Konsola SNES ( Super Nintendo Entertainment System ) to następca bardzo udanej konsoli NES ( Nintendo Entertainment System ) w Polsce i Europie znanej jako Pegasus. Konsola miała swoją światową premierę w Japonii dnia 21 listopada 1990 roku nieco później zadebiutowała na rynku amerykańskim – 23 sierpnia 1991 roku i 11 kwietnia 1992 roku na rynku europejskim. Gry były bardziej zaawansowane graficznie niż u poprzedniczki, choć dziś mogą wydawać się klockowate.

W dzisiejszych czasach narzeka się na krótkie gry, jednak gry z SNES były znacznie krótsze niektóre można było przejść nawet w 20 minut, a najdłuższe tytuły nie przekraczały dwóch godzin, a warto dodać, że wówczas gry nie oferowały trybu multiplayer- zwykła kampania, jeśli gra oferowała to we dwóch graczy siedzących obok siebie i koniec, grę albo się porzucało, albo przechodziło ponownie. Jednak tej krótkości gry wcale się nie odczuwało ( chyba, że ktoś był wprawionym graczem ), ponieważ poziom trudności sprawiał, że niektóre lvl trzeba było przechodzić po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Większość gier nie należało do prostych, a zwłaszcza na wyższych poziomach trudności. Wirtualnej rozrywki nie ułatwiał również fakt, że liczba żyć była ograniczona, a nie było czegoś takiego jak zapis gry, całą grę trzeba było przejść na raz, wyłączenie konsoli oznaczało grę od samego początku. Często miało się standardowo 3 życia, a po ich zmarnowaniu – co mogło już nastąpić w pierwszym poziomie widziało się napis Game Over lub jeśli gra była łaskawa oferowała kilka kontynuacji. Każdy błąd oznaczał śmierć i rozpoczynanie poziomu od początku, teraz gracz się o to nie martwi, ponieważ idzie do ostatniego punktu kontrolnego i może powtarzać trudny moment nieograniczoną liczbę razy. Miało to swoje plusy i minusy, gry były trudne, ale ich przejście dawało ogromną satysfakcję, dziś niektóre gry, a zwłaszcza na niskich poziomach trudności prowadzą gracza za rączkę czy wręcz przechodzą się same.

Obecnie można pograć w gry z konsoli SNES na emulatorze i zobaczyć w co grywali starsi gracze. Wprawdzie grę można zapisać w każdym momencie, jednak jak ktoś chce poczuć klimat tamtych gier niech spróbuje przejść grę uczciwie tak jak to robili gracze dawniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here