Święta to czas, który poświęcamy swoim bliskim. Magia tych wspaniałych chwil sprawia, iż… szybko się kończą. Choć to niemożliwe, chcielibyśmy by trwały w nieskończoność. Namiastką tego pragnienia jest uwiecznienie rodziny na fotografii. Jeśli chcecie zrobić zdjęcie portretowe, ale nie wiecie jaki aparat najlepiej się do tego nadaje – ten artykuł jest dla Was!

Na samym początku trzeba zaznaczyć wyraźnie – sam sprzęt nie decyduje o tym, czy wykonamy poprawne lub nie zdjęcie portretowe. Warto jednak zastanowić się nad tym, na jaki aparat i obiektyw postawić żeby nieco ułatwić sobie zadanie. Należy zadać sobie dwa podstawowe pytania: jaką matrycę wybrać, żeby najlepiej spełniała swoją funkcje oraz jaki obiektyw będzie najlepszym wyjściem. Żeby z powodzeniem eksperymentować i z dumą móc pokazywać znajomym swoje osiągnięcia w dziedzinie fotografii portretowej, najczęściej wystarczy lustrzanka w przeciętnym przedziale cenowym, która w dzisiejszych czasach przestała być luksusowym towarem a także nieco wiedzy na temat jej parametrów.

Jaki obiektyw wybrać? Większa ogniskowa nie zawsze jest lepsza!

Co to jest ogniskowa? Maksymalnie upraszczając jest to „kąt widzenia” obiektywu – a dokładnie odległość między fotografowanym obiektem a ogniskiem układu optycznego. Portret jest chyba najbardziej osobistym rodzajem fotografii. Dobrze wykonane zdjęcie portretowe jest pełne emocji. Dlatego kontakt z modelem jest tu tak bardzo ważny. Nie jest zalecane portretowanie z odległości kilkunastu metrów i przy użyciu obiektywu o ogniskowej 200 mm. Z takiej odległości trudno jest uchwycić emocje. 200 mm świetnie nadaje się do codziennego robienia zdjęć, ale niekoniecznie do portretów. Tu najlepszym wyborem jest obiektyw o ogniskowej 85 mm, te parametry dają nam możliwość bezpośredniego kontaktu z modelem, dostrzeżenia jego emocji a dodatkowo poza portretem można za jego pomocą zrobić też wspaniałe pejzaże! Szukając aparatu dla siebie dobrze jest przejrzeć oferty różnych sklepów. Szeroki asortyment aparatów znajdziecie tutaj:  http://www.okazje.info.pl/fotografia/

Jaka matryca: DC czy FX?

Kolejnym aspektem, nad którym musicie się zastanowić jest wybór matrycy. Standardowo dostępne są dwa warianty:

  • Matryca FX – około 36 x 24 mm

  • Matryca DX – około 24 x 16 mm

Znaczna część zawodowych fotografów poleca większą matrycę – FX. Mniejszy model, czyli DX jest dużo bardziej podatny na wszelkie wady naszego sprzętu. Trzeba mieć na uwadze to, że aparaty z matrycą FX trudniej wybaczają braki warsztatowe, ponieważ ma ona tendencje do wyolbrzymiania niedoskonałości obiektywu. Mniejsza DX to również mniejsza ilość pikseli, które bezpośrednio wpływają na jakość zdjęcia.

Przekładając ten sam obiektyw, który posiada jakąkolwiek skazę, z matrycy FX na DX, wszelkie niedoskonałości sprzętowe będą niestety widoczne dwa razy wyraźniej. Wszystko jednak sprowadza się do tego, że tak naprawdę wynik końcowy – czyli zdjęcie, zależy w dużej mierze od naszych możliwości. Im większy warsztat mamy, tym lepsze zdjęcia będziemy wykonywać. To wszystko, co powinieneś wiedzieć młody portrecisto, a więc… Do dzieła!

[Głosów:14    Średnia:3.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here