pianino cyfrowe

Pianino cyfrowe jest instrumentem muzycznym, które zaliczane jest do elektrofonów. Co ciekawe, jest to sprzęt, który często mylony jest z keyboardem, gdyż w dzisiejszych czasach różnice pomiędzy tymi urządzeniami są coraz mniejsze. Oferują połączenie MIDI, dlatego też mogą być kontrolowane przez inne instrumenty elektroniczne.

pianino cyfrowe

Często posiadają także gniazdo pamięci masowej, dzięki któremu możliwe jest zapisywanie i ładowanie danych MIDI. Na rynku znajdziemy wiele wszechstronnych modeli, dlatego ich wybór jest dość trudny. Na co należy zwrócić uwagę w sposób szczególny podczas zakupu pianina cyfrowego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Odpowiednia klawiatura to podstawa

W tym przypadku najbardziej optymalna wydaje się być klawiatura ważona. Aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem są takie, które symulują ciężar klawisza po prawej i po lewej stronie instrumentu. Młoteczki są dociążane w sposób stopniowy, tak aby klawisze od strony prawej działały lżej, natomiast klawisze basowe ciężej. Waga młotków znacznie się od siebie różni, co oczywiście jest odczuwalne na danej klawiaturze. Nie można także zapominać o tym, aby były wykonane z wysokiej jakości tworzywa.

Istotne brzmienie pianina

Ogromny wpływ na brzmienie pianina cyfrowego ma jakość wgranych przez producenta sampli, a także użytych głośników lub wzmacniaczy. Działa to na podobnej zasadzie, co w domowym sprzęcie audio, który posiada zapewne każdy z nas.

Co ważne, brzmienie pianina cyfrowego nie powinno ograniczać się tylko do jednego brzmienia fortepianu. Dodatkowo coraz częściej umieszczane są także dźwięki innych instrumentów, jak chociażby pianino elektryczne, organy, smyczki, klawesyn, a także klika innych. Dzięki temu możemy komponować jeszcze ciekawsze linie melodyczne.

Nowy czy używany?

W tym przypadku wiele zależy od możliwości finansowych użytkownika. Z pewnością instrument używany, jest raczej starszej technologii, co odbiega znacznie od nowych rozwiązań. Dodatkowo części niestety zużywają się, a informacje o stanie mechaniki nie zawsze są rzetelne.

Nie mamy gwarancji, że urządzenie używane będzie działało tak jak powinno. Udając się do specjalistycznego miejsca możemy liczyć na porady profesjonalistów, którzy udzielą nam odpowiedzi na wszelkie pytania. Jednakże używane pianina cyfrowe są znacznie tańsze, dlatego wybór powinien być kwestią indywidualną, popartą odpowiednimi przemyśleniami.

Pianino przenośne, a może stacjonarne?

Z reguły pianina przenośne są tańsze od stacjonarnych. Te drugie charakteryzują się ponadprzeciętnym designem. Pianino cyfrowe stacjonarne przeznaczone jest do użytku tylko i wyłącznie w domu. Jest mniejsze i lżejsze od akustycznego, a także co ważne nie wymaga żadnego strojenia a tym bardziej konserwacji. Natomiast wersje cyfrowe to świetne rozwiązanie dla „mobilnych muzyków”, którzy nie lubią rozstawać się ze swoim sprzętem. Można je zabierać w dowolne miejsca, np. na koncert lub próbę.

Ilość pedałów w pianinie cyfrowym

Klasyczne instrumenty posiadają aż trzy pedały, które umożliwiają pewne „sterowanie dźwiękiem”. Dzięki nim możliwa jest zmiana charakterystyki dźwięku. Prawy pedał (forte) potrafi przedłużać dźwięk, który będzie wybrzmiewał po zwolnieniu klawisza. Lewy pedał (cicho)- dzięki niemu brzmienie jest bardziej delikatne i przytłumione.

Ostatni, czyli środkowy pedał (sostenuto), ma podobne działanie do prawego. Różni się jednak tym, że umożliwia podtrzymywanie tylko wybranych dźwięków, natomiast pozostałe mogą być grane w sposób normalny. Tak więc jeden pedał jest obowiązkowy, natomiast pozostałe dwa to kwestia indywidualnych preferencji, gdyż na początkowym etapie nauki nie są aż tak bardzo potrzebne.

Po więcej zapraszamy na portal internetowy – https://ajma.pl.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here