ludzie przed telewizorem

Miłośnicy filmów i seriali coraz chętniej decydują się na zaaranżowanie kina domowego we własnym domu. Nic dziwnego, gdyż oglądanie filmów w domowym zaciszu to świetna rozrywka dla całej rodziny. Jednak aby urządzić salę kinową, należy zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Co zrobić, aby w domowych warunkach poczuć się jak w prawdziwym kinie? 

ludzie przed telewizorem

Gdzie urządzić salę kinową?

Jak wiadomo, oglądanie ulubionych filmów na laptopie w łóżku czy przy biurku nie jest do końca wygodne. Podobnie jest z oglądaniem na telewizorze w pokoju, w którym światło dzienne zwyczajnie nam przeszkadza i zakłóca obraz. Na jakość odbioru wpływają także dźwięk i ogólny klimat pomieszczenia. 

Prywatna sala kinowa w domu z pewnością podniesie standard seansów filmowych. Aby ją stworzyć, mamy dwie opcje – wykorzystanie osobnego pomieszczenia lub zaaranżowanie kina w salonie. 

Osobne pomieszczenie dla kina domowego

Zaprojektowanie kina domowego w osobnym pomieszczeniu to zdecydowanie lepsza opcja. Mając pusty pokój, możemy od początku do końca wykorzystać jego potencjał i przygotować przestrzeń do oglądania w komfortowych warunkach. 

Pokój kinowy powinien mieć minimum 25 m kw. powierzchni, ale zdaniem projektantów najlepsze parametry osiąga się przy powierzchni od 35 do 38 m kw. Bardzo małe oraz bardzo niskie pomieszczenia nie sprawdzą się dobrze pod względem akustycznym.

Dla pomieszczenia kinowego możesz wykorzystać np. piwnicę lub poddasze. Jeśli jakiś pokój jest mało reprezentatywny lub też nie pełni istotnej roli w życiu codziennym, jest to idealna okazja do stworzenia w nim domowego kina.

Kino domowe w salonie

Jeśli nie masz warunków do stworzenia takiej sali w osobnym pomieszczeniu, pozostaje urządzić kino domowe w salonie. Niestety wiąże się to z mniejszym komfortem związanym z życiem codziennym reszty domowników. Ale to nie oznacza, że nie można stworzyć, chociaż namiastki sali kinowej! 

Pierwszym krokiem powinno być założenie rolet na okna, które możliwie jak najbardziej zaciemnią pomieszczenie. Dzięki temu nie będziesz musiał czekać z obejrzeniem filmu aż zapadnie zmrok, a promienie słońca nie będą padać na ekran. 

Należy zadbać oczywiście o telewizor o wysokiej jakości obrazu i dźwięku. W tym przypadku najlepiej zaopatrzyć się w telewizor panoramiczny. 

Kolejnym ważnym elementem jest wygodna kanapa. Nie powinna być ani za miękka, ani za twarda, w przeciwnym razie nikt nie będzie w stanie wysiedzieć na niej wygodnie do końca filmu. 

kino domowe

Wyciszenie sali kinowej

Osobny pokój na kino to nie wszystko. Wyciszenie pomieszczenia jest kluczowe, nie tylko dla oglądających, ale i dla reszty mieszkańców. Odpowiednie zabiegi wyciszające wpłyną na jakość dźwięku wydobywającego się z głośników, równocześnie zapewniając ciszę w innych częściach domu. 

Na wyciszenie ścian istnieje wiele sposobów. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie położenie tapety akustycznej. Dobrym rozwiązaniem jest także obłożenie ścian płytami akustycznymi z wełny drzewnej o grubości 25 mm lub zastosowanie płyt korkowych o grubości 1 cm. 

Jeśli chodzi o sufit w pokoju kinowym, poleca się sufity podwieszane, które dodatkowo tłumią hałasy i obniżają pogłos w pomieszczeniu. Co więcej, możemy w nim w ukryć oświetlenie ledowe, które subtelnie rozproszą mrok i nie będą zakłócać oglądania. 

Podłogę można wyłożyć wykładziną PCV, ale lepszym sposobem na izolację będzie montaż tzw. podłogi pływającej.

Nie możemy zapomnieć o drzwiach! Aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom, drzwi od sali kinowej powinny być zabezpieczone gumową uszczelką, wtedy będziemy mieć pewność, że nawet najmniejszy dźwięk nie wydostanie się poza wnętrze kina.

Wyposażenie pokoju do oglądania filmów

Domową salę kinową należy odpowiednio wyposażyć, musimy więc liczyć się z niemałym wydatkiem. Niestety, ale chcąc poczuć się jak w prawdziwym kinie, nie możemy poprzestać na kupnie telewizora i kanapy. Jaki sprzęt wybrać, aby móc cieszyć się obrazem i dźwiękiem najwyższej jakości? 

Obraz

Kino domowe to przede wszystkim wyraźny obraz i nasycone barwy. Pokój kinowy powinien być wyposażony w telewizor o rozdzielczości 4 k, najlepiej z zakrzywionym ekranem, który potęguje efekty wizualne podczas seansu. Oferty sklepów prezentują coraz to nowocześniejsze telewizory, a te niestety nie są tanie. Jednak jeśli kino domowe ma robić wrażenie, to nie warto oszczędzać. Pamiętaj, że wielkość ekranu powinien być odpowiednio dostosowany do wielkości pomieszczenia – im większy pokój, tym większy ekran. Ważna jest także odległość kanapy od ekranu – jeśli kupujemy telewizor o 42 calach, oddalmy kanapę o minimum 2 metry; kupując telewizor o 52 calach, przesuńmy ją na co najmniej 3 metry. 

Projektor to świetna alternatywa, dzięki której jesteśmy w stanie pogłębić poczucie przebywania w kinie. Wiele osób decyduje się na zakup projektora oraz rzutnika, który nie jest koniecznym elementem, ponieważ obraz równie dobrze może być wyświetlany na ścianie. Należy jednak tę ścianę odpowiednio pomalować, najlepiej na kolor szary, a jeśli nie ogranicza nas budżet, wybierzmy specjalną farbę do wyświetlania obrazów z projektora. 

Nagłośnienie 

Nierzadko to właśnie efekty dźwiękowe sprawiają, że film jest niezwykle emocjonujący. Muzyka filmowa potęguje napięcie i często gra swoją własną rolę, zwłaszcza w filmach z gatunków z science fiction czy horrorach. Dźwięk wydobywający się z głośników powinien być nieskazitelnie czysty i głośny.

Zestaw kina domowego jest kompletny we wszystkie elementy, których potrzebujemy do odtwarzania dźwięku. Zazwyczaj takie gotowe zestawy głośnikowe są tańsze, niż komponenty audio kupowane oddzielnie, ale przez to są też słabszej jakości. Dla bardziej wymagających użytkowników poleca się samodzielny dobór wszystkich elementów: odtwarzacza, głośników, kabli oraz amplitunera.

Konstrukcje głośników powinny być trójdrożne, czyli złożone z głośnika wysokotonowego, średniotonowego i niskotonowego. Mała sala kinowa powinna być wyposażona w zestaw 5.1. czyli: głośnik centralny (dialogowy), dwa głośniki przednie, dwa głośniki tylne (efektowe) oraz dodatkowy subwoofer. Natomiast domowe kino o większych rozmiarach powinno mieć podwójne subwoofery i podwójne głośniki efektowe lub centralne. 

Odtwarzacz 

Odtwarzacz DVD oraz odtwarzacz Blu-Ray dziś są już raczej przeżytkiem, ponieważ odtwarzają płyty. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się odtwarzacze sieciowe wyposażone w Wi-Fi lub Ethernet oraz USB, dzięki czemu nadają się do oglądania filmów z wielu dostępnych platform i telewizji internetowych.

projektor

Kino w domu – zadbaj o nastrój

Własne kino domowe to przestrzeń, która powinna być nie tylko profesjonalnie wyposażona, ale i ładnie urządzona. Największą zaletą prywatnego kina jest właśnie to, że tworzymy je dla nas samych i to my mamy czuć się w nim dobrze. 

W centrum przestrzeni sali kinowej powinna znajdować wygodna kanapa bądź fotele. Zanim zdecydujesz, co sprawdzi się lepiej, zastanów się, ile osób zazwyczaj będzie z tego kina korzystać. Miękkie poduszki i koce nadadzą pomieszczeniu przytulny, domowy charakter. Możesz rozrzucić je nawet po podłodze – oglądanie prosto z podłogi na pewno spodoba się najmłodszym widzom.

Jeśli projekt kina domowego przewiduje podwieszany sufit, koniecznie zamontuj w nim delikatne oświetlenie ledowe. A aby dodać jeszcze więcej magii, rozwieś lampki choinkowe o białym, ale ciepłym i przytłumionym świetle – jest to niedrogi i efektowny sposób na przełamanie mroku. 

Pomieszczenie kinowe w domu to idealne miejsce na rozrywkę i relaks, a także okazja do spędzenia czasu ze swoimi najbliższymi. Zadbaj o komfort i ciesz się beztroskimi godzinami przed ekranem!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here