Co to jest i na czym polega geolokalizacja IP?

Geolokalizacja pozwala na ustalenie pozycji geograficznej danego urządzenia na podstawie generowanych przez nie informacji. Geolokalizacja IP, jak nazwa wskazuje, wykorzystuje do tego jego adres IP. Pozwala to na ustalenie przybliżonego położenia urządzenia z określonym adresem IP. Geolokalizacja poprzez IP jest szeroko wykorzystywana w Internecie, służąc głównie do różnicowania treści, do jakich ma dostęp użytkownik.

Co to jest i na czym polega geolokalizacja IP?

Jak działa geolokalizacja IP?

Każde urządzenie podłączone do sieci internetowej posiada własny adres IP, który z kolei ma okresowo przypisaną określoną lokalizację geograficzną. Adres IP posiadają komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony oraz wszelkie inne urządzenia (lub sieci komputerowe), które bezpośrednio łączą się z siecią internetową.

Dzięki geolokalizacji za pośrednictwem adresu IP, dana strona internetowa, aplikacja lub usługa online, jest w stanie przydzielić urządzenie do określonego zbioru ze względu na:

  • kontynent,
  • kraj,
  • województwo,
  • miasto.

Przykładowo adres IP urządzenia może posłużyć do zdobycia informacji, że znajduje się ono w Europie, na terenie Polski, w województwie Mazowieckim, w mieście Warszawa. Te pozornie mało istotne dane, są wykorzystywane do prezentowania użytkownikom różnych ze względu na ich położenie treści.

Każdy może sprawdzić dane na temat geolokalizacji dowolnego adresu IP przy pomocy dostępnych w sieci wielu narzędzi, które to umożliwiają. Przykładowo, na tej stronie można sprawdzić geolokalizację adresu IP po prostu go wpisując klikając przycisk sprawdź. Zostaną wyświetlone wszystkie podstawowe dane na temat podanego adresu IP.

Warto dodać, że geolokalizacja za pomocą IP nie zawsze jest całkowicie precyzyjną metodą określania lokalizacji. O ile kraj położenia jest praktycznie zawsze ustalany właściwie, to w kwestii miasta, w którym ma funkcjonować urządzenie, może zdarzyć się błąd.

Oczywiście w przypadku korzystania z serwera proxy lub sieci VPN, ustalona lokalizacja będzie całkowicie odmienna od stanu faktycznego.

W jakim celu używane są dane o lokalizacji urządzenia?

Geolokalizacja poprzez adres IP jest wykorzystywana w wielu celach. Niektóre z witryn internetowych używają jej do określenia wersji językowej, w jakiej ma zostać wyświetlona na danym urządzeniu.

Tacy usługodawcy jak Google, mogą wykorzystywać m. in. geolokalizację na podstawie adresu IP, aby prezentować w wynikach wyszukiwania bardziej trafne rezultaty. Działa to w taki sposób, że w pierwszej kolejności są wyświetlane adresy stron internetowych pobliskich firm i usług.

Z geolokalizacji IP korzystają także reklamodawcy, wyświetlając na danym urządzeniu lokalne wersje reklam.

Geolokalizacja IP a blokady regionalne

W Internecie można napotkać na treści, które są dostępne jedynie dla użytkowników wybranych krajów. Oznacza to, że urządzenie z IP wskazującym na położenie w kraju wyłączonym z dostępu do danej treści, nie będzie mogło jej wyświetlić.

Praktyka tworzenia blokad regionalnych związana jest z polityką sprzedażową międzynarodowych koncernów. Sprzedając licencję na np. materiały wideo lub audio, negocjują one osobne umowy na ich dystrybucję na terenie danego państwa. W związku z tym, na obszarze niektórych krajów dana treść może nie być dostępna wcale, ponieważ zabraniają tego warunki licencji.

Geolokalizacja IP jest wykorzystywana także do różnicowania oferty usługodawców. W konsekwencji mieszkańcy różnych państw w ramach tej samej usługi u tego samego dostawy, mogą mieć dostęp do innych treści. Przykładem są popularne serwisy streamingowe z branży telewizyjnej.

Czy można zmienić swoją lokalizację?

Istnieje możliwość takiego skonfigurowania połączenia internetowego, aby urządzenie było rozpoznawane według adresu IP zewnętrznego serwera. W takim wypadku, zmiana lokalizacji identyfikowanej za pomocą adresu IP, wymaga użycia sieci proxy lub skorzystania z sieci VPN.

W ten sposób urządzenie łączy się z witrynami przez zewnętrzne serwery. Wchodząc na daną stronę internetową, identyfikuje ona lokalizację urządzenia na podstawie adresu IP serwera proxy lub VPN. W rezultacie, znając lokalizację takiego serwera, można sprawić, że dane urządzenie będzie lokalizowane na podstawie jego adresu IP, a nie tego, który realnie posiada.

Rozwiązanie takie bywa wykorzystywane przez osoby ceniące swoja prywatność. Umożliwia także zignorowanie restrykcji narzucanych przez wszelkiego rodzaju blokady regionalne.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here