Co to jest druk 3d i do czego wykorzystujemy?

Technologia 3D zadomowiła się na dobre w wielu obszarach, więc ciężko sobie wyobrazić, że zabrakłoby jej w grach komputerowych, filmach czy grafice komputerowej. Z drugiej strony, jej możliwości są nieskończone, o czym możemy przekonać się, korzystając z druku 3D. O zjawisku tym dość głośno zrobiło się niedawno, więc wiele osób nie do końca poznało to zagadnienie. W naszym krótkim, acz treściwym artykule przekażemy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest druk 3d i do czego wykorzystujemy?

Kiedy to się wszystko zaczęło?

Można przypuszczać, że druk 3D pojawił się całkiem niedawno, bo przecież nie dalej jak kilka lat temu do powszechnej świadomości zaczęły przenikać informacje o tym nowym sposobie drukowania. Tymczasem, gdy dokładnie sprawdzimy, okaże się, że druk 3D powstał już w… 1984. Za jego narodziny bowiem przyjmuje się moment wynalezienia stereolitografii (przez Charles’a Hull’a). Ta technologia otworzyła nowe możliwości, bo pozwoliła wytwarzać modele na podstawie cyfrowych danych.

Oczywiście początki nie zwiastowały, że druk 3D stanie się powszechnym zjawiskiem. Jednak już 4 lata później – w 1988 pojawiła się na to nadzieja, a wszystko za sprawą technologii FDM (Fused Deposition Modeling)tzw. osadzaniu topionego materiału. Wraz z początkiem 21 wieku sprawy przybrały jeszcze szybszy obrót – w 2001 roku stworzono pierwszą biurkową drukarkę 3D, ale prawdziwą rewolucją był 2008, gdy dzięki nowej technologii wydrukowano pierwszą protezę. W ostatnich latach pojawiły się kolejne sukcesy i pewność, że usługi druku 3D to już nie tylko ciekawostka, ale realne, wartościowe działanie wspomagające wiele branż.

Jedno rozwiązanie – multum technologii

Ciężko o jedną definicję druku 3D, bo w tym pojemnym obszarze występuje szereg technologii, które różnią się od siebie procesami wytwórczymi, wykorzystywanymi materiałami czy rodzajami obiektów, jakie można z nich wykonać. Dlatego też niektóre usługi druku 3D przeznaczone są wyłącznie do tworzenia dość prostych, nieskomplikowanych detali, inne zaś dedykowane są do zadań wymagających precyzji, ale i dużej wytrzymałości. Możemy jednak wyróżnić sześć głównych rodzajów technologii druku 3D: CJP (druk 3D w pełnym kolorze z proszku gipsowego), FDM (z termoplastów), SLS i MJF (druk ze sproszkowanych tworzyw sztucznych), SLM, DMP, DMLS i EBM (sproszkowane metale), LOM (folia lub papier) oraz żywice światłoutwardzalne.

Druk 3D – gdzie go wykorzystujemy!

Nie będziemy już bardziej wchodzić w technologiczne szczegóły, skupimy się zaś na tym, do czego wykorzystać można druk 3D. Jak możemy zobaczyć na stronie protoplastic.pl, możliwości jest mnóstwo! Nie ma problemu, by stworzyć wydruki z materiałów imitujących drewno czy metale, takie, które cechują się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną czy odpornością na zmienne warunki pogodowe. Tym sposobem projektowane i drukowane są części maszyn czy części zamiennych. Drukowanie 3D z powodzeniem wykorzystuje się w wielu branżach, tj. produkcja, motoryzacja, lotnictwo, odlewnictwo, medycyna czy stomatologia.

Nie dziwi więc, że coraz więcej firm decyduje się na usługi druku 3D, bo zalety są nieocenione. Korzystając już teraz z druku 3D, mamy szansę być kilka kroków przed konkurencją, co w świecie szybko zmieniających się technologii, jest na wagę złota.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here