Czym w fotografii jest szparowanie i jak je wykonać?

Aby obiekt znajdujący się na fotografii mógł prezentować się atrakcyjnie, na przykład w celu wykorzystania jej w sklepie internetowym czy folderze reklamowym, stosuje się szparowanie. Na czym polega szparowanie i jak można je przeprowadzić?

Dzisiaj, gdy bardzo ważna jest atrakcyjna prezentacja towaru w fotografii produktowej, stosuje się szereg różnego rodzaju operacji mających na celu uatrakcyjnienie jego wyglądu. Dobre oświetlenie, wysoka ostrość czy nasycenie kolorystyczne to jednak jeszcze nie wszystko, aby zdjęcie mogło być bez problemu wykorzystane w dalszych działaniach promocyjnych i sprzedażowych.

Konieczne jest także przygotowanie odpowiedniego tła – powinno być ono maksymalnie białe, a tego efektu nie można osiągnąć z wykorzystaniem samego wyposażenia studia fotograficznego. Właśnie w tym celu przeprowadza się szparowanie z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania komputerowego do obróbki grafiki.

Czym w fotografii jest szparowanie i jak je wykonać?

Czym jest szparowanie?

Szparowaniem nazywa się precyzyjną selekcję fragmentu danego obrazu w grafice rastrowej. Najczęściej jest ono równoznaczne z całkowitym usunięciem tła fotografowanego przedmiotu – potem można zastosować kolor biały lub też podłożyć inne tło.

Proces szparowania może być wykonany z wykorzystaniem specjalnych narzędzi udostępnionych przez twórców oprogramowania do obróbki grafiki i dzisiaj w dużej mierze jest on zautomatyzowany, niemniej jednak efekt zależny jest przede wszystkim od rodzaju obiektu, ponieważ czasami konieczne jest wyrysowanie obwiedni wokół obiektu ręcznie.

Szparowanie używane jest przede wszystkim w fotografii obiektowej, aby uzyskać białe tło obiektu, ale nie tylko, ponieważ może być też zastosowane do obróbki kolorystycznej wybranych obszarów, transformacji kształtu, tworzenia fotomontaży, masek i w wielu innych celach.

Metody wykonania szparowania

W przypadku nieskomplikowanych kształtów obiektów, które odróżniają się kolorystyką od otoczenia, szparowanie jest proste, dlatego też przy fotografowaniu obiektów tak ważne jest odpowiednie oświetlenie, aby ich krawędzie odróżniały się od tła. Wówczas, gdy nie będzie ono wystarczające, czas przeznaczony na prawidłowe wycięcie tła będzie już znacznie dłuższy.

Szparowanie najlepiej przeprowadzić z dobrym programem do obróbki grafiki rastrowej, na przykład Adobe Photoshop lub jego darmowymi i tańszymi odpowiednikami. Do wycinania służą wtedy specjalne narzędzia, ale można również korzystać z innych metod, na przykład pracy na kanałach, maskowania, opcji refine edges. Dzięki ich odpowiedniemu zastosowaniu można wyciąć z tła również takie obiekty jak włosy czy futro.

Jeżeli zależy ci na dobrym efekcie wizualnym obiektów na białym tle, powierz to zadanie specjalistom. Firma Estilon specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług w ramach fotografii obiektowej, zapewniając swoim klientom profesjonalną obsługę obejmującą wykonanie fotografii statycznych i ruchomych, a także usługi obróbki graficznej, w tym szparowanie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here