Póki co polskie firmy pozostają daleko w tyle za zagranicznymi przedsiębiorstwami. Oczywiście starają się je cały czas ścigać, ale nie dysponują tymi wszystkimi nowoczesnymi technologiami i wielofunkcyjnymi maszynami, które na świecie goszczą już od wielu długich lat. Czasem też wydaje się im, że nie mogą z pewnych rzeczy skorzystać, podczas gdy niektóre firmy są w stanie im to zaproponować. Strona internetowa https://www.universal-robots.com/pl/ od dawna prezentuje bowiem metodykę działania robotów przemysłowych, po które powinny koniecznie sięgnąć także polskie przedsiębiorstwa. A jaka jest ich historia? W jaki sposób te roboty współpracujące pojawiły się w ogóle na rynku?
Po raz pierwszy stało się to w XX wieku. Kilkadziesiąt lat temu G. Taylor postanowił zająć się robotyką i utworzył pierwszą na świecie maszynę, którą dziś można by było nazwać mianem robota przemysłowego. Urządzenie przypominało zwykły dźwig, który wyposażony został w pięć osi obrotu. G. Taylor skonstruował go z myślą o modelarzach i osobach zajmujących się hobbystycznie majsterkowaniem. Jako że jego robot przemysłowy od samego początku zrobił ogromne wrażenie na sztabie naukowców i profesorów, kilka lat później w samym USA rozpoczęto badania nad kolejnymi maszynami manipulacyjnymi. Pierwszy prawdziwy robot został utworzony w 1954 roku i przyczynił się do utworzenia dwóch firm zajmujących się konstruowaniem wielozadaniowych maszyn. Wraz z upływem czasu przestały być one specjalną nowością na rynku. Dziś nawet w Polsce istnieje całkiem spora grupa firm zajmujących się projektowaniem i tworzeniem robotów przemysłowych, z których usług korzystają największe światowe przedsiębiorstwa.
Rozwój automatyki i robotyki zdecydowanie wpłynął na sposób działania większości biznesów. To dzięki niemu możliwa jest teraz prosta optymalizacja procesu produkcyjnego, gwarantująca szybsze i łatwiejsze realizowanie wszelkich zadań. Roboty przemysłowe cały czas ulegają przemianom i są coraz bardziej unowocześniane, w pełni zastępując już pracę samego człowieka.