Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia?

Fotografia to niezwykła dziedzina sztuki, dzięki której wykształca się zmysł obserwacji i wrażliwości na środowisko. Chcesz, żeby Twoje zdjęcia były jeszcze lepsze? Dowiedz się, nad czym warto popracować, aby je udoskonalić.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia?

Znajdź swoją niszę

Fotografia to bardzo szeroka dziedzina, w którą wchodzi wszystko od pejzaży po portrety. Mało kto jest świetny we wszystkich odmianach, dlatego warto wybrać sobie specjalizację. Jak to zrobić? Postaraj się możliwie obiektywnie ocenić swoje dotychczasowe fotografie. Zastanów się, co wychodziło Ci do tej pory najlepiej i sprawiało najwięcej przyjemności. Możesz również poprosić o podobną ocenę przyjaciela lub kogoś z rodziny.

Najkorzystniejsze warunki

W fotografii bardzo ważne jest światło. Może ono nadać zdjęciu klimatycznej aury albo całkowicie popsuć kadr. Ostre promienie słoneczne sprawią, że całość będzie prześwietlona, natomiast ich brak zmusi Cię do użycia lampy błyskowej, co nie zawsze przynosi porządane efekty. Podstawową zasadą przy fotografowaniu w ciągu dnia jest wybieranie pory po wschodzie bądź przed zachodem słońca. Wtedy najłatwiej o dobrą ostrość i realistycznie odzwierciedlone kolory.

zdjęcia

Przemyślany kadr

Na początku fotografie powstają w sposób intuicyjny. Po prostu celujesz i wciskasz spust migawki. Czasem efekt jest zadowalający, innym razem masz wrażenie, że nie udało Ci się oddać piękna tego, co widziałeś gołym okiem. Żeby Twoje zdjęcia wyglądały lepiej, warto zapoznać się z podstawami dotyczącymi kompozycji. Pilnuj tego, żeby linie (zwłaszcza linia horyzontu) nie były przekrzywione, a tło nie rozpraszało uwagi od elementów na pierwszym planie. Ciekawie wyglądają złapana w kadrze symetria oraz ramki skomponowane z otaczających Cię koron drzew albo budynków.

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka

Żeby zostać mistrzem, trzeba się bezustannie dokształcać w danej dziedzinie. Nie wstydź się swoich braków, ponieważ każdy kiedyś zaczynał. Zamiast tego wykorzystaj potencjał swojego sprzętu oraz internetu. Poznaj wszystkie funkcje aparatu, jakim dysponujesz. Zapomnij o robieniu zdjęć w trybie automatycznym! Podpatruj fotografów, którzy Ci imponują, oglądaj filmy instruktażowe, a szybko wyeliminujesz błędy i odnajdziesz swój styl.

fotografia

Inwestycje w przyszłość

Jeśli czujesz, że fotografia jest Twoją pasją, nie bój się w nią inwestować. To naturalne, że z czasem będziesz chciał mieć sprzęt wyższej klasy. Kiedy poczujesz chęć do nauki obrabiania zdjęć, zakup program używany przez mistrzów tej dziedziny i spędź przed ekranem tyle czasu, żeby poznać wszystkie jego funkcje. A może wciągnie Cię temat kręcenia filmów? Wtedy koniecznie zaopatrz się w gimbal, dzięki któremu osiągniesz efekt płynnych ujęć oraz stabilizacji przy zdjęciach robionych w ruchu.

Inspiracje… w umiarze

Każdego dnia media społecznościowe zalewają nas falą idealnych zdjęć. Jest to zarówno wspaniałe, jak i zgubne. Po pierwsze, nie pozwól, żeby cudze prace demotywowały Cię do działania we własnym zakresie. Pomyśl sobie, że docierające do Ciebie obrazki stworzyli profesjonaliści, a Ty do tej rangi dopiero aspirujesz. Po drugie, inspiracje w zbyt dużej dawce są w stanie zaszkodzić każdemu artyście. Wieczna pogoń za nimi odciąga Cię faktycznej pracy, dlatego warto dawkować sobie poszukiwanie natchnienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here