Druk 3D to wciąż nowość na naszym rynku. Owszem, technologia ta nie jest już młoda, wymyślona została bowiem w latach 80-tych ubiegłego wieku, jednak nadal pozostała dość elitarna. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu ceny. Choć ceny w ostatnich latach nieco się zmniejszyły, nadal nie możemy mówić o tym, aby były niskie. Drogie są również same filamenty, a więc materiały przeznaczone do druku.
Drukowanie na własną rękę
Jeżeli jesteśmy zainteresowani drukiem 3D hobbistycznie i chcielibyśmy mieć możliwość tworzenia własnych prototypów możemy zakupić własną drukarkę 3D. jedne z najbardziej podstawowych drukarek kosztują już od 1500 PLN – jest to zatem koszt do przyjęcia. Oczywiście drukarki tego typu nie są sprzętami profesjonalnymi, jednak do działań hobbistycznych z pewnością będą idealne. Jeżeli potrzebujemy drukarki profesjonalnej, np. do firmy projektowej, działającej w branży mody czy w medycynie, koszt zakupu drukarki będzie większy – znacznie większy, sięgający kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu PLN – oczywiście zdarzają się drukarki jeszcze droższe. Czy to się opłaca? Wiele zależy od specyfiki branży. Nie możemy zapomnieć również o materiałach do druku, które niestety charakteryzują się wysoką ceną. Do tego dochodzi koszt oprogramowania, a także specjalne szkolenia dla pracowników z zakresu obsługi specjalistycznego sprzętu – wszystko to kosztuje.
Zlecamy drukowanie
Biorąc pod uwagę, że drukowanie na własną rękę nie zawsze jest opłacalne, warto zlecić te usługę fachowcom. Powstaje coraz więcej centrów druku 3D, w których wykonywane są usługi wydruku prototypów. Jeżeli chodzi o ceny, to są one naprawdę różne. Od czego zależy cena?
- Od wielkości – im większy projekt, tym większa ilość zużytego w czasie druku filamentu, co zwiększa koszty.
- Od ilości. Nie jest to kryterium jednoznaczne – może zdarzyć się, że przy bardzo prostym prototypie można dostać zniżkę z powodu dużego zamówienia. Jeżeli jednak wydruk ma być duży lub skomplikowany i to w dużej ilości, musimy liczyć się z dłuższymi kosztami.
- Od wybranego filamentu. Najbardziej popularne fi lamenty to koszt zaczynający się od 100 zł za 1 kg. Zdarzają się jednak materiały znacznie droższe, np. 300 zł za 200 gram. Jeżeli zdecydujemy się na wydruk z droższych materiałów, koszty z pewnością będą spore.
- Czas wydruku. W zależności od wielkości, ilości oraz wybranego fi lamentu, określa się czas przygotowania wydruku. Często ma on istotny wpływ na końcową cenę zamówienia.
Choć obecnie ceny nie są jeszcze niskie, to wiele firm oferujących tego typu usługi sukcesywnie obniża ceny . Oczywiście usługa wydruku w 3D nie może być bardzo tania, gdyż nadal jest to produkt bardzo elitarny. Jednak, przy tak ogromnym zainteresowaniu drukiem przestrzennym, jakie spotykamy obecnie, prawdopodobieństwo, że ceny będą schodzić w dół jest bardzo duże. Potrzebujesz wydruków do swojej pracy czy firmy? Nie musisz kupować drukarki 3D – druk możesz zlecić profesjonalistom.
Artykuł powstał przy współpracy z http://www.cadxpert.com.pl.
Materiał zewnętrzny.