Jaka drukarka

Drukarka jest urządzeniem, które przydaje się w różnych sytuacjach. Na potrzeby domowe w zupełności wystarczy prosty sprzęt, na zakup którego w zupełności wystarczy niezbyt wygórowana kwota, np. 300 zł. Obecnie rynek stwarza mnóstwo możliwości wyboru, da się zatem w tej kwocie znaleźć model, który sprawdzi się na użytek indywidualny. O czym należy w tym momencie pamiętać?

Ogólne opinie drukarek

Każdy, kto decyduje się na zakup drukarki do domu, ma do rozstrzygnięcia podstawowy dylemat, jakim jest udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie: lepszy będzie model laserowy czy atramentowy? Niejednokrotnie można zetknąć się z opinią, że lepsze są drukarki laserowe, ponieważ są szybsze i stosunkowo niedrogie w eksploatacji, zaś uzyskany dzięki nim wydruk wykazuje się wysoką odpornością na wilgoć. To wszystko prawda, niemniej jednak jest jeszcze kilka innych kwestii, które należy uwzględnić.

Wypada w tym momencie przypomnieć o tym, że drukarki atramentowe:

  • są tańsze od laserowych,
  • zapewniają wydruk znacznie lepszej jakości, co widoczne jest przede wszystkim na wydrukach kolorowych.

Kartridże – wydajność i ceny

Drukarka do 300Sporo problemów pojawia się, gdy dochodzi do wymiany tonerów. Przeciętnie drukarki laserowe są wyposażone w 4 tonery – 1 czarny i 3 kolorowe. Wydajność startowych tonerów kształtuje się średnio na następującym poziomie: od 1500 do 2000 stron dla tonera czarnego oraz od 1000 do 1500 stron dla tonerów kolorowych. Są to oczywiście wartości orientacyjne, gdyż mogą one wynieść mniej w przypadku tańszych drukarek. O ile toner czarny można kupić już za ok. 150-200 zł, o tyle tonery kolorowe są kilkukrotnie droższe. Nierzadko zatem trzeba za nie zapłacić więcej niż za samą drukarkę, co mija się z celem. Zamienniki nie zawsze wchodzą w rachubę – wiele modeli laserowych działa tylko i wyłącznie w oparciu o oryginalny tusz.

Drukarki atramentowe są pod tym względem mniej wymagające i na ogół nie ma problemów z zastosowaniem w nich zamienników oryginalnych tuszy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że niejednokrotnie ich jakość pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się nie tylko na jakość wydruku, ale też i na stan samego urządzenia – łatwiej wtedy  jego uszkodzenia i awarie.

Producenci drukarek atramentowych i laserowych podają informacje dotyczące wydajności poszczególnych kartridżów, ale w praktyce sprawa przedstawia się inaczej. W drukarkach atramentowych raczej się nie udaje osiągnąć takich wartości, jakie w tym zakresie deklaruje producent. W drukarkach laserowych natomiast są one zwykle nieco większe.

Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących kartridżów wypada jeszcze wspomnieć o tym, że jeśli drukarka atramentowa jest używana sporadycznie, tusz szybko wysycha. Pewna jego część zużywa się również przy włączeniu opcji czyszczenia głowicy. W nowoczesnych drukarkach laserowych problem z wysychającym tuszem raczej się nie pojawia

Istotne aspekty

Kwestie związane z wydajnością i ceną kartridżów mają dla eksploatacji drukarki kluczowe znaczenie, aczkolwiek jest jeszcze parę innych spraw, które przy wyborze niedrogiego sprzętu odgrywają ważną rolę:

  • Wymiana niektórych elementów drukarki – urządzenie w marę upływu czasu zużywa się. W największym stopniu odczuwają to takie jego części jak podajnik, bęben oraz pojemnik na zużyty toner. Warto zatem zasięgnąć informacji na temat serwisowania i napraw drukarki oraz związanych z tym kosztów. Może zdarzyć się tak, że bardziej opłaci się kupić nową drukarkę.
  • Rozmiary drukarki – drukarki laserowe są znacznie większe od atramentowych, więc jeśli ktoś nie ma w mieszkaniu zbyt wiele miejsca na taki sprzęt, lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa.
  • Hałas – drukarki laserowe pracują głośniej niż atramentówki, chociaż i od tej zasady zdarzają się wyjątki.
  • Pobór prądu – pod tym względem dużo lepiej wypadają drukarki atramentowe. Przeciętnie drukarka atramentowa ma wymagania na poziomie mniejszym niż 30 W, podczas gdy w drukarkach laserowych wartości te mieszczą się na ogół w przedziale od 350 do 500 W. rachunek jest prosty – właściciele drukarek laserowych płacą więcej za energię elektryczną.
  • Szybkość wydruku – jeżeli dla kogoś ma to duże znaczenie, to drukarki laserowe wypadają tu korzystniej.
  • Rozdzielczość drukarki – minimalna wartość wynosi 300 dpi, ale im jest ona wyższa, tym lepszej jakości wydruk się uzyskuje. Więcej też niestety trzeba zapłacić za urządzenie.
  • Gramatura papieru – chodzi o rodzaje papierów, jakie jest w stanie obsłużyć dana drukarka. Im ten zakres szerszy, tym lepiej.
  • Funkcja duplex – umożliwia ona dwustronny, automatyczny wydruk. W wielu sytuacjach jest bardzo wygodna.

Podsumowanie

Reasumując – jeżeli ktoś drukuje jednorazowo dużych partii oraz ma pewne wymagania względem jakości wydruku i kolorystyki, powinien postawić na drukarkę atramentową. W kwocie do 300 zł spokojnie można znaleźć urządzenie, które sprosta tym oczekiwaniom. Na korzyść drukarek atramentowych przemawia ponadto fakt, iż pozwalają one na drukowanie zdjęć.

Drukarki laserowe – zwłaszcza monochromatyczne – świetnie natomiast sprawdzają się w biurach, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego drukowania dużych ilości dokumentów.

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here