Jaka karta graficzna do gier

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. To od niej w bardzo dużej mierze jest uzależnione sprawne funkcjonowanie całego systemu. Ma do spełnienia wiele zadań, dlatego też powinna być wydajna. W związku z tym jej wybór musi być starannie przemyślany. Na co przy tej sposobności zwracać uwagę?

Karta zintegrowana, dedykowana czy hybrydowa?

Zastawiając się nad zakupem karty graficznej, trzeba w pierwszej kolejności udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, do czego konkretnie będzie ona wykorzystywana? Inne wymagania pojawiają się w kontekście wykonywania na komputerze prac biurowych czy oglądania filmów, a inne, gdy ktoś jest miłośnikiem gier wymagających od sprzętu odpowiedniej mocy i parametrów. Trzeba przy tej okazji rozstrzygnąć dylemat czy lepsza będzie karta zintegrowana, czy też dedykowana? Jeżeli komuś komputer służy do podstawowych czynności jak przeglądanie Internetu, sporadyczne oglądanie filmów czy praca z biurowymi aplikacjami, karta zintegrowana okazuje się w zupełności wystarczająca. Jeśli jednak wymagania względem komputera są znacznie większe, wówczas należy zastanowić się nad zakupem porządnej karty dedykowanej.

Swego rodzaju kompromisem może być model hybrydowy łączący w sobie cechy karty zintegrowanej i dedykowanej. Wariant ten jest zalecany w szczególności tym osobom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiej karty dedykowanej, której zakup wiąże się z wydatkiem minimum 1000 zł, ale potrzebują sprawnego rozwiązania zwiększającego wydajność i moc sprzętu.

Z kolei pasjonaci gier komputerowych mogą skorzystać z opcji polegającej na połączeniu kilku kart graficznych, ale tu ważne jest to, by płyta główna zapewniała obsługę co najmniej dwóch akceleratorów graficznych. W ten sposób np. poprzez połączenie średnio wydajnych kart można uzyskać całkiem niezłe rezultaty. Uwaga: możliwe jest jedynie łączenie kart pochodzących od tego samego producenta.

Najważniejsze kryteria wyboru karty graficznej

Do najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze karty graficznej należą:

  • Procesor graficzny GPU/chip – to najistotniejszy podzespół karty. Liczą się m. in. liczba jego rdzeni oraz częstotliwość taktowania. To, z jakim jego rodzajem ma się do czynienia, można zidentyfikować na podstawie nazwy karty. Karty graficzne ze zwiększonym taktowaniem rdzenia są przez niektórych producentów wyposażane w specjalne technologie, np. Boost. Ponadto w nazwach tych kart pojawiają się takie oznaczenia jak np. over-  lub superclocked, AMP czy DC.
  • Pamięć RAM – należy zwrócić uwagę na jej typ i pojemność oraz na tzw. szynę danych wyrażaną w bitach. Im wyższa wartość szyny, tym bardziej wydajna jest karta – najrozsądniej zatem, jeżeli parametr ten zaczyna się od 256 bitów wzwyż. W zakresie pamięci dostępne są rodzaje: DDR3, GDDR3 i GDDR5, przy czym karty nowej generacji posiadają  pamięć typu GDDR5. Od pojemności pamięci zależy płynna obsługa grafiki – dla przykładu jeżeli gra odznacza się rozdzielczością 2560×1440 pikseli, to potrzebna jest karta z minimum 4096 MB pamięci.
  • StreamProcessors – im więcej procesów strumieniowych, tym lepiej.
  • Thermal Design Power – jest to ważny parametr informujący o tym, jaka maksymalna moc jest niezbędna do obsługi układu graficznego.

Układ chłodzenia karty graficznej

 

Podczas intensywnej pracy komputera karta graficzna mocno się nagrzewa. Nie wolno dopuścić do jej przegrzania, stąd też konieczny jest sprawnie działający układ chłodzenia. Każdy producent wprowadza swoje własne rozwiązania w tym zakresie, przy czym w najnowszych układach graficznych zastosowanie znajdują wentylatory połączone z radiatorami, poza tym popularne jest też chłodzenie cieczą. Chłodzenie autorskie jest znacznie lepsze od standardowego – przy intensywnej eksploatacji komputera użytkownik silnie odczuwa te  różnice.

Inne ważne aspekty w kartach graficznych

Oprócz tego przy zakupie wydajnej karty graficznej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Kompatybilność z płytą główną – chodzi w tym momencie zarówno o pobór mocy, jak i o złącze. Im bardziej wydajna karta, tym większe jest zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wiąże się to zatem z zakupem zasilacza o sporej mocy oraz dedykowanych przewodów zasilających. Do obsługi popularnych kart graficznych wystarczy zasilacz o mocy do 400W, ale mocniejsze karty potrzebują zasilacza o mocy 500W i więcej. Co się zaś tyczy złącza, to akcelerator graficzny jest podłączany do magistrali PCI-Express. Obowiązkowo trzeba sprawdzić jej wersję – dla karty graficznej oraz dla płyty głównej. Zbyt niska wersja nie poradzi sobie ze sprawną obsługą karty.
  • Obsługiwane efekty graficzne – porządna karta powinna obsługiwać takie efekty jak np. teselacja, efekty fizyczne PhysX czy wygładzanie krawędzi.
  • Porty multimedialne karty – producenci proponują w tym obszarze rozmaite warianty, m. in. port DisplayPort, HDMI czy DVI. To sprawia, że komputer da się podłączyć np. do kina domowego.
  • Profil karty – wyróżnia się karty o niskim oraz o pełnym profilu. Bardziej wydajne są te drugie, ale są one dłuższe, więc wymagają więcej miejsca. Przed zakupem trzeba sprawdzić czy taka karta zmieści się w obudowie i czy będzie dopasowana do wymiarów całego układu graficznego komputera.
[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here