Jak wybrać lustrzankę cyfrową dla początkującego fotografa?

Dziś niemal każdy z nas robi zdjęcia i chętnie dzieli się nimi w różnego rodzaju mediach społecznościowych. Nie da się jednak ukryć, że pomimo coraz lepszych parametrów aparatów cyfrowych w telefonach, nie zawsze pozwalają one na wykonanie satysfakcjonujących fotografii. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób myśli o zakupie profesjonalnego sprzętu, który pozwoli wykonywać zdjęcia idealne. Jednym z aparatów, które chętnie kupowane są przez początkujących, są lustrzanki cyfrowe. Często jednak nie wiemy czym kierować się przy wyborze aparatu tego typu. Sprawdźmy!

Jak wybrać lustrzankę cyfrową dla początkującego fotografa?

Pierwsze wrażenie ma znaczenie

Poszukując lustrzanki cyfrowej, która spełni oczekiwania początkującej osoby, warto oczywiście zwracać uwagę na parametry techniczne oraz dostępne funkcje, ale również na to, jak prezentuje się sam aparat. Sprawdzając jego wagę oraz wymiary upewnijmy się, że jest poręczny i łatwo będzie nam z niego korzystać. Waga lustrzanki cyfrowej wynosi najczęściej około 2 kilogramów, niemniej producenci prześcigają się w oferowaniu lżejszych modeli.

Ważna jest również jakość wykonania. Sprawdź więc czy tworzywo, z którego została wykonana lustrzanka, jest twarde i odporne na zarysowania. Idealnie byłoby, gdyby aparat posiadał antypoślizgową powłokę, która zapewni nam komfort fotografowania w każdych warunkach.

Parametry aparatu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli lustrzanka cyfrowa spełnia nasze oczekiwania pod względem estetyki oraz wagi i wymiarów, nadchodzi czas na dokładne sprawdzenie jej parametrów. Musimy zwrócić uwagę na wiele elementów. Jednym z najważniejszych jest matryca aparatu. Jest to światłoczuły element, który rejestruje obraz. Warto więc zadbać o to, by był jak najlepszy. Obecnie dobrym wyborem jest tzw. „pełna klatka”, czyli matryca o wymiarach wielkości dokładnie takiej, jak jedna klatka kliszy analogowej, a więc 36×24 mm. Tego typu matryce pozwalają na najdokładniejsze odwzorowanie obrazu i doskonale radzą sobie tam, gdzie smartfony i aparaty kompaktowe nie są w stanie wykonywać zdjęć z powodu „szumów” pojawiających się na fotografii (wynikających ze zbyt małej ilości światła).

Warto jednak pamiętać, że matryca to nie jedyny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Wybierając lustrzankę cyfrową dowiedzmy się również jaka jest rozdzielczość danego aparatu. Parametr ten określa liczbę fotoczułych komórek matrycy. Im większa rozdzielczość, tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Pamiętajmy, że nawet lustrzanka cyfrowa dla początkującej osoby, powinna mieć rozdzielczość wynoszącą minimum 20 Mpx.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na wygląd zdjęć wykonywanych lustrzanką cyfrową, jest ISO. To parametr, który określa zakres światłoczułości matrycy. Im wyższe ISO, tym mniejszej ilości światła potrzebować będziemy do wykonania dobrego zdjęcia. Jednocześnie jednak zbyt wysokie ISO może sprawić, że na zdjęciu pojawią się zakłócenia i szumy. Dlatego też lustrzanka cyfrowa dla osoby początkującej powinna posiadać możliwość regulowania czułości ISO.

Poszukując idealnej lustrzanki cyfrowej sprawdź, czy posiada ona automatyczne programy ustawień, dzięki którym zrobienie dobrego zdjęcia nawet przez laika, nie będzie żadnym problemem. Jednocześnie jednak lustrzanka musi dawać ci dostęp do ustawień manualnych, które pozwolą ci eksperymentować i rozwijać się w fotografii. Przydatną funkcją jest również stabilizacja obrazu, która pozwoli ci wykonywać nieporuszone zdjęcia w każdych warunkach.

Nikon pełna klatka – aparaty, które z pewnością spełnią oczekiwania

Poszukując aparatu o naprawdę dobrych parametrach, warto postawić na znane i sprawdzone firmy, których produkty cieszą się popularnością już od wielu lat. Jednym z takich producentów jest Nikon, którego lustrzanki cyfrowe oraz inne aparaty doceniane są przez profesjonalistów.

Firma ta oferuje obecnie nowoczesne aparaty o pełnoklatkowej matrycy, które są w stanie zapewnić doskonałą jakość zdjęć w każdych warunkach. Nikon „pełna klatka” to praktyczna, ergonomiczna obudowa, dzięki której poczujesz się pewnie. Co więcej, aparaty te dają ci możliwość nagrywania filmów w 4K, a także wykonywania naprawdę szybkich zdjęć seryjnych. Możesz więc mieć pewność, że uchwycisz każdy ważny moment.

aparat nikon

Co jeszcze warto wiedzieć o pełnej klatce Nikona? Są to aparaty, które posiadają bardzo dużą czułość ISO, którą możemy dowolnie dopasowywać do swoich potrzeb. To jednak nie wszystko. Wbudowany modem WiFi to szybkie przesyłanie zdjęć, bez konieczności wyjmowania kart pamięci. Możemy również liczyć na to, że żadne z naszych zdjęć nie będzie już nigdy poruszone. Pełne klatki Nikona posiadają bowiem wyjątkowy system pięcioosiowej redukcji drgań (VR), który kompensuje drganie aparatu aż w pięciu kierunkach. Wśród dobrze znanych modeli lustrzanek cyfrowych Nikon znajdziemy modele D3500, D810, D530.

Co z obiektywem?

Obecnie każda lustrzanka cyfrowa posiada fabryczny obiektyw, w który została wyposażona przez producenta. Nie zawsze spełnia on jednak nasze oczekiwania. Co więc możemy zrobić? Przede wszystkim, zacznijmy od poznania rodzajów obiektywów i ich funkcji.

Pierwszy z nich to obiektyw standardowy (28-70 mm). To najbardziej uniwersalny rodzaj obiektywów, który w teorii sprawdza się do fotografowania w każdych warunkach. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jakość zdjęć będzie dla nas satysfakcjonująca – szczególnie gdy będziemy robić zdjęcia w specyficznych warunkach. Niemniej, osoba początkująca z pewnością może go używać na co dzień.

Kolejny rodzaj obiektywu to ten szerokokątny (10-20 mm). To rodzaj obiektywu, który sprawdzi się zarówno podczas fotografowania w pomieszczeniach, jak i w trakcie zdjęć plenerowych. Warto o nim pomyśleć, kiedy będziemy mieć za sobą pierwsze kroki w fotografii.

Istnieją również teleobiektywy, które idealnie nadają się do zdjęć wykonywanych ze znacznych odległości (np. w trakcie masowych imprez). Nie jest to jednak urządzenie, od którego powinniśmy zaczynać.

Jak widać, wybór pierwszego aparatu lustrzanego wcale nie należy do trudnych zadań. Wystarczy wiedzieć, czego się oczekuje i jaki ma się budżet przeznaczony na sprzęt. Produkty Nikona spełnią wszystkie wymagania początkujących fotografów. Podsumowując, w dzisiejszych czasach na rynku nie brakuje praktycznych, a jednocześnie naprawdę profesjonalnych lustrzanek cyfrowych, które dzięki swoim funkcjom, wykorzystywanej matrycy oraz innych parametrów, są w stanie zapewnić nam nie tylko idealnej jakości zdjęcia, ale również wygodę i komfort fotografowania. Dla początkującej osoby intuicyjność ich działania oraz duża liczba funkcji może stać się motywacją do rozwijania pasji do fotografii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here