Folia ochronna na telefon

Ekran współczesnego telefonu stanowi jego najważniejsza, ale zarazem najbardziej delikatną i podatna na uszkodzenia część. Ryzyko stłuczenia lub zarysowania wyświetlacza zdarza się w ciągu dnia wielokrotnie, chociażby podczas przenoszenia smartfona w kieszeni, plecaku lub torebce, a nawet w przypadku niefortunnego chwycenia sprzętu, bądź położenia go w niewłaściwym miejscu. Jednym z dostępnych rozwiązań, które w dużym stopniu rozwiązują problem zarysowań ekranu, jest folia ochronna na telefon. Czy warto ją stosować, a jeśli tak, to który rodzaj będzie najlepszy?

Folia ochronna na telefon

Po co zakładać folię ochronna na telefon?

Większość obecnie produkowanych telefonów komórkowych posiada wytrzymałe ekrany dobrej jakości, które w dużym stopniu są odporne na ryzyko uszkodzeń. Mimo to należy pamiętać, że w dalszym ciągu wyświetlacz stanowi najdelikatniejszą część telefonu i bez dodatkowej ochrony jego czas jego żywotności w nienaruszonym stanie jest stosunkowo niski. Chcąc zatem dłużej cieszyć się w pełni sprawnym i dobrze prezentującym się sprzętem, założenie folii ochronnej na telefon jest absolutnie konieczne. Zapobiega ona powstawaniu rys na ekranie, dzięki czemu po jej ściągnięciu aparat wygląda znów jak nowy.

Folia ochronna na telefon – zalety i wady

Ze względu na różnorodność produktów i akcesoriów dostępnych na rynku, folia ochronna na telefon ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Entuzjaści tego rozwiązania wymieniają korzyści folii ochronnych, w postaci skutecznej ochrony przed zarysowaniami, atrakcyjnej ceny, wysoką dostępnością, łatwej wymiany, a także zmniejszenia ryzyka uszkodzenia ekranu w sposób mechaniczny. Z drugiej zaś strony folia ochronna na telefon może powodować efekt palcowania, a także niemal zupełnie nie chroni telefonu w przypadku upadku z dużej wysokości lub uderzenia. Czy warto więc ją stosować? I tak, i nie. Wszystko zależy od preferencji, oczekiwań i budżetu danej osoby.

Rodzaje folii ochronnych

Folia poliwęglanowa na telefon

Najbardziej powszechnym i dostępnym rodzajem folii ochronnej na telefon jest folia poliwęglanowa. Jest to najczęściej spotykany rodzaj ochrony wyświetlacza, dostępny w sklepach w niskiej cenie, a także łatwy w montażu. Dobrze sprawdzają się w roli ochrony przed zarysowaniami, jednak nie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, ani stłuczeniami. Należy wymieniać je co kilka tygodni.

Folia hybrydowa na telefon

Jednym z rodzajów folii ochronnej na telefon jest tak zwane szkło hartowane. O ile gorsze jakościowo folie hybrydowe potrafią spowodować niedogodności, w postaci zbyt grubej warstwy na ekranie lub lekkich deformacji obrazu, o tyle szkła hartowane z wyższej półki są cienkie, niemal niewidoczne na pierwszy rzut oka, dobrze dopasowane a  przede wszystkim niezwykle wytrzymałe. Zapewniają one skuteczną ochronę smartfona nawet przy mocnym uderzeniu. Dostępne są zarówno folie przejrzyste, matowe, jak również zmniejszające kąty widzenia, dzięki którym osoby wokół mają utrudniony dostęp do treści, jakie oglądamy na telefonie.

Folia hydrożelowa na telefon

Alternatywą dla obu powyższych rodzajów folii ochronnej na telefon to elastyczna  folia hydrożelowa. Do zalet takiego rozwiązanie należy z pewnością fakt, że kształtem dopasowuje się ona do telefonu, co ma duże znaczenie przy modelach typu edge z zakrzywionymi bokami wyświetlacza. Znacznie lepiej niż zwykła folia poliwęglanowa radzi sobie ona z uszkodzeniami w przypadku upadku z dużej wysokości lub uderzenia, jest jednak nieco mniej odporna na zarysowania niż szkło hartowane. Jej unikatową cechą charakterystyczną jest zdolność do redukowania drobnych rysek, które już znajdują się na ekranie.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here