Pozwalają słuchać muzyki, prowadzić rozmowy, grać na komputerze ciesząc się towarzyszącą muzyką, a także odbywać telekonferencje. Słuchawki – spełniają wiele zadań. Korzystamy z nich na co dzień, podczas uprawiania sportu, w domu i w pracy. Które wybrać? Czym się różnią od siebie dostępne na rynku modele? Sprawdźmy!
Różne konstrukcje w zależności od przeznaczenia
Do wyboru mamy słuchawki douszne, dokanałowe, nauszne i wokółuszne. To podstawowy podział, którego różnice widać przede wszystkim w konstrukcji słuchawek. Teoretycznie nie ma znaczenia, w jakim celu będziemy używać słuchawek, bo wszystkie spełniają tę samą podstawową funkcję. W praktyce jednak, zarówno konstrukcja, jak i parametry, decydują o wygodzie użytkowania, jakości dźwięków, ochronie słuchu oraz funkcjonalności.
Pod uwagę musimy również wziąć, że słuchawki mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo. Ponadto ich konstrukcja będzie otwarta bądź zamknięta. Na które z nich warto skierować swój wzrok, a właściwie… uszy?
Najlżejsze, wygodne w transporcie i uniwersalne są słuchawki douszne bądź dokanałowe. Jak sprawują się te pierwsze, można się przekonać stawiając na ofertę AkcesoriaMarket.pl. Główna różnica między nimi polega na tym, że douszne słuchawki wkłada się do małżowiny usznej, a dokanałowe umieszcza w głębi ucha. W drugim przypadku można liczyć na lepszą izolację od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Tego typu słuchawki nadają się na siłownię, do aktywności podejmowanej na zewnątrz, do prowadzenia rozmów czy słuchania muzyki.
Innym rozwiązaniem są słuchawki nauszne lub wokółuszne. Mogą mieć konstrukcje otwarte lub zamknięte. Są wygodne nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Najlepiej sprawdzają się w domu, do słuchania muzyki czy grania na komputerze. Jeśli jednak mają posłużyć do pracy czy uprawiania sportu, powinny oferować zamkniętą konstrukcję muszli, by dobrze izolować od dźwięków.
Parametry
Parametry zadecydują o tym, czy będziemy zadowoleni z wybranych słuchawek. Pośród nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę na impedancję, która decyduje o zniekształceniach dźwięku. Wartości 16-32 Ohm są optymalne. Wyższe – minimum 50 Ohm, są polecane do stacjonarnych źródeł dźwięku.
Pasmo przenoszenia, czyli obsługiwana częstotliwość. Zwykle oferowany zakres wynosi 20-2000 Hz. Wartości poniżej 20 Hz lub powyżej 20000 Hz, to gwarancja dużej głębi dźwięków. Do tego poziom SPL informujący o maksymalnym ciśnieniu akustycznym mierzonym w dB. Wartości powyżej 105 dB oznaczają odporność na zniekształcenia.
Dodatkowe funkcje
Funkcjonalność słuchawek podnoszą rozmaite dodatki. Najczęściej jest to mikrofon, który może być przymocowany na stałe lub odpinany. W drugiej opcji zyskujemy na większej elastyczności użytkowania. Kolejny praktyczny dodatek to klips, który pozwala przypiąć kabel, np. do koszulki podczas uprawiania aktywności fizycznej. Jeśli odpinany jest również sam kabel, łatwiej uniknąć jego zaplątania oraz trudności w transporcie.
Wybór na rynku jest na tyle duży, by z powodzeniem znaleźć słuchawki, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania, niezależnie od tego, w jakim celu będą one wykorzystywane.