Każdy producent telewizorów przekonuje do swojej technologii jako najnowszej i najlepszej. Podobnie jest z Ultra High Definition, czyli 4K. To nowoczesne osiągnięcie techniki długo odstraszało jednak ceną. Teraz – gdy znacznie spadła – warto rozważyć jego zakup. Telewizory 4K można obecnie kupić w naprawdę korzystnej cenie.

Telewizory 4K kuszą wielu użytkowników i miłośników rozrywki – na topie są m.in. telewizory LG 4K, Philipsa czy Panasonica. Pytanie: „jaki telewizor UHD kupić?”, stało się jednym z najczęściej zadawanych sprzedawcom. Aby wiedzieć, o czym z nim rozmawiamy, warto przeczytać, co to jest UHD, a także na co zwrócić uwagę przy zakupie.

UHD – co to jest?

Ultra High Definition (Ultra HD/UHD) określa się inaczej jako 4K, a oznacza po prostu rozdzielczość ekranu. Obraz ma wtedy aż 3840×2160 pikseli, czyli o cztery razy więcej niż FULL HD. Mówiąc obrazowo – odpowiada ona rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm. Ultra HD zapewnia aż 8 milionów pikseli na ekranie.

Standard ten pozwala też na przeskalowanie obrazu, czyli uzyskanie znacznie lepszej jakości nagrania. Telewizory UHD pozwalają ponadto na wyświetlanie obrazu w formacie 16:9. A ich wysokie ceny to po prostu wynik dużych wymagań sprzętowych – wyświetlanie obrazu pochłania sporo pamięci. Ich zaletą jest też szereg dodatkowych funkcji, co zależy od producenta i konkretnego modelu – warto porównać telewizory LG 4K, smart TV Thomsona, czy TCL..

4K nierówne… 4K?

Spadek cen za telewizory 4K wiąże się z dużą konkurencją, a także z tym, że producenci stosują inny układ i rodzaj subpikseli.. Na rynku znajdziesz telewizory LG 4K, telewizory UHD Philips  czy smart TV marki Panasonic Najtańsze modele sprzętu w najnowszej technologii kupimy już za około 2 tysiące złotych.

Jednak niektóre z tanich modeli nie wyświetlają obrazu w RGB UHD (czerwony, zielony, niebieski), a w RGBW UHD (czerwony, zielony, niebieski, biały), co daje znacznie słabszy efekt. Różnica jest zasadnicza, a jakość oglądanego obrazu nie będzie taka sama, jak w przypadku „prawdziwych” 4K. Zastanawiając się, jaki telewizor UHD kupić, weź ten fakt pod uwagę, aby nie wyjść ze sklepu z telewizorem „4K” jedynie z nazwy.

Czy ceny za telewizory 4K spadają?

Ceny telewizorów dość regularnie spadają – technika dynamicznie się rozwija, a konkurencja jest duża. Kiedy telewizory 4K weszły do sprzedaży, były naprawdę drogie, ale obecnie możemy kupić je nawet o połowę taniej. Oczywiście na rynku wciąż pojawiają się nowe modele, ale roczny czy dwuletni sprzęt też będzie znakomity.

Na rynku znajdziesz naprawdę tanie telewizory UHD, ale i modele kilka razy droższe. Rozpiętość cen jest ogromna. Na te najtańsze oferty trzeba jednak uważać, mimo ich kuszącej ceny. Powszechnie sądzi się, że technologia 4K to 4K i kropka. Większość kupujących uważa, że nie będzie dużej różnicy w obrazie, ale oszczędność w tym przypadku w ogóle się nie opłaca. Warto rozważyć zakup za około 3500-5000 złotych – za tę kwotę spokojnie znajdziesz dobry telewizor LG 4K, TCL 4K, czy innej marki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here