Drukarka fotograficzna

Drukowanie zdjęć w domu nie jest jeszcze co prawda standardem, niemniej jednak coraz więcej osób jest tym zainteresowanych. Zwłaszcza, że na rynku nie brakuje drukarek, które to umożliwiają. Wybór odpowiedniego modelu jest podyktowany indywidualnymi przesłankami, przed dokonaniem zakupu trzeba zatem rozważyć kilka istotnych kwestii, aby podjęta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Rodzaje drukarek fotograficznych

Obecnie w zakresie drukarek fotograficznych spotyka się następujące rozwiązania:

  • Drukarki atramentowe – modele przeznaczone do drukowania zdjęć są opatrzone określeniem „photo”. Spośród największych zalet tego typu urządzeń można wymienić m. in. stosunkowo niski koszt zakupu, dobrą jakość wydruku, wysoką wydajność oraz brak trudności z wymianą kartridży. Ponadto nowoczesne drukarki atramentowe dosyć cicho pracują. Z drugiej zaś strony ich eksploatacja do tanich nie należy z uwagi na koszty materiałów – żeby wspomnieć chociażby o tym, że najlepsze rezultaty zapewnia stosowanie firmowego papieru. Oprócz tego trzeba liczyć się z tym, że w omawianych drukarkach poszczególne części mechaniczne mogą się często psuć.
  • Drukarki laserowe – doskonale zdają egzamin w sytuacji, gdy w rachubę wchodzą duże ilości wydruków, które uzyskuje się w bardzo krótkim czasie. Do tego są one odporne na wodę. Koszt użytkowania tych drukarek nie jest wysoki, ale ich zakup to już spory wydatek. Również i jakość wydrukowanych na nich zdjęć nie jest tak dobra, jak w przypadku zdjęć drukowanych na drukarkach atramentowych.
  • Drukarki termosublimacyjne – spośród wymienionych typów drukarek to właśnie one umożliwiają uzyskanie zdjęć najwyższej jakości ze względu na znakomitą jakość i rozdzielczość wydruków, które dodatkowo są odporne na działanie wody. Do wad tych urządzeń zaliczają się m. in. wysoka cena często odstraszająca potencjalnych nabywców, podatność wydruków na ścieranie oraz ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o format zdjęć – przeważnie maksymalną opcją, jaką można izyskać, jest format 10 x 15 cm.

Rodzaje atramentów

W drukarkach zastosowanie znajdują takie oto rodzaje atramentów:

  • atramenty barwnikowe – dobrze się mieszają i świetnie wnikają w papier, w związku z czym znakomicie nadają się do wydruków na papierze fotograficznym, chociaż po upływie pewnego czasu blakną,
  • atramenty pigmentowe – w porównaniu z atramentami barwnikowymi odznaczają się większymi cząsteczkami, przez co słabiej wnikają w papier.

Przy tej sposobności trzeba jeszcze wspomnieć o technologii ZINK, w której nie jest wykorzystany tusz, a specjalny papier reagujący na ciepło.

Eksploatacja drukarki

Drukarka do drukowania zdjęćDecydując się na zakup drukarki fotograficznej, trzeba się zastanowić nad wieloma aspektami związanymi z jej użytkowaniem. Oto najważniejsze kwestie, które należy mieć na uwadze.

  1. Koszt wydruku zdjęć.

Drukarka jest kupowana po to, by nie zanosić zdjęć do wywoływania do zakładu fotograficznego. Niezbędne jest zatem dokonanie kalkulacji odnośnie ceny jednej odbitki. Tu ważną rolę odgrywają takie przesłanki jak m. in. cena i wydajność zestawu tuszy czy koszt zakupu odpowiedniego papieru. Drukarki fotograficzne różnią się od tradycyjnych np. tym, że mają więcej pojemników na tusz – każdy z nich można wymienić oddzielnie. Zaleca się przy tym stosowanie tuszu firmowego, dedykowanego danemu modelowi urządzenia. Tańsze zamienniki obniżają jakość wydruku i w większym stopniu narażają sprzęt na awarie.

Warto też pamiętać o tym, że im częściej i więcej zdjęć się drukuje, tym lepiej. Przy sporadycznym drukowaniu tusz wysycha, co generuje w sumie wyższe koszty, gdyż zachodzi konieczność zakupienia nowych pojemników.

  1. Rozdzielczość wydruku.

Ten parametr ma niezwykle duże znaczenie w kontekście jakości zdjęć. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy i wyrazisty będzie wydruk, a kolory na nim lepiej odwzorowane.

  1. Wielkość i grubość papieru.

Poszczególne modele drukarek fotograficznych są przystosowane do pracy z różnymi rodzajami papierów. Przeważnie umożliwiają drukowanie zdjęć w formatach od 10 x 15 cm do A4, ale są też urządzenia obsługujące format A3 i druki wielkoformatowe. Co się zaś tyczy grubości papieru, wskazane jest, by drukarka obsługiwała papiery o możliwie jak największej grubości, gdyż to przekłada się na jakość wydruku.

  1. Funkcjonalność drukarki.

W tym obszarze pojawia się kilka istotnych kwestii:

    • w zakresie sposobu korzystania z drukarek dzielą się one na:

– stacjonarne – modele większych rozmiarów, zwykle wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak np. skaner; dają możliwość drukowania zdjęć w dużych formatach,

– mobilne – drukarki o niewielkich wymiarach, które można bez problemu przewozić ze sobą; służą do drukowania zdjęć w małych formatach,

    • dodatkowe opcje – m. in. możliwość drukowania bezpośrednio z aparatu, przystawka do płyt CD i DVD, ekran LCD itp.,
    • komunikacja – warto zwrócić uwagę na to czy oprócz tradycyjnego podłączenia drukarki do komputera za pomocą kabla są inne możliwości jak np. moduły WiFi i Bluetooth, podczerwień etc.,
    • zabezpieczenia mające na celu chronić zdjęcia przed blaknięciem i oddziaływaniem wilgoci.
[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here