Jak głosi stare przysłowie – użytkowników komputerów dzielimy na tych, którzy robią kopie zapasowe ważnych dokumentów i na tych, którzy będą je robić. Odzyskiwanie danych z dysku może wiązać się z bardzo dużym stresem, stratą czasu i dużymi kosztami, dlatego też systematyczny backup ważnych plików jest najlepszym rozwiązaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak zrobić kopie zapasowe.

Kopia zapasowa w systemie operacyjnym Windows

Windows to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów operacyjnych, który oferuje swoim użytkownikom bardzo przydatne narzędzie do robienia kopii zapasowych. W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, aby przed zainstalowaniem nowego systemu porobić partycje dysku na którym będzie można przechowywać kopie ważnych plików. Jeżeli padnie system operacyjny i będziemy musieli zainstalować go od nowa, to nie utracimy ważnych plików. Warto także skonfigurować odpowiednio kopie zapasowe w swoim systemie operacyjnym. W wyszukiwarce z menu Start wystarczy wpisać „Kopia zapasowa i przywracanie”. Konfiguracja jest bardzo szybka i prosta, a co najważniejsze w wielu sytuacjach może uratować nam skórę.

Profesjonalne programy

Osoby, które boją się utraty cennych danych, powinny skorzystać z dobrodziejstwa specjalistycznych programów. Na naszym rynku można spotkać bardzo wiele darmowych i płatnych aplikacji, które oferują szybkie i bardzo łatwe kopie zapasowe. Z darmowych aplikacji warto sprawdzić EaseUS Todo Backup Free, który cieszy się wśród użytkowników bardzo dużym zainteresowaniem. Dużą zaletą aplikacji zewnętrznych jest to, że można zaplanować automatyczne kopie zapasowe. W praktyce oznacza to, że naszym zadaniem jest jedynie ustalenie kiedy i gdzie mają zapisywać się kopie danych.

Kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach

Bardzo dobrą praktyką jest również to, aby robić systematycznie kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach. Solidny dysk przenośny o pojemności 1TB jest bardzo tani i dzięki USB 3 będziemy mogli szybko kopiować do niego ważne dokumenty. Można skorzystać także z pomocy nagrywarek DVD i zapisywać dane na płytach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here