Internet w laptopie

Laptop z Internetem to standard w dzisiejszych czasach. Z sieci korzysta się codziennie – zarówno na użytek prywatny, jak i służbowy. W domu, w biurze, podczas wyjazdu – wszędzie dobrze jest mieć dostęp do Internetu. Korzystając z laptopa, nie trzeba się już o to martwić, ponieważ istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zawsze można mieć sieć w zasięgu i dostęp do wszystkich niezbędnych informacji.

Sieć Wi-Fi

Najprostszym sposobem na podłączenie laptopa – a także innych urządzeń mobilnych – do Internetu jest skorzystanie z możliwości, jakie oferuje Wi-Fi. Takim mianem określa się sieci bezprzewodowe o zasięgu mieszczącym się w przedziale od paru metrów do nawet kilku kilometrów. Wi-Fi posiada bardzo wiele zalet, spośród których można wspomnieć m. in. o:

 • możliwości łączenia się z Internetem w różnych miejscach, np. w domu, w pracy czy w hotelu,
 • oszczędności miejsca – nie są tutaj potrzebne żadne dodatkowe kable,
 • korzystaniu z Internetu za pośrednictwem dostawców lokalnych,
 • możliwości korzystania z sieci w ruchu,
 • coraz powszechniejszym dostępie do urządzeń dających sposobność łączenia się z siecią w omawiany sposób,
 • łatwości instalacji – każdy użytkownik jest w stanie poradzić sobie z tym we własnym zakresie, nie jest to skomplikowane.

Nowoczesne laptopy są wyposażone w karty sieciowe oraz w specjalne przyciski, dzięki którym można szybko włączyć Wi-Fi na urządzeniu.

Hotspoty

Kolejnym sposobem na podłączenie laptopa do sieci jest hotspot – czyli mówiąc innymi słowy, prywatny punkt dostępu Wi-Fi. Komputer musi posiadać kartę Wi-Fi, jednakże aktualnie w nowych modelach laptopów jest to już norma. Jest to opcja, za sprawą której można: po pierwsze – udostępnić sieć innym urządzeniom mobilnym znajdującym się w pobliżu, po drugie – korzystać z Internetu na zasadzie skorzystania z udostępniania Internetu przez innego użytkownika. Hotspoty funkcjonują m. in. w: centrach handlowych, lokalach gastronomicznych, hotelach, pensjonatach, w publicznej przestrzeni miejskiej itp. Z usługi tej korzysta się odpłatnie lub za darmo – w zależności od tego, który z tych wariantów wybierze podmiot udostępniający sieć. Generalnie tendencja jest taka, że za opisaną tu usługę nie trzeba płacić.

Oferta w zakresie Internetu mobilnego

Aktualnie operatorzy Internetu mobilnego przedstawiają wiele ciekawych ofert w zakresie zakupu laptopa z mobilnym Internetem. Jest to kusząca opcja – zwłaszcza, że koszt zakupu komputera może zostać rozłożony na raty, więc nie trzeba jednorazowo wykładać większej sumy. Nad wyborem odpowiedniej oferty trzeba się dobrze zastanowić, lecz zazwyczaj wygląda to tak, że klient ma do rozstrzygnięcia dylemat – dłuższy okres umowy albo wyższy transfer. Trzeba przy tym mieć na uwadze takie czynniki jak:

 • czas trwania umowy,
 • limit danych,
 • koszt łączny umowy – w tym kontekście niezwykle ważne jest to, na ile dany operator wycenił proponowanego w ramach oferty laptopa; nierzadko jest tak, że cena komputera u operatora znacznie przewyższa rynkową wartość tego sprzętu.

Należy też zasięgnąć informacji odnośnie tego, u którego operatora można liczyć na najlepszy zasięg. Niekiedy pojawiają się kłopoty w tym zakresie, co skutkuje zrywaniem połączenia lub niskim transferem.

Istnieje także opcja wykupienia u operatora samej karty do już posiadanego laptopa. Tak wychodzi taniej, a poza tym nie trzeba co miesiąc uiszczać abonamentu. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, ponieważ nie oznacza konieczności wiązania się z umową. Kartę można zaś kupić bez problemu w kiosku czy w sklepie. Plus jest tutaj taki, że dostęp do sieci można mieć w dowolnym miejscu, co daje poczucie niezależności i swobody. Jednakże trzeba też liczyć się z pewnymi niedogodnościami, albowiem do wykorzystania jest ściśle określony limit przesyłu danych. Im wyższe zaś limity, tym droższe są karty – najtańsze można nabyć już za kilka złotych.

Zewnętrzne modemy

Na ogół nowoczesne modele laptopów odznaczają się tym, że mają wbudowany model 3G/LTE, co jest sporym ułatwieniem gwarantującym komfort korzystania chociażby z Wi-Fi. W starszych typach laptopów bywa z tym różne – wówczas właściciel takiego sprzętu musi pomyśleć o zaopatrzeniu się w zewnętrzny modem. W tej roli wystąpić może:

 • telefon komórkowym albo smartfon – najlepiej traktować ten wariant jako ostateczny, w awaryjnych sytuacjach, albowiem na dłuższą metę się nie opłaca z uwagi na błyskawiczne wręcz zużycie baterii; telefon czy smartfon musiałby być przez cały czas podłączony do zasilania, z czym może być kłopot – zwłaszcza w terenie,
 • modem na USB – o tyle komfortowe rozwiązanie, że modem taki nie wymaga dodatkowego źródła zasilania i można mieć go zawsze pod ręką; czasem pojawiają się problemy z połączeniem, ale to już zależy od miejsca korzystania z Internetu oraz od możliwości operatora, u którego kupuje się modem,
 • modem z routerem Wi-Fi – jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy trzeba rozdzielić jeden sygnał na kilka urządzeń; przydaje się zwłaszcza do celów służbowych, gdy ktoś musi korzystać jednocześnie z laptopa oraz innego urządzenia mobilnego, np. ze smartfona.
[Głosów:56    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here