Jak wybrać lustrzankę cyfrową

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowej spowodował ogromny wzrost zainteresowania fotografią. Dobrej jakości sprzęt przestał być bowiem dostępny jedynie dla profesjonalistów. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z zakupem lustrzanki cyfrowej, z czego chętnie korzysta wielu amatorów. Jakimi przesłankami należy się kierować przy wyborze takie aparatu?

Rodzaje lustrzanek cyfrowych

Dostępne na rynku lustrzanki cyfrowe można podzielić na trzy kategorie:

  • amatorskie,
  • półprofesjonalne,

Różnice pomiędzy nimi dotyczą funkcjonalności, co z kolei przekłada się na cenę aparatu. Lustrzanka profesjonalna to najwyższa i najdroższa półka – jednakże nie jest ona potrzebna komuś, kto nie zajmuje się zawodowo fotografią. Amatorski aparat jest idealnym rozwiązaniem dla osób dopiero zaczynających przygodę z fotografią, zaś sprzęt półprofesjonalny sprawdza się świetnie, gdy ktoś już nabrał w tej dziedzinie wprawy i doświadczenia oraz pragnie dalej szlifować swoje umiejętności.

Parametry matrycy w lustrzance

Przy wyborze lustrzanki cyfrowej kupujący często zwracają w pierwszej kolejności uwagę na rozdzielczość podawaną w megapikselach. Tymczasem nie ona jest najważniejsza – zwłaszcza, że w tym obszarze bardzo szybko następują zmiany. Przeciętnie w prostych lustrzankach cyfrowych rozdzielczość mieści się w przedziale od 10 do 18 megapikseli – dla porównania aparatach profesjonalnych rozdzielczość wynosi nawet 60 megapikseli.  Oczywiście, nie jest też tak, że parametr ten należy bagatelizować. Im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcie można uzyskać, niemniej szalenie istotne jest to, by parametr ten współgrał z rodzajem matrycy. Aktualnie w lustrzankach cyfrowych zdecydowany prym wiodą matryce CMOS. Wyparły one praktycznie całkowicie matryce CCD, ponieważ m. in.:

  • pozwalają zaoszczędzić aż do 40 proc. energii,
  • zapewniają mniejsze zakłócenia obrazu, które uwidaczniają się w szczególności przy wysokich wartościach czułości.

Kolejnym istotnym parametrem jest wielkość fizyczna matrycy. W lustrzankach amatorskich i półprofesjonalnych zastosowanie znajduje matryca APS-C określana mianem niepełnoklatkowej. Jej wymiary wynoszą ok. 23.7×15.6 mm, zaś przekątna – ok. 28 mm. matryce APS-C występują w różnych rozmiarach – to już zależy od standardów przyjętych przez poszczególnych producentów.

Lustro

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o podstawowym elemencie omawianych aparatów, a mianowicie o lustrze – stąd zresztą wzięły swoją nazwę. W dużym uproszczeniu mechanizm działania lustra w tradycyjnych aparatach można opisać w następujący sposób: w momencie, gdy robione jest zdjęcie, lustro unosi się, odsłaniając migawkę oraz jednocześnie przysłaniając matówkę. Wówczas do detektora dostaje się światło. Lustra są zawsze dwa.

Ponadto można się również zetknąć z technologią półprzepuszczalnego lustra. Jej charakterystyczną cechą jest obecność tylko jednego lustra – głównego. Jest ono nieruchome. Pewna część światła jest przepuszczana do czujników AF. Plusem tego rozwiązania są mniejsze rozmiary i waga aparatu, minusem zaś wizjer elektroniczny zamiast optycznego.

Warto jeszcze dodać, iż istnieją aparaty bezlusterkowe – to niezła propozycja do tych, co szukają czegoś nieco lepszego od zwykłego aparatu kompaktowego.

Obiektyw aparatu

Istotnym kryterium wyboru cyfrowej lustrzanki jest obiektyw. Ich podział jest uzależniony głównie od ogniskowej, w związku z czym wyróżnia się obiektywy:

  • standardowe – bardzo uniwersalne, stąd też to one właśnie są sprzedawane wraz z body,
  • szerokokątne – świetnie sprawdzają się m. in. przy robieniu zdjęć w niewielkich pomieszczeniach,
  • teleobiektywy – doskonałe do zdjęć np. sportowych czy przyrodniczych.

Cyfrowe lustrzanki mają wymienną optykę, więc można zaopatrzyć się w dodatkowe obiektywy – z tym, że jest to spory wydatek. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się go ponieść, niech stawia na jasne obiektywy stałoogniskowe – koszt mieści się przeciętnie w granicach od 500 zł do 1000 zł.

Jakość i sposób wykonania obudowy lustrzanki

Wybierając aparat, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest wykonany i przy zastosowaniu jakich materiałów. Tańsze modele posiadają obudowę plastikową, zaś w tych droższych jest ona zrobiona ze stopów magnezu. Dzięki temu sprzęt jest w znacznie mniejszym stopniu podatny na uszkodzenia mechaniczne i lepiej sobie radzi w trudniejszych warunkach. Poza tym aparat powinien mieć ergonomiczny kształt i dobrze leżeć w dłoni – tak, by obsługa przycisków nie nastręczała trudności.

Przydatne funkcje w cyfrowej lustrzance

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę to m. in.:

  • złącza – standardem są złącza USB, w bardziej zaawansowanych modelach stosuje się też złącza HDMI,
  • rodzaj obsługiwanych kart pamięci,
  • typ akumulatora,
  • sposób ustawiania ostrości – przeważnie w tym kontekście pada określenie autofocus lub w skrócie AF, a więc automatyczne ustawienie ostrości,
  • live wiew – czyli podgląd na żywo,
  • system czyszczenia matrycy – w tę funkcję powinien być wyposażony aparat, w którym często są zmieniane obiektywy,
  • różnorodność programów tematycznych,
  • rozjaśnienie cieni – funkcja pomocna podczas fotografowania miejsc, gdzie występują spore różnice w zakresie oświetlenia.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here