ssd

 

Każdy laptop z czasem zużywa się i niszczy. Odpowiednie parametry sprawią, że jego żywotność będzie dłuższa, a użytkowanie prostsze. Dysk SSD to jeden z takich elementów, bez których nie jest możliwe prawidłowe działanie komputera. Jak wybrać dysk SSD do laptopa, aby być zadowolonym z jego sprawności?

ssd

Co to są dyski SSD?

Każdy komputer i laptop zbudowane są z wielu elementów tworzących całość. Dysk SSD, to podobnie jak dysk HDD inaczej dysk twardy na komputerze. To on odpowiada za przechowywanie danych i w dużej mierze po prostu poprawne działanie systemu. W przeciwieństwie do dysku HDD, który jest okrągły i podczas jego obracania się istnieje ryzyko, że prędzej się uszkodzi, dysk SSD jest mniejszy i ciaśniej wbudowany w komputer. Taki dysk składa się również z niewielkiej ilości części składowych.

Jeśli szukasz dobrego laptopa z dyskiem SSD, warto poszukać informacji w Internecie. Laptopy to kategoria tematyczna na SklepPC, doczytasz tam o poszczególnych częściach i działaniu komputerów, również o dyskach SSD.
Dyski SSD działają za pomocą pamięci flash, która usprawnia działanie komputera. Dzięki nim dane przechowywane są w znacznie bezpieczniejszy sposób.

Rodzaje dysków SSD

Dysków SSD jest kilka a ich wybór może różnić się od tego, do czego na co dzień używamy laptopa. Najpopularniejsze dyski SSD to:

  • Dysk SSD 2,5 – to jeden z najczęściej wybieranych modeli dysków. Ma on pojemność 512 GB i jest stosowany zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach praktycznie każdego typu. Zapewnia możliwość bezproblemowego użytkowania komputera na co dzień;
  • dysk PCI-Express SSD – to jeden z najdroższych dysków, którego szybkość zależy w dużej mierze od gniazda zamontowanego w jego wnętrzu. Jest to jeden z najszybszych dysków na rynku, działający z szybkością 3200 i 3500 MB na sekundę;
  • mSata SSD, zwany inaczej Mini Santa – to prosty i nieskomplikowany dysk, za pomocą którego nie wykonamy wielu skomplikowanych operacji. Nada się jednak do pisania exela, czy przeglądania stron internetowych, stąd też montowany jest głównie w notebookach.
  • 2 SSD – sprzęty tego typu to dość szybkie dyski, które nadają się do ultrabooków czy tabletów. Mają dość dużą prędkość odczytu i zapisu wynoszącą 3500 lub 2800 MB na sekundę.

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Wybór odpowiedniego dysku do laptopa zależy od kilku czynników. Szybkość komputera i przechowywanie danych opiera się właśnie na działaniu dysku, stąd też jeśli wykonujesz różnego rodzaju operacje wymagające szybkiej reakcji, najlepiej jest wybrać nieco droższy dysk, na przykład wspomniany już PCI-Express SSD. Warto jednak zwrócić także uwagę na rozmiar dysku, gdyż nie każdy pasuje do każdego laptopa. Jeśli potrzebujesz komputera do codziennego użytkowania z pewnością wystarczy Ci klasyczny dysk SSD 2,5 albo dysk do notebooka. Wszystko jednak zależy od tego, jak wiele danych chcesz na komputerze zapisywać.

Przy wyborze dysku SSD warto także kierować się jego przepustowością. Im jest ona wyższa, tym komputer będzie działał szybciej. Jeśli wybierasz dysk SSD do swojego komputera, te dwie rzeczy powinny stanowić priorytet. Warto przed kupnem zapytać się o radę pracownika sklepu lub kogoś doświadczonego, który pomoże Ci wybrać odpowiedni dysk dla Ciebie.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here