Filmy realizowane za pomocą dronów to aktualnie bardzo popularny trend w marketingu. Drony stały się narzędziem wspomagającym przekaz filmowy. Jak każde narzędzie, tak i bezzałogowe statki powietrzne trzeba umieć obsługiwać, ale samo sterowanie lotem to nie wszystko – potrzebny jest również pomysł na dobre ujęcie. Warto zatem pamiętać, że wykonanie filmu z drona najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają nie tylko umiejętności, ale i wiedzę niezbędną do zrealizowania dobrej produkcji dla naszego przedsięwzięcia.

Ujęcia z powietrza jeszcze niedawno zarezerwowane były wyłącznie dla produkcji ze sporym budżetem. Twórcy tanich filmów reklamowych oraz niezależni producenci musieli pogodzić się z faktem, że są one dla nich niedostępne – wzniesienie samolotu z operatorem kamery wiązało się bowiem ze znacznymi kosztami. Wszystko zmieniło się wraz z upowszechnieniem dronów wyposażonych w urządzenia nagrywające w dużej rozdzielczości. Teraz, aby zrealizować ujęcia z wysokości „wystarczy” doświadczony operator ze specjalistycznym sprzętem – a to wydatek dużo mniejszy niż skorzystanie z usług aeroklubu.

Co ma wspólnego dobry film ze sterowaniem dronem?

Może się wydawać, że oszczędności warto poszukać także w wydatkach, które ponosimy w związku z usługami operatora. Powinniśmy jednak pamiętać, że już samo operowanie dronem wymaga umiejętności i niedoświadczonym osobom przysporzy wielu problemów. Jeszcze większych umiejętności wymaga zaś sterowanie dronem, który służy do nagrywania profesjonalnych filmów lub wykonywania zdjęć w dużych rozdzielczościach. Należy pamiętać, że dobre ujęcia filmowe wymagają przemyślanego zachowania urządzenia latającego w powietrzu. Innymi słowy, nieskładny lot będzie miał niewątpliwy wpływ na efekt końcowy w naszym filmie.

Filmy promocyjne dla fabryk i korporacji, czyli dron nad miastem

Umiejętności to jedno, a kwestie prawne – drugie. Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają na wszystkich operatorów wykonujących komercyjne loty (a za takie uznaje się wszystkie, których wynikiem są komercyjne filmy z drona) obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień. Jest to licencja UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator, a więc Operator Bezzałogowych Statków Powietrznych). Licencja zezwala operatorowi na realizację filmów z drona z ujęciami wykonywanymi nad miastami, czy innymi obiektami, które ze względu na prawo lotnicze, pozostają niedostępne dla zwykłych modelarzy.

Kto najbardziej skorzysta na realizacji filmu z drona?

Na usługi firm zajmujących się tworzeniem filmów z drona powinien zdecydować się każdy podmiot zainteresowany jak najlepszą realizacją, chcący jednocześnie zaprezentować produkt lub obiekt z ciekawszej i często dużo lepszej perspektywy. Filmy reklamowe z użyciem popularnych bezzałogowców idealnie sprawdzają się w branży turystycznej, sportowej, budowlano-deweloperskiej, a także w przemyśle ciężkim. Można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że dobre ujęcia z powietrza, wplecione w tradycyjną produkcję reklamową, przydadzą się w większości branż. Potwierdzenie tych słów znajdziemy w portfolio studia Dron Movies, które specjalizuje się w takich właśnie realizacjach filmowych.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here