spawarka
fot. pexels.com

Skuteczność spawania wynika głównie z zastosowania do tej czynności odpowiedniej spawarki. Jeśli ta zostanie niewłaściwie dopasowana, trudno mówić o dobrze wykonanej czynności spawalniczej. W przypadku spawarki TIG warto pamiętać i mieć na uwadze, że dedykowana jest ona do materiałów z cienkich blach.

Zobacz też: http://jegoego.pl/co-mozna-spawac-spawarka-tig/

Spawarka TIG, a spawarka MIG

Spawarki TIG oraz MIG są spawarkami, które najczęściej się wykorzystuje. Z tego względu, wiele osób odruchowo sięga np. po TIG, podczas gdy do wykonywanych prac sprawdzi się MIG. Zobacz różnice, jakie są między tymi spawarkami, ponieważ każda z nich jest dedykowana do innych prac.

  • Jak zostało wspomniane na wstępie – spawarka TIG sprawdzi się do materiałów z blach, które są cienkie. Dodatkowo TIG stosowana jest w spajaniu stali nierdzewnej i innych gatunkach z wysokostopowej stali.
  • Po TIG warto sięgnąć przy pracach związanych z przetwórstwem chemicznym, spożywczym.
  • Uchwyt spawalniczy w TIG znacznie różni się od tego w spawarce MIG. W tym pierwszym modelu stała elektroda wolframowa tworzy tzw. elektryczny łuk i w ten sposób przetapia powierzchnię materiałów.
  • Ogromną zaletą spawarki TIG jest to, że można wykonywać nią pracę bez dodatkowego spoiwa. Odbywa się to przez przetapianie szczeliny, która z kolei ma miejsce pomiędzy materiałami łączonymi.
  • W spawarce TIG jest większa swoboda i łatwość w regulowaniu jakości spawów. Można to wykonać przy pomocy ilości spoiwa oraz wielkości przetopu.
  • To, co jeszcze cechuje spawarkę TIG to obecność pojemnika z gazem, który ma za zadanie zabezpieczyć dostanie się powietrza do powierzchni spawu.
  • Przy spawarce TIG obróbka spoin poprawnie położonych nie jest wymagana, co jest dużą zaletą TIG. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie całej instalacji przed możliwością korozji. Oczywiście należy tutaj pamiętać o zastosowaniu i przestrzeganiu przepisów sanitarnych.

Kiedy wybrać spawarkę TIG?

Po spawarkę TIG warto wybrać, gdy prace spawalnicze będą dotyczyły materiałów z cienkich blach. Ten rodzaj spawarki śmiało wybrać mogą początkujący spawacze, którzy nie mają dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Spawanie spawarką TIG – ze względu na jej budowę oraz to, że przeznaczona jest do ,,delikatnych’’ materiałów – jest stosunkowo proste. 

Przeczytaj też: http://www.morzeurody.pl/meski-portfel-po-czym-poznac-ten-idealny/ 

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here