować zarówno z różnymi parametrami aparatu (czas naświetlania, ISO, balans bieli, wartość przysłony, ogniskowa), jak i kątem fotografowania – gdyż ten sam obiekt można sfotografować na różne sposoby.
  • Najważniejsze jest regularne fotografowanie w myśl zasady, że to praktyka czyni mistrza.
  • Warto brać udział w różnych wydarzeniach branżowych (wystawach, konkursach) oraz projektach i warsztatach, gdyż to daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia i kontaktów.
  • Bardzo ważną sprawą jest także ciągły rozwój, ponieważ dziedzina ta zmienia się jak każda inna i np. stale pojawiają się nowe techniki fotograficzne, nie wspominając już o nowym sprzęcie.
  • Bezwzględnie należy przyswoić sobie podstawowe zasady fotografii, jak np. trójpodział kompozycji, który wyznacza tzw. cztery mocne punkty danego kadru.

 Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here