Laptop do 2000

Czy można kupić dobrego laptopa za mniej niż 2 tys. zł? Obecnie cenowa rozpiętość w zakresie tych urządzeń jest ogromna. Dysponując kwotą do 2 tys. zł, można wybrać na użytek domowy naprawdę dobry sprzęt, który z powodzeniem będzie służył przez wiele lat. Na co jednak należy zwracać uwagę, aby dokonać słusznego wyboru? Oto kilka aspektów, które każdy kupujący musi mieć na względzie.

Ekran

Ekran to jeden z najważniejszych elementów decydujących o użyteczności i funkcjonalności laptopa. Wśród modeli do 2 tys. zł przeważają 15,6-calowe wyświetlacze, których standardowa rozdzielczości wynoszą 1366 x 768 pikseli lub 1600 x 900 pikseli. Oczywiście, można również zdecydować się i na mniejszy ekran, np. 11,6-calowy bądź 14-calowy, jednakże w tym układzie trzeba się liczyć z tym, że niewygodnie będzie chociażby oglądać filmy, spadnie też komfort przeglądania stron internetowych. Dla bardziej wymagających osób dobrym rozwiązaniem jest 17,3-calowy wyświetlacz – jego plusem jest to, że obsługuje on większą rozdzielczość niż wymienione powyżej wartości, np. 1920 x 1080 pikseli, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Przy tej sposobności warto zwrócić uwagę na to, by matryca była matowa i możliwie jak najbardziej jasna. Można również pomyśleć o zakupieniu laptopa z dotykowym ekranem. Jego obsługa jest bardzo wygodna, ale ma ten minus, że wyświetlacz szybko się brudzi.

Dysk twardy

Dysk twardy to następny istotny czynnik, któremu należy przyjrzeć się nieco bliżej. Dzisiaj dyski hybrydowe SSD + HDD w laptopach budżetowych stają się już powoli standardem, w związku z czym coraz łatwiej jest znaleźć laptop do 2 tys. zł wyposażony w taki właśnie element. Gra jest generalnie warta świeczki, ponieważ dyski hybrydowe mają wiele zalet:

  • są sprawniejsze i płynniej pracują niż tradycyjne dyski HDD,
  • pozwalają zaoszczędzić na komputerze sporo cennego miejsca,
  • dzięki nim szybciej instalują się i ładują aplikacje.

Minusem dysków hybrydowych w porównaniu z dyskami SSD jest to, że mają ograniczoną pojemność. W tym momencie pojawia się jednak ważne pytanie: czy na użytek prywatny rzeczywiście jest potrzebny dysk o nie wiadomo jak dużej pojemności?

Wydajność

Zasadniczy wpływ na wydajność laptopa mają dwa elementy, a mianowicie:

  1. Pamięć RAM.

Laptopy w cenie poniżej 2 tys. zł są pod tym względem coraz lepsze. Zakres pamięci w nich wynosi średnio od 2 do 16 GB. Na potrzeby domowe 4GB RAM to wartość, która w zupełności powinna wystarczyć. Z pamięcią RAM jest generalnie o tyle dobrze, że w każdej chwili można ją rozbudować w miarę niewielkim kosztem, jeśli takowa konieczność zajdzie.

  1. Procesor.

O procesorze mówi się, że jest sercem komputera. W niedrogich laptopach do 2 tys. zł stosowane są na chwilę obecną takie rozwiązania, dzięki którym sprzęt pracuje wydajnie i sprawnie. Spośród najbardziej godnych polecenia w tej klasie cenowej procesorów można wymienić m. in.: Intel Core i3-3120M, Intel Core i5 czy  Intel Core i3-3227U. Te procesory spokojnie sobie poradzą z obsługiwaniem podstawowych zadań oraz aplikacji, z których  zwykle korzystają indywidualni użytkownicy.

Karta graficzna

Bez dobrej karty graficznej laptop nie będzie działał tak, jak należy. W kwocie do 2 tys. zł można zaopatrzyć się zarówno w model z grafiką zintegrowaną, jak i dedykowaną. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Grafika zintegrowana z płytą główną jest tańsza, ale w przypadku awarii i uszkodzeń nie ma możliwości wymiany poszczególnych elementów. Laptop z dedykowaną kartą graficzną jest zaś nieco droższy, ale w razie czego nie trzeba wymieniać całej płyty głównej. Do zalecanych kart graficznych w omawianym tutaj przedziale cenowym można zaliczyć m. in.: AMD Radeon HD 8750M oraz nVidia GeForce GT 630M, 720M i 710M. W zakresie układów zintegrowanych na uwagę zasługuje np. Intel HD 4000.

Mobilność

Mobilność to ważna cecha laptopa. W tym kontekście padają takie określenia jak:

  • waga,
  • rozmiary,
  • czas pracy baterii.

Stosunkowo niewielki ciężar oraz podręczne rozmiary mają największe znaczenie w sytuacji, kiedy laptop będzie często używany poza domem. Mniejszy i lżejszy model łatwiej spakować do torby czy plecaka, będzie też stanowił mniejsze obciążenie. Czas pracy baterii natomiast uzależniony jest głównie od intensywności korzystania ze sprzętu – tu trzeba przyjrzeć się pojemności ogniw. Im większa pojemność, tym lepiej. Ogólnie przyjętym standardem pracy baterii jest 5 godzin – to absolutne minimum, jakie powinien zapewniać dobry komputer.

Jakość wykonania

Decydując się na zakup laptopa do 2 tys. zł, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Sprzęt nie wypadający w tym obszarze najlepiej na dłuższą metę okaże się uciążliwy w eksploatacji, gdyż będzie w większym stopniu narażony na różnego rodzaju uszkodzenia – a naprawy do tanich nie należą. Wszystkie elementy obudowy powinny być do siebie idealnie dopasowane, nie mają też prawa uginać się pod naciskiem. Obudowa jest zwykle wykonana z tworzyw sztucznych, ale w droższych modelach stosuje się do tego tworzywo połączone ze stopem aluminium. Ważne jest też to, by utrzymanie laptopa w należytej czystości nie przysparzało problemów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here