Dobry aparat kompaktowy

Konkurencja na rynku aparatów fotograficznych jest obecnie ogromna. Różnorodność w zakresie dostępnych modeli umożliwia znalezienie odpowiedniego sprzętu zarówno profesjonaliście, jak i amatorowi. Niemałą popularnością cieszą się aparaty kompaktowe – zwłaszcza, że w cenie ok. 2000 zł można nabyć model zaliczany do klasy premium. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Zalety aparatów kompaktowych

Aparaty kompaktowe wzbudzają spore zainteresowanie z wielu powodów. Przede wszystkim są tańsze od lustrzanek cyfrowych, zaś ich zastosowanie ma bardzo uniwersalny charakter. Co prawda nie pozwalają na uzyskanie zdjęć tak wysokiej jakości jak lustrzanki, niemniej jednak decydując się na zakup modelu z droższej półki można mieć pewność, że na użytek indywidualny jakość fotografii będzie w pełni zadowalająca. Ponadto na korzyść kompaktów przemawiają także:

  • niewielkie rozmiary i niska waga,
  • ergonomiczny kształt,
  • prosta obsługa,
  • sporo automatycznych funkcji i programów do wyboru.

Kompaktowy aparat klasy premium to doskonała propozycja dla osób, które nie mają w planach rozbudowy fotograficznego zestawu, a z drugiej strony zależy im na posiadaniu funkcjonalnego sprzętu umożliwiającego robienie przyzwoitych jakościowo zdjęć oraz nagrywanie filmów.

Parametry matrycy kompaktów

Jak wybrać najlepszy kompakt

Do najważniejszych kryteriów wyboru aparatu kompaktowego należą parametry matrycy. I tu ważna uwaga, a mianowicie taka, że nie należy sugerować się reklamami kładącymi nacisk na liczbę megapikseli. Tak naprawdę rozdzielczość matrycy ma drugorzędne znaczenie – zwłaszcza, jeżeli wynosi 10 megapikseli bądź więcej. Ostatecznie przecież kompakt premium jest aparatem na amatorski użytek i rzadko kiedy zdjęcia są wywoływane w większym formacie niż 10 x 15 cm.

O wiele istotniejsza jest wielkość matrycy. W dobrych kompaktach może ona wynieść nawet 18,7 x 14,0 mm. Istotne jest też to, by wielkość matrycy oraz rozdzielczość współgrały ze sobą – np. przy dużej rozdzielczości i małej matrycy wyraźnie zauważalny jest spadek jakości zdjęć.

Ponadto warto także zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Tu pojawiają się następujące opcje:

  • matryca CCD,
  • matryca CMOS.

W nowoczesnych kompaktach najczęściej występują matryce CCD. Są one bardziej czułe od matryc CMOS, dzięki czemu w słabych warunkach oświetleniowych można uzyskać lepszą jakość zdjęć. Jednakże są wolniejsze, co widać w szczególności przy przestawieniu aparatu na seryjny tryb zdjęć – w ciągu sekundy zrobi on ich mniej niż model z matrycą CMOS.

Ważne funkcje i elementy kompaktów

Spośród pozostałych elementów oraz funkcji aparatu kompaktowego premium należy mieć na względzie:

  • Zoom – może być cyfrowy bądź optyczny. Lepszy jest ten drugi, gdyż pozwala przybliżać obraz bez utraty jego jakości. Ważne jest przy tym to, by jednocześnie aparat posiadał funkcję stabilizacji obrazu, gdyż w przeciwnym razie robione „z ręki” zdjęcia będą poruszone. W ostateczności można zastanowić się nad statywem, jednakże w kompakcie klasy premium optyczny zoom i stabilizator powinny być standardem.
  • Wyświetlacz LCD – liczy się przede wszystkim jego wielkość, która powinna „grać” z rozdzielczością. Najczęściej w kompaktach zastosowanie znajdują wyświetlacze o przekątnej 3 cali, jednakże w zakresie rozdzielczości występuje spore zróżnicowanie. Kompakt w wyższej półki powinien mieć obrotowy i odchylany wyświetlacz pozwalający kadrować zdjęcia w niemalże każdej pozycji.
  • Lampę błyskową – obecnie to standard w klasie premium. Najlepsza jest mocna lampa z odchylaną głowicą.
  • Możliwość nagrywania filmów – kupując kompakt za 2000 zł, należy od niego oczekiwać, że rejestracja filmów w jakości Full HD z pokaźną liczbą klatek na sekundę nie będzie stanowiła najmniejszych problemów. Jest to sporym atutem kompaktów – lustrzanki takiej możliwości przeważnie nie mają, są bowiem aparatami przeznaczonymi w głównej mierze do fotografowania.
  • Zakres ogniskowych – im większy, tym lepiej. Ma to w tym przypadku szczególne znaczenie, gdyż aparaty kompaktowe nie posiadają wymiennej optyki.
  • Obudowę – w tym momencie wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będzie używany aparat. Jeżeli będzie on narażony na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, wówczas zlecane jest, by jego obudowa nie była zbytnio podatna na wstrząsy i upadki. Niektóre modele mają obudowę odporną na wodę, która jest w stanie znieść zanurzenie na głębokość nawet 15 m.
  • Autofocus – funkcja ta w dużej mierze decyduje o ostrości obrazu. Mile widziany jest zwłaszcza autofocus hybrydowy będący mechanizmem pomiaru ostrości wykorzystującym jednocześnie technikę detekcji kontrastu i fazy. W praktyce korzyści są z tego takie, że: po pierwsze – wyeliminowany zostaje efekt szukania dobrej pozycji AF, a po drugie – zapewniona jest precyzja pomiaru.
  • Rodzaj obsługiwanych kart pamięci – w cyfrowych aparatach są dziś stosowane karty SD/SDHC/SDXC. Ważna jest nie tylko pojemność karty, ale też i jej prędkość. Do aparatu kompaktowego powinna wystarczyć karta o przeciętnej prędkości, ale jeśli ktoś zamierza nagrywać aparatem filmy, będzie potrzebował szybszej karty, aby wyeliminować ryzyko utraty płynności obrazu.
[Głosów:26    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here