Kilka porad fotograficznych, które przydadzą się na co dzień

Żyjemy w świecie cyfrowej fotografii. Niemal każdy z nas na co dzień ma dostęp do aparatu, ponieważ wszystkie telefony są w niego wyposażone. Jednak to, że mamy ze sobą narzędzie i widzimy odpowiednią okazję, nie znaczy że zdjęcie zrobimy zawsze dobre. Jeśli jeszcze lubimy zamieszczać nasze Zdjęcia z pewnością będą ciekawsze jeśli zastosujesz tych kilka prostych kroków.
Kilka porad fotograficznych, które przydadzą się na co dzień

Podstawy fotografowania

Po pierwsze jak sama nazwa wskazuje fotografowanie wymaga światła. Nie zrobimy dobrego zdjęcia po ciemku, gdyż nasz aparat nic nie będzie widział. Ludzkie oko jest w tej materii znacznie lepiej wyposażone. To, że widzimy coś idealnie, nie znaczy również, że będzie identycznie wyglądało na zdjęciu. Aparaty mają swoje ograniczenia. Należy zadbać o odpowiednie źródło światła, jego kierunek, miękkość i intensywność.

Druga najważniejsza rzecz dotyczy kadru. Nie wystarczy zrobić zdjęcia, gdzie w centralnym punkcie będzie fotografowany obiekt. Często ciekawsze ujęcia to te gdzie postać usytuowana jest lekko po lewej lub prawej. Kadr ma wiele wspólnego z matematyką. Najlepiej wyobrazić sobie dwie pionowe i dwie poziome linie, a miejsca ich przecięcia to dokładnie te gdzie skupia się najczęściej nasz wzrok. W aplikacji aparatu warto poszukać takiej opcji i korzystać z niej kiedy robimy zdjęcia. Najczęściej idealnie wyśrodkowane zdjęcie będzie po prostu nudne.

Fotografując z bliska pamiętaj by obiektyw aparatu na pewno był czysty. Wszystkie paproszki i ślady będą bardzo uwidocznione na zdjęciu. Postaraj się zmieniać kompozycję i ustawienia. Ostrość musi być zachowana, ale nie koniecznie musi skupiać się na przedmiocie, który jest z przodu. Warto również zainwestować w dodatkowe obiektywy, które klipsem umieszcza się na telefonie. Dzięki nim również można uzyskać ciekawe efekty.

Portrety, portreciki…

Najczęściej używamy aparatu w telefonie do wykonywanie właśnie portretów. Często śmiejemy się, że na zdjęciach profilowych w mediach społecznościowych wyglądamy znakomicie, natomiast na zdjęciach robionych przez znajomych już nie koniecznie. Lubimy dzielić się też zdjęciami naszych dzieci. Aby takie zdjęcia były ciekawsze i nie znudziły obserwatora warto zapamiętać kilka prostych zasad.

  • Nie fotografuj pod światło. Twoje oczy są znacznie lepsze od aparatu. Na zdjęciu nic nie będzie widać.
  • Jeśli słońce świeci wprost w twarz fotografowanej osoby jest bardziej niż pewne, że będzie ona miała na zdjęciu nieatrakcyjny grymas. Należy przesunąć się nieco w cień, pamiętając by mieć jednak słońce za plecami. Jeśli twarz nie jest wystarczający ładnie oświetlona warto użyć zwykłej białek kartki, białej koszulki czy choćby chusty i położyć ją przed fotografowana osoba, lub poprosić by trzymała ją w rękach. Światło odbite od białej powierzchni ładnie oświetli twarz.
  • Znajdź w ustawieniach balans bieli i korzystaj z niego. Dzięki niemu kolory na zdjęciu będą bardziej zbliżone do naturalnych.
  • Pamiętaj też by na zdjęciu znalazła się sylwetka osoby, a nie sama głowa. Wyglądać to będzie komicznie i nie koniecznie estetycznie.

Selfie – młodzieżowy hit

Większość osób, nawet jeśli nie chce się do tego przyznać wykorzystuje aparat w telefonie do autoportretów. Mając wprawę sami dobrze wiemy jak ustawić aparat by na zdjęciu wyjść atrakcyjnie. Po pierwsze uważaj co jest za tobą. Bałagan w pokoju czy niespodziewana wizyta kota potrafi zepsuć dobre selfie. Nigdy nie fotografuj z dołu. Głowa wtedy wydaje się bardzo duża, a dziurki od nosa są zazwyczaj postrzegane jako nieestetyczne.

Fotografia nieco spłaszcza to co widzimy. To co w rzeczywistości wydaje nam się za mocne i przerysowane, na zdjęciu będzie wyglądało dobrze. Panowie nie muszą się przejmować, ale kobiety niech pamiętają, że makijaż jest zazwyczaj niezbędny do wykonania dobrego zdjęcia. Na profesjonalnych sesjach modelkom celowo wykonuje się makijaż, który w rzeczywistości wygląda dość komicznie, a na zdjęciu daje artystyczny efekt.

Wybierz, który profil twoim zdaniem lepiej prezentuje się na zdjęciu. Naukowcy nawet to zbadali i okazuje się, że większość ludzi ma bardziej atrakcyjna lewa połowę twarzy. Ustaw też aparat nieco z góry, nie za bardzo tak by nie zmarszczyć czoła. Unikaj pionowych kadrów. Ludzkie oczy widzą w poziomie. Robiąc zdjęcie pamiętaj by patrzeć wprost w aparat, nie zaś w ekran telefonu. I zdecydowanie pamiętaj o uśmiechu!

Zdjęcia z wakacji

Zdjęcia z wakacji to temat rzeka. Każdy chciałby móc pochwalić się przed znajomymi i rodziną doskonale spędzonym czasem. Jednak prezentując mało ciekawe lub technicznie źle zrobione zdjęcia nie zainteresujemy nimi nikogo.

Pierwsza i podstawowa zasada robienia zdjęć pejzażowych to by horyzont był zawsze poziomy. Zaburzona linia horyzontu sprawi, że cała kompozycja będzie chaotyczna. Robiąc więc zdjęcia na plaży rób je tak by horyzont był prosty. Włączenie wspomnianych wcześniej linii pomoże odpowiednio ustawić aparat. Upewnij się też, że kadr nie jest zaśmiecony. Ważne jest by po bokach zdjęcia nie było niepotrzebnych elementów, które mogą odwracać uwagę od tego na czym nam zależy.

Podstawowy błąd podczas fotografowania osób na tle miejsc i zabytków polega na tym, że postać stoi zbyt daleko, przez co budowla zajmuje większą część zdjęcia a postać jest tak malutka, że trudno rozpoznać kto jest na zdjęciu. W końcu nie chodzi nam o komiczne przedstawienie miejsca, ale o piękny portret, który będzie dobra pamiątką. Poproś bliskich by stanęli bliżej ciebie. Na zdjęciu postaci wyglądają najlepiej od pasa w górę. Ustaw się tak by fotografowany obiekt był zaraz za nimi. W ten sposób widać i osoby i miejsce, a zdjęcie jest ozdobą. Starajmy się też by ujęcie było proste. Zwracajmy uwagę na linie horyzontu, ale też na to by budynki były proste, a drzewa fotografowane w kierunku ich wzrostu. Oczywiście o ile nie fotografujemy akurat Krzywej Wieży w Pizie.

Chcesz poznać więcej porad i wskazówek na temat fotografowania? Zajrzyj do poradnika: https://www.szerokikadr.pl/poradnik.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here