Jaki telewizor kupić w 2017?

Co kilka lat, stajemy przed koniecznością wyboru nowego telewizora. Technologia idzie do przodu, wiele z innowacji, które niegdyś były na tapecie, trafiły lamusa, inne stały się standardami (jak np. system Smart TV). Na co obecnie zwracać uwagę, kupując swoje TV? Oto małe kompendium.

Jaki telewizor kupić w 2017?

Nowinki technologiczne

Branża RTV jest jedną z tych, w której bardzo wiele się dzieje. Co rusza zapowiadane są nowe, unowocześnienia, które mają zrewolucjonizować rynek. Prawda jest taka, że z większością z nich przeciętny Kowalski może się w ogóle nie spotkać. Nie ma więc co sobie zaprzątać nimi głowy. Szumnie zapowiadany jest już standard 8k (7680×4320), gdy wciąż ciężko na polskim rynku znaleźć telewizje czy platformy, które emitują w 4k, choć niebawem ma się to zmienić, za sprawą różnych platform VOD, w tym Netflix, Amazon Prime Video czy HBO GO. Standard 4k jest już na konsoli Playstation 4 Pro, a Microsoft również zapowiada go w nowym Xboxie, 4k więc warto mieć, ale nie można tu mówić, że standard UHD jest nowinką…

Jak duża przekątna ekranu?

To pytanie pojawia się od czasu, gdy pojawiły się płaskie, tanie matryce. Obecnie w naszych domach przeważnie królują wielkości przekątnej ekrany w granicach 32-40 cali, co jest wielkością mało imponującą, ale jedyną słuszną, jeśli posiadamy małe pomieszczenie.

04-jaki-telewizor-kupic-1 Różnica jest spora.

Jaka matryca telewizora?

Obecnie w sklepach RTV znajdziemy na półkach głównie matryce LCD: LED lub OLED. Tutaj ciężko znaleźć wiodąca technologię. Głównie dlatego, że w obrębie jednej z nich znajdziemy zarówno świetne modele, jak i słabe. Choć wydaje się, że OLED jest przyszłością, wciąż bardzo dobre matryce tego typu sporo kosztują.

Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wycieczka do sklepu RTV i obejrzenie upatrzonego modelu TV na żywo, najlepiej gdy posiadamy fragmenty własnych klipów wideo – łatwiej nam przyjdzie porównanie jakości obrazu, gdy wiemy, jak dany materiał wygląda na starym telewizorze.

Przeznaczenie

Telewizor powinniśmy wybierać pod kątem naszych predyspozycji. Fani sportu oraz gier komputerowych powinni wybierać modele o wysokiej częstotliwości odświeżania, a ci drudzy dodatkowo zainteresować się parametrem Input Lag wyrażonym w ms – im mniejszy, tym lepiej. Wszystkie TV z input lagiem powyżej 50 ms gracze powinni z miejsca odrzucić. Z kolei kinomani powinni zainteresować się parametrem czerni emisyjnej.

04-jaki-telewizor-kupic-3przyzwyczai. Ciężko natomiast się nam będzie przyzwyczaić do nieergonomicznego pilota, długo włączającego się odbiornika czy mało wydajnego systemu Smart TV. Jeśli nie wiem, co wybrać, warto zajrzeć do artykułu Jaki telewizor kupić.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here