Fotografia portretowa – co musisz wiedzieć, robiąc zdjęcia ludziom?

Fotografia portretowa to bez wątpienia jeden z ciekawszych aspektów fotografowania. Bycie specjalistą w tej dziedzinie wymaga jednak zgłębienia wielu dziedzin – dowiedz się, co musi wiedzieć każdy fotograf pracujący z modelami i modelkami.

Fotografia portretowa – co musisz wiedzieć, robiąc zdjęcia ludziom?

Choć zainteresowanie fotografią rośnie z roku na roku, wciąż brakuje wiedzy na temat sztuki fotografowania. Kolejni pasjonaci robienia zdjęć powielają błędy, zapominając o technice i kompozycji. Jednym z trudniejszych zadań początkującego fotografa jest wykonanie dobrej fotografii portretowej, która wymaga nie tylko znajomości stylu, układu zdjęcia, ale przede wszystkim bycia wprawnym psychologiem i liderem. Doskonale wiedzą o tym wykładowcy Akademii Nikona, m.in. Łukasz Sokół, którzy opowiadają o fotografii portretowej z pasją i profesjonalnym zacięciem. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do nauki fotografowania osób.

Historia fotografii portretowej

Za początki fotografii portretowej uważa się wiek XIX, czyli okres rozwoju fotografii w ogóle. W tym czasie Joseph Nicéphore Niépce wykonał pierwsze trwałe zdjęcie. Fotografia portretowa cieszyła się ogromną popularnością, jednak nie każdy mógł pozwolić sobie na uwiecznienie swojego wizerunku. Przeszkodą w robieniu zdjęć u fotografa była oczywiście cena – w Londynie w latach czterdziestych XIX wieku pojedyncze zdjęcie (dagerotyp, pojedyncza srebrna płytka) kosztował bowiem 1 funta, co przewyższało miesięczną cenę robotnika! Zdjęcia były więc luksusem przeznaczonym dla osób z wyższych sfer. Mimo ogromnych kosztów zainteresowanie fotografią portretową rosło, co przyczyniło się do powstania pierwszego zakładu fotograficznego. Jego założycielem był Samuel Morse (ten sam, który uchodzi za wynalazcę telegrafu!), który jako pierwszy wykonywał zdjęcia portretowe w celach zarobkowych.

Choć trudno sobie to dziś wyobrazić, wykonanie pierwszych zdjęć portretowych zajmowało nawet pół godziny. Przyczyną był czas ekspozycji. Jakość pierwszych fotografii pozostawiała wiele do życzenia. Osoba fotografowana podczas ekspozycji musiała bowiem pozostawać nieruchoma. W przeciwnym wypadku powstały portret był rozmyty. Co ciekawe, chcąc zapobiec nieostrym zdjęciem, wymyślono specjalny uchwyt, który podtrzymywał głowę modela czy modelki.

Problemem pierwszych fotografii było także oświetlenie. Początkowo portrety wychodziły bowiem ciemne, dlatego pojawiła się potrzeba rozjaśniania twarzy osób fotografowanych. W tym celu obsypywane je mąką, wierząc, że jasna powierzchnia będzie lepiej odbijała promienie światła, a co za tym idzie wizerunki osób na zdjęciach będą bardziej wyraziste. Choć ten specyficzny puder częściowo zdawał egzamin, fotografia portretowa wciąż wymagała udoskonalenia.

Warto dodać, że jednym z najbardziej znanych popularyzatorów fotografii portretowej był Napoleon III Bonaparte, który przed wyprawą swojej armii do Włoch kazał fotografowi Andre Disderi zrobić sobie zdjęcie. Za jego przykładem poszła cała elita francuska, która z czasem zaczęła uwieczniać wszystkie istotne wydarzenia w swoim życiu. Zdjęcia Napoleona sprzed wyprawy do Włoch przybrało formę carte de visite, czyli fotografii portretowej o wymiarach 6×9 cm. Był to najbardziej popularny format zdjęć w XIX wieku.

Użytkowa fotografia portretowa

Fotografia portretowa uchodzi za jedną z najbardziej użytkowych gałęzi sztuki fotograficznej. Choć wielu zawodowych fotografów robi artystyczne zdjęcia osób, wciąż potrzebujemy utylitarnego uwieczniania swoich wizerunków. Fotografie są nam bowiem niezbędne do większości dokumentów, sięgamy po nie każdym etapie naszego życia. Ponadto portrety to sposób na zatrzymanie ważnych chwil w naszym życiu. Z tego powodu fotografowie towarzyszą nam podczas chrzcin, wesel czy po narodzeniu dziecka. Choć zdjęcia do dokumentów różnią się od portretów ślubnych łączy je jedno – praca z modelem. Właśnie dlatego każdy, kto chce fotografować ludzi, powinien poznać psychologię fotografowania. Bez zdobycia choćby podstawowej wiedzy na ten temat, jego prace nie będą zachwycające. Okazuje się bowiem, że w fotografii portretowej liczy się nie tylko technika. Równie ważna jest charyzma fotografa, który potrafi z nieprofesjonalnych modeli wydobyć to, co najlepsze.

Interesuje cię fotografia portretowa? Nie wiesz, w jaki sposób robić dobre zdjęcia ludziom? Boisz się, że twoje dzieła nie są profesjonalne, ale nie potrafisz poprawić swoich błędów? Wybierz się na warsztaty dla początkujących – fotografia portretowa, na którym poznasz tajniki sztuki zarówno w teorii, jak i w praktyce.

O czym powinien pamiętać początkujący fotograf?

Zadaniem początkującego fotografa jest robienie zdjęć zawsze, gdy nadarza się ku temu okazja. Pierwsze fotografie nie muszą być doskonałe. Ważne, by były jednak analizowane i poprawiane. Jeśli interesuje cię robienie zdjęć, rób je zatem jak najczęściej. Wykonuj kilka lub kilkanaście fotografii tej samej osoby i analizuj je. Sprawdź, które zdjęcia są dobre i zastanów się dlaczego. Nie zapominaj także o zdobywaniu wiedzy na temat fotografii portretowej. Twoja intuicja, wrażliwość i fotograficzne oko to nie wszystko. Potrzebujesz także solidnego warsztatu. Możesz skorzystać zarówno z bezpłatnych porad profesjonalistów, jak i z kursów fotografii prowadzonych przez doświadczonych fotografów (m.in. Akademia Nikona). Pamiętaj też, że twoim sojusznikiem jest cierpliwość – bez niej nie uda ci się stać ekspertem w dziedzinie robienia zdjęć.

portret kobiety

Fotografia portretowa to jedna z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych gałęzi fotografii. Współpraca z modelami i modelkami wymaga bowiem wiedzy z zakresu psychologii i anatomii. Równie ważna jest charyzma fotografa, który potrafi zachęcić osoby fotografowane do zabawy, gry i odtworzenia się przed obiektywem. Bez tego zdjęcia będą sztampowe i mało atrakcyjne. Jeśli więc interesuje cię fotografia portretowa, postaw na kompleksową edukację i nie bój się bycia liderem. Od twojego zaangażowania zależy jakość i piękno zdjęć!

Źródła:

  • https://pdf.helion.pl/portkr/portkr.pdf
  • https://pdf.helion.pl/fotpor/fotpor-9.pdf
  • http://www.fotohistoria.info.pl/Fotografia-portretowa-poczatki
  • https://psychologiafotografii.pl/19-darmowych-e-bookow-o-fotografii-do-sciagniecia/

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here