Wybór odpowiedniego tła fotograficznego to jeden z pierwszych problemów, z jakim zmagają się początkujący fotografowie studyjni. Jest to temat tak samo ważny, jak wybór dobrej lampy błyskowej, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę w tej kwestii. Jak wybrać najlepsze tło, jego kolor oraz rozmiar? Oto krótki poradnik.

Rodzaje teł fotograficznych

Na początku przygody z fotografią studyjną warto wykorzystać różne rozwiązania, niewymagające nadmiernych wydatków. Świetnie sprawdzi się m.in. zwykła ściana, cegły, tapety czy zasłony oraz różnego rodzaju materiały. Na wstępie kluczem do sukcesu jest kreatywność, dlatego warto korzystać ze wszystkiego, co jest po ręką – ciekawy efekt może dać nawet zwykły koc termiczny.

Z czasem na pewno trzeba będzie zakupić tradycyjne tła studyjne. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów, np.:

  • winylowe;

  • gnieciuch;

  • tekstylne;

  • kartonowe;

  • polipropylenowe;

  • muślinowe;

  • fizelinowe.

Wymienione tła mają mniej lub bardziej widoczną fakturę, pozwalającą na uzyskanie ciekawych efektów. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są tła kartonowe oraz polipropylenowe, inne stosowane są znacznie rzadziej. Szeroki wybór teł studyjnych znaleźć można na stronie https://e-oko.pl/.

Rozmiar i kolor tła

Wybór rozmiaru tła zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze jest dopasowanie do miejsca, w którym będą wykonywane zdjęcia. Generalna zasada jest taka, że im większe jest tło, tym bardziej komfortowe jest fotografowanie. W przypadku, gdy miejsca nie ma zbyt wiele, to minimalna szerokość tła wynosi 1,5 m – jest to wymagane, aby fotografowana osoba zmieściła się na wybranym tle. Absolutne minimum, jeśli chodzi o długość, to 5m – wiadomo, że z czasem konieczne będzie odcinanie zabrudzonych końcówek, dlatego im dłuższy materiał, tym lepiej.

Jeśli chodzi o kolorystkę, to początkowo lepiej wystrzegać się barw zbyt intensywnych – najlepiej sprawdzi się jakiś neutralny kolor, np. biały, ponieważ można z niego uzyskać różne odcienie, jasności i efekty świetlne. Dobrze sprawdzają się również jasne odcienie szarości Zobacz również „Lampy błyskowe do studia – jakie wybrać?.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here