Fotografia to bardzo interesująca dziedzina sztuki, jednak można też wykorzystywać ją w sposób praktyczny. Z tego też względu coraz więcej osób wiąże z zawodem fotografa swoją przyszłość, a ciekawym obszarem specjalizacji może być fotografia produktowa.

Nieocenione zdjęcia produktów

Popyt na tego rodzaju usługi jest ogromny, głównie ze względu na rozwój sprzedaży internetowej. Dobrej jakości zdjęcia produktów potrzebne są wszędzie tam, gdzie na żywo nie jesteśmy w stanie wziąć do ręki i obejrzeć danego przedmiotu. Wówczas musimy posiłkować się jego zdjęciem i opisem. Im lepsze i korzystniejsze zdjęcia tym większe prawdopodobieństwo sprzedaży. Trzeba jednak mieć świadomość, że fotografia produktowa wcale nie jest takim prostym zadaniem.

Jak zacząć pracować jako fotograf?

Jeśli ciągnie nas do wykonywania tego zawodu to najprawdopodobniej jest to obszar naszych zainteresowań, mamy do tego talent lub predyspozycje lub po prostu wykonywanie zdjęć sprawia nam przyjemność i chcemy robić to zawodowo. Jednak, talent i sympatia to jedno, a kolejne to odpowiedni sprzęt. Zdjęcia produktów powinny być wykonywane dobrej jakości aparatem, który zapewni oczekiwaną ostrość obrazu, rozdzielczość oraz kolory. Im bardziej wyraźne i dobre jakościowo zdjęcia tym bardziej wiarygodne zdjęcia, które i tak już po zgraniu z pamięci aparatu mogą zostać poddane obróbce cyfrowej. A jeśli już mowa o aparacie – z pewnością przyda się wiedza na temat samej techniki wykonywania zdjęć, rodzajach dostępnych obiektywów i wszystkich parametrach, dzięki którym uda się nam zrobić perfekcyjne zdjęcie.

Odpowiednie miejsce do wykonywania zdjęć

To także jest bardzo ważne, aby zaaranżować miejsce, w którym takie zdjęcia będziemy mogli wykonywać. Należy pamiętać o tym, że packshoty zazwyczaj wykonuje się na białym tle, produkt powinien znajdować się w centralnej części zdjęcia i powinien być dobrze doświetlony – światłem naturalnym lub też odpowiednimi lampami błyskowymi. Wówczas będą widoczne wszystkie jego szczegóły, a w razie konieczności sam retusz okaże się znacznie łatwiejszy.

Czas i umiejętność obsługi programów

Mając to wszystko koniecznie trzeba mieć jeszcze czas i cierpliwość. Nie zawsze dobre zdjęcia wykonuje się od razu, zdarza się, że trzeba zrobić ich bardzo wiele, aby wybrać dosłownie kilka perfekcyjnych. Niezastąpione są także dedykowane programy komputerowe do obróbki zdjęć, które potrafią zdziałać cuda. Jednak, tak naprawdę na sam początek przydadzą się podstawowe umiejętności jak zmiana jasności zdjęcia, temperatury barw, kontrastu czy rozmiaru zdjęcia. Z każdą kolejną fotografią efekt będzie coraz bardziej zadowalający.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here