Zdjęcia nocne potrafią zrobić naprawdę ogromne wrażenie — są niezwykle klimatyczne, budują aurę tajemnicy i wyjątkowości chwili. Jednak ich wykonanie jest zazwyczaj o wiele trudniejsze niż w przypadku fotografii robionych w świetle dziennym. Wymagają nie tylko doświadczenia, ale też odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na uzyskanie właściwych parametrów. Dowiedz się więcej na temat fotografii nocnej!
Jaki sprzęt poradzi sobie z fotografią nocną?
Sprzęt do fotografowania nocą musi posiadać odpowiednie parametry, które umożliwią tworzenie dobrych jakościowo zdjęć, w tak trudnych przecież warunkach. Jedną z ważniejszych kwestii jest reakcja aparatu na długie naświetlanie, konieczne w warunkach nocnych. Trzeba pamiętać, że po zmroku zdjęcia wymagają dłuższego czasu ekspozycji, co powoduje nagrzewanie się sprzętu i generowanie szumu termicznego, który ma negatywny wpływ na efekty pracy. Warto sięgnąć po większy i masywny aparat, lepiej odprowadzający ciepło — w sieci znajdziesz wiele testów, które porównują działanie poszczególnych modeli.
Z pewnością dobrze jest zwrócić uwagę na jakość obrazowania podczas wykonywania zdjęć na wysokich czułościach ISO — ich stosowanie jest niezbędne np. podczas fotografowania gwiazd. Kluczowa jest też możliwość manualnego ustawiania parametrów takich jak czas naświetlania, czułość, a także wartość przysłony. Dlatego prosty aparat kompaktowy z automatycznymi trybami raczej się nie sprawdzi.
Najlepszym wyborem w przypadku zdjęć nocnych są różnego rodzaju lustrzanki (sprawdź ranking lustrzanek do 3000 złotych: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-lustrzanek-do-3000-zl-top-7.bhtml). Lustrzanka daje fotografowi zdecydowanie największe możliwości, a wizjer optyczny zapewnia komfortowe kadrowanie w warunkach nocnych.
Nie tylko aparat: zadbaj o dodatkowy sprzęt
Pamiętaj, że fotografowanie nocą wymaga dobrego przygotowania. Oprócz odpowiedniego aparatu przyda się na pewno stabilny statyw. Świetnie sprawdzą się piloty i wężyki (czyli piloty przewodowe) do aparatu, umożliwiające zrobienie zdjęcia bez dotykania aparatu — pozwala to na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy długim okresie naświetlania. Kolejne przydatne akcesoria to różnego rodzaju filtry np. połówkowe czy polaryzacyjne, a także latarka czołówka, która znacznie usprawni pracę nocą.
Zdjęcia z długim czasem naświetlania
Jednym ze sposobów na uzyskanie dobrego zdjęcia nocą jest zastosowanie długiego czasu naświetlania, który może wynosić nawet kilka minut. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie wymienionego wyżej sprzętu w postaci statywu oraz pilota przewodowego czy bezprzewodowego (ewentualnie możesz użyć samowyzwalacza). Jedynie w ten sposób wyeliminujesz różnego rodzaju drgania.
Zdjęcia o wysokiej czułości
Drugi sposób robienia zdjęć nocnych to zastosowanie wysokiej czułości ISO — w tym przypadku nie musisz używać statywu czy pilota. Niestety nie każdy aparat będzie dobrze reagował na zastosowanie wysokiej czułości. Mogą powstawać szumy, a dodatkowym problemem jest niekiedy powstawanie niedoświetlonych obszarów, gorszy kontrast i nasycenie kolorów, czy degradacja detali. Dlatego, jeśli chcesz korzystać z tej metody, kluczowy jest wybór odpowiedniego sprzętu, charakteryzującego się niewielkimi szumami przy pracy na wysokim ISO.