Kurs fotografii - porady dla początkujących

Co zrobić by przestać „pstrykać fotki” a zacząć tworzyć fotografie? Jeżeli zależy ci na robieniu przemyślanych zdjęć, najlepiej najpierw opanowuj technikę ich wykonywania.

Rozpoczęcie kursu fotografii to świetna decyzja, szczególnie dla osób, które się nią pasjonują i chcą zgłębić wiedzę dotyczącą fotograficznego warsztatu. Jest to również doskonały pomysł na prezent dla dziewczyny, chłopaka, mamy, dziadka, etc.

Kurs fotografii - porady dla początkujących

Sprzęt fotograficzny

Aby robić dobre zdjęcia, nie potrzebujesz bardzo drogiego aparatu i akcesoriów. Na początek wystarczy zwykły aparat kompaktowy lub cyfrowa lustrzanka. Wykorzystuj swój sprzęt najlepiej, jak potrafisz. Dobrze jest też sięgnąć od czasu do czasu po aparaty analogowe. Dzięki temu, że masz świadomość ograniczonej liczby klatek na kliszy zastanawiasz się kilkakrotnie dłużej (niż w przypadku cyfrówek) zanim naciśniesz spust migawki. W rezultacie kompozycje są bardziej przemyślane i więcej uwagi poświęcasz na kadrowanie.

Od sprzętu ważniejsze są zdjęcia nim wykonywane. Oczywiście – profesjonalny aparat i podzespoły – w pewnym zakresie ułatwiają pracę i pomagają na uzyskiwanie lepszych efektów. Jednak pamiętaj, że nie jest to panaceum na wszystkie problemy i niedociągnięcia warsztatowe.

Trening czyni mistrza

Chcąc się rozwijać cały czas musisz fotografować. Miej aparat zawsze pod ręką, rób zdjęcia przy każdej nadarzającej się okazji. Nawet pozornie nieciekawe sytuacje mogą mieć w sobie coś interesującego, np. światło lub kolor jakiegoś elementu. Żyj fotografią, patrz kadrami, obrazami. W ten sposób robienie zdjęć wejdzie ci w krew.

Wyczucie fotografii

Wyczucie do robienia zdjęć przychodzi z czasem. Jednak trzeba na to zapracować. Najłatwiej uczyć się tego poprzez oglądanie zdjęć innych fotografów. To nic nie kosztuje a z pewnością wzbogaca. Rób to w wolnych chwilach, przeglądają strony internetowe, blogi i albumy ze zdjęciami. Takie działania bardzo inspirują. Z pewnością masz ulubionego twórcę – zgłębiaj jego/jej warsztat, rozkładaj na czynniki pierwsze technikę. Ucz się cały czas i bądź na bieżąco.

Rozwijaj swoją pasję, zapisuj się na różnego rodzaju kursy, by doskonalić rzemiosło, sięgaj do malarstwa, architektury, czerp pomysły ze wszystkiego, co cię otacza. Zapisz się na kółko fotograficzne – dzięki temu będziesz mieć szansę na konstruktywne krytykowanie prac innych fotografów i możliwość konsultowania rezultatów swojego tworzenia zdjęć.

Materiał promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here