Chociaż wielu właścicieli domków jednorodzinnych rozważa montaż fotowoltaiki, to rozwiązanie takie nie jest dedykowane wyłącznie osobom prywatnym, ale również podmiotom biznesowym. Przecież dla nich koszty utrzymania i eksploatacji budynków także mają kolosalne znaczenie. Każdy sposób na obniżenie tych kosztów jest na wagę złota.
Decyzja o montażu
Montaż fotowoltaiki to zadanie składające się z wielu etapów. Sam montaż zajmie pewnie niewiele czasu, ale do tego procesu trzeba się przygotować przechodząc wcześniej przez rozmaite inne procesy i analizy, aby w ogóle finalnie przystąpić do montażu.
Argumenty „za” są bezsprzeczne zarówno biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne czyli oszczędności wynikające z montażu fotowoltaiki, jak również biorąc pod uwagę kwestie działalności dla dobra środowiska naturalnego. Połączenie tych dwóch motywacji bywa decydujące i zdecydowanie przeważa szalę dla decyzji pozytywnej dla zamontowania fotowoltaiki.
Przed montażem
Zanim jednak ekipa przystąpi do montażu trzeba rozważyć kilka kwestii i zastanowić się nie tylko nad opłacalnością tego działania, ale także nad tym czy w ogóle jest to możliwe. Trzeba przede wszystkim dokonać oględzin miejsca, w którym panele mają być zamontowane. Dach musi być powierzchnią na którą pada słońce, bez cienia rzucanego na przykład przez pobliskie drzewa albo zabudowania.
Bardzo istotne jest również to jak wygląda dach, a raczej czym jest on pokryty. Specjaliści muszą zbadać, czy dach wytrzyma montaż instalacji, która waży nieraz kilkaset kilogramów. Najlepiej sprawdzić jakie jest maksymalne obciążenie dachu, biorąc oczywiście pod uwagę jego powierzchnię i to z czego został wykonany.
Czy warto?
Decyzja o montażu fotowoltaiki może być jedną z najlepszych decyzji przy budowie domu. Trzeba jedynie dokładnie przemyśleć i przeanalizować gotowość do początkowej inwestycji znacznej kwoty pieniędzy, aby później koszt ten się zwrócił.
Nie bez znaczenia jest oczywiście analiza wszystkich innych czynników, które wpływają na to czy w ogóle panele mogą być zainstalowane w danym miejscu i na ile opłacalne może to być działanie, jaki może być zwrot energii. Dopiero analiza wszystkich tych czynników da odpowiedź na pytanie czy warto.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.